Menü

A férfiak beszivárogtak a szülőszobába

Manapság egyre több az apás szülés, ami nemcsak a kórházi protokoll megváltozását jelzi, hanem azt, hogy a férfiak agyában is módosult valami.

Most eltekintenék attól a vitától, hogy a férfinak a szülő, vagy a várószobában van-e a helye a szüléskor, a pro és kontra érvekkel már tele a padlás. Egyszerűen a jelenségre szeretnénk felhívni a figyelmet, arra, hogy a dolgok itt bizony változóban vannak.

Tényleg rengeteg érvet lehet felsorakoztatni az apás szülés mellett és nagyon sokan vannak, aki meg vannak győződve róla, hogy férfinak igazából nincs értelme ott lenni az asszony mellett a baba világrahozatalakor. Az igazság valahol szerintünk ott van, hogy ez teljesen egyéni, családi dolog, nem lehet kívülről ráerőltetni senkire, semmit. A felek, párok ezt jól el tudják dönteni egymás között.

A jelenség viszont tényleg érdekes. Egyre több férfi/család választja az apás szülést, ami persze visszavezethető arra, hogy erre igenis van lehetőség a kórházakban, de semmiképpen sem ez az egyedüli ok. Sok olyan apa van ugyanis, aki korábban elképzelhetetlennek tartotta, hogy szülő felesége mellett legyen életük egyik legfontosabb pillanatában, ám végül mégis meggondolja magát. A változás oka sokszor belülről fakad, vagy az asszonytól, persze lehet valamilyen társadalmi kényszer eredménye is, ugyanakkor utóbbi jelenleg nem tűnik túlságosan meghatározónak.

Tehát a férfiak változnak, valamennyire biztosan. A szülésnél ez tetten érhető, s érdekes vizsgálatok célja lehetne a jelenség későbbi, gyermeknevelésben betöltött esetleges szerepe.

Fotó:
pixabay.com

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.

Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.

A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.

Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.

Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?