Menü

Veszélyes szén-monoxid

  • Dátum: 2015.03.04., 14:08

Sajnos minden fűtési szezonban van áldozata a szén-monoxid mérgezésnek. A dolognak megvannak a konkrét okai, lépéseket sokan mégsem tesznek.

A szén-monoxid alattomos gáz, az általa okozott tünetek nem feltétlenül utalnak mérgezésre, s sokszor mire észrevesszük, hogy a mi a baj, már késő.

Fajfájás, émelygés, hányinger, hányás, izomgyengeség – csak néhány dolog a szén-monoxid-mérgezés tünetei közül. Ezek alapján nem mindig gyanakodunk arra, hogy szén-monoxid került szervezetünkbe, pedig az nagyon veszélyes dolog. Koncentrációtól függően a szén-monoxid gyorsan legyőz minket. A belélegzés után a véráramba kerülve akadályozza az oxigénszállítást, a sejtek, szövetek pedig oxigénhiányos állapotba kerülnek.

A veszélyes, színtelen és szagtalan gázból már elég egy egészen kicsi koncentráció a levegőben ahhoz, hogy rosszul legyünk, néhány órán belül pedig életveszélyben. Egy százalék feletti koncentráció esetében pedig néhány percen belül beállhat a halál.

A bajt a fűtési rendszer rendszeres átvizsgáltatása mellett szén-monoxid koncentráció mérő használatával előzhetjük meg. Ezek az egyszerű készülékek szinte mindenhol beszerezhetőek, sajnos azonban sokan egyáltalán nem gondolnak a veszélyre, így ezek vásárlására sem.

A fűtési rendszer hibái mellett a nyílászárók is „ludasak” lehetnek a koncentráció felgyülemlésében, de mindig az előbbi karbantartása a legfontosabb.

Ha valakinél mérgezés tüneteit gyanítjuk, gyorsan vigyük az érintett helységből a friss levegőre, ha szükség van rá, részesítsük elsősegélyben, de még előtte hívjuk a mentőket.

Fotó:
pixabay.com

A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.

Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.

Mindent, amit a Sjörgen- szindrómáról tudni kell

A Sjögren-szindróma egy autoimmun betegség, amely elsősorban a külső elválasztású mirigyeket érinti, mint például a nyál- és könnymirigyek, ami szájszárazságot (xerostomia) és szemszárazságot (xerophtalmia) okoz. A betegség más szervrendszereket is érinthet, például a tüdőt és a veséket, és különböző súlyosságú formái léteznek, amelyek gyulladásokkal és vasculitissel járhatnak.

Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.