Menü

Leszel a szemem? – okostelefon alkalmazás vakok segítésére

Sok kritika éri a felgyorsult világot, és az okostelefon eszközöket, amiért elvesz az emberi kapcsolatokból, és a gyakorlati előnyök mellett rengeteg hátránya van az életünkre nézve, például túlságosan sok felesleges időt szentelünk a képernyőjébe bújva. Szerencsére egyre több olyan alkalmazás van, amelyek igazán hasznosak. Megjelent már a szociális vonal is az applikációk között, melynek révén jótékonykodni tudunk, felajánlhatunk valakinek egy-egy tál ételt, vagy a legújabb: a látásunkat kölcsönözhetjük vak emberek számára.

A Be My Eyes (azaz légy a szemem) elnevezésű applikáció arra való, hogy a látó emberek bármilyen helyzetben segíteni tudjanak a vak, vagy gyengénlátó társaiknak – földrajzi akadályok nélkül. Az egyelőre még csak iPhone-ra elérhető alkalmazás, és a telefon kamerája beizzításával segíthetünk abban, hogy a vak személy jó buszra száll-e, vagy éppen mikor jön a következő járat, mikor jár le az étel szavatossági ideje, hogy a megfelelő házszámnál jár-e, ha meg akar keresni egy címet, ésatöbbi. A variációk végtelenek, hogy éppen miben kellhet a segítség.

Mindehhez a dán fejlesztésű applikáció videóhívást használ, majd a kamera segítségével pár perc alatt bármit megnézhetünk valakinek. Aki szociális érzékenységű, és önkéntesen segítene, annak ez egy kiváló lehetőség, a regisztráció ráadásul nem jár egyúttal kötelezettséggel – ha éppen nem érünk rá segíteni, a rendszer más felhasználóhoz kapcsolja a segítségkérőt. Nem kell hozzá feltétlenül nyelvtudás sem, ugyanis magyar nyelvet is beállíthatunk, de mini nyelvgyakorlásként is beválnak a hívások.

Ha azt gondoljuk, hogy ez a rendszer nehezen fog működni, mert mindig több lesz a kérés, mint a segítségnyújtó, akkor szerencsére pozitívan kell csalódnunk, ugyanis jelenleg tizennégyszer több a segítő személyként, mint a segítségkérőként regisztrált felhasználó. Ez azért reménykeltő, hogy nem is olyan elidegenedett a társadalmunk, mint ahogy azt gondolnánk.

A fejlesztők ígérete szerint az applikáció hamarosan Androidos készülékekre is elérhető lesz, ez várhatóan még inkább megdobja majd a felhasználók számát. 

Fotó:
pixabay.com

"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?

Egy nap az elhivatottságért – Július 1. az egészségügy dolgozóié

Semmelweis-nap – A magyar egészségügy ünnepe! Július 1-je minden évben különleges nap a magyar egészségügy számára: Semmelweis-nap, amelyen az egészségügyi dolgozókat ünnepeljük, és tisztelgünk munkájuk, elhivatottságuk és emberségük előtt.

Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.

A színek hatásai

A színeknek kiemelkedő szerepük van az életünkben. Kutatások szerint egyes érzelmek sokkal jobban társíthatók egy adott árnyalathoz, mint bármely másikhoz. Mivel a környezetünk képes befolyásolni a hangulatunkat is, így a színek pszichológiájának előnyeit a mindennapi életünkben is kamatoztathatjuk.

Online vagy offline? Digitális detox a nyaralás alatt

A telefonunk ma már a kezünk meghosszabbításává vált, a laptop pedig a virtuális kivetülésünk. Szinte észre sem vesszük, de folyamatosan online vagyunk, még akkor is, amikor épp pihennénk. Vajon szükségünk van digitális detoxra a nyaralás alatt, hogy feltöltődjünk és kikapcsolódjunk, vagy nincs akkora jelentősége?