Igyunk egy pohár vizet a vesénk egészségére! - március 12. a Vese Világnapja
- Dátum: 2015.03.10., 15:15
Köztudott, hogy az emberek többsége nagyon kevés folyadékot iszik naponta, pedig az általában javasolt napi 2-3 liter víz elfogyasztásával nagyon sokat tehetünk szervezetünk, köztük a veséink egészségének megőrzéséért. A megfelelő vízfogyasztás a kiemelt témája az idei Vese Világnapjának is, amely keretében a vesebetegségek megelőzésének és korai felismerésének fontosságára hívják fel a figyelmet világszerte. A magyar és nemzetközi kezdeményezéshez évek óta csatlakozik a B. Braun Avitum dialízishálózata is, amelynek budapesti dialízisközpontja 2015. március 22-én 10:00 és 13:30 óra között Nyílt Napot tart (Budapest XI. ker. Halmi u. 20-22., II. emelet). Ennek keretén belül szakmai és felvilágosító programmal várja az érdeklődőket a Vese Világnap alkalmából.
A víz elengedhetetlen az élethez. Szervezetünk egészséges működéséhez gondoskodnunk kell a megfelelő folyadékbevitelről, hiszen az a vérképződéstől kezdve az anyagcseréig számos életfunkciónkhoz szükséges. Csupán már 3%-os folyadékhiánynál csökkennek az anyagcsere-folyamatok, 10%-nál pedig már a vesék működése is leállhat, s káros anyagcseretermékek halmozódnak fel a vérben.
Egy átlagos ember számára napi 2-3 liter folyadék, elsősorban szénsavmentes víz fogyasztása ajánlott. Az elégtelen folyadékbevitel kezdetben okozhat például fáradékonyságot, fejfájást, dekoncentráltságot, savtúltermelést, azonban hosszú távon súlyosan megterheli a szívet és a keringési rendszert, valamint akadályozza a megfelelő anyagcserét, ezáltal előkészítve az utat olyan súlyosabb betegségekhez, mint a magas vérnyomás, a diabétesz és a vesebetegség.
A megfelelő hidratáció rendkívül fontos, jó azonban tudni, hogy míg a megelőzés és a romló veseműködés kezdeti szakaszában fokozott folyadékbevitelre van szükség, addig a veseelégtelenség késői stádiumában ez az elv megfordul, mert a vese már nem tudja kiválasztani a megfelelő mennyiségű folyadékot, így a túlzott folyadékbevitel ártalmas lehet.
Mivel kezdetben tünetmentes, sajnos sok esetben a vesebetegséget csak akkor ismerik fel, amikor a vesék már nem képesek ellátni feladataikat, így leállnak és azonnali dialízis szükséges. Ezen, napjainkban sajnos egyre több embert érintő súlyos betegség megelőzésének, valamint időben történő felismerésének fontosságára évről évre a Vese Világnapja keretében hívják fel világszerte a figyelmet.
Az idei világnapi aktivitásokhoz a budapesti Dialízisközpont március 22-én 10:00 és 13:30 óra között egy szakmai és felvilágosító nap szervezésével csatlakozik, amelynek keretében a dializált, a transzplantált és a gondozott betegek, valamint az egészséges hozzátartozók és érdeklődők számára tartanak ismeretterjesztő programokat és előadásokat, de emellett szívesen látnak mindenkit, aki érintett lehet, vagy a téma felkeltette az érdeklődését.
Kevesen tudják, de ma Magyarországon minden 10. embert érint valamilyen fokú vesezavar, és több mint 7000 beteg szorul rendszeres művesekezelésre. A vesebetegség első jele lehet többek között a vizesedés, a fáradékonyság, a fejfájás, a nehézlégzés, a bőrviszketés, a fogyás és a hányás is. A nehéz felismerhetőség miatt azonban kiemelten fontos a vesefunkciók rendszeres felülvizsgálata, mivel a korán felfedezett vesebetegség kezelhető, progressziója lassítható. A vesék működésének hatásfokát egy vérvétellel és egy vizeletvizsgálattal könnyen ellenőrizni lehet, amelyben kérjük háziorvosunk segítségét!
„Ma már a krónikus vesebetegséggel hosszú távon együtt lehet élni, és az életben tartó dialíziskezelés minden érintett beteg számára elérhető. A B. Braun Avitum dialízishálózatában a magyar vesebetegek közel 40 százaléka, ebből budapesti dialízisközpontunkban jelenleg 208 beteg számára nyújtunk világszínvonalú kezelést. A dialízisszolgáltatás színvonalának folyamatos fejlesztése, valamint a betegek életminőségének javítása iránti elkötelezettséget jól tükrözi, hogy számos nemzetközi elismerés után, a B.Braun Avitum dialízishálózata nemrégiben elnyerte a legrangosabbnak számító hazai minőségi elismerést, a Nemzeti Minőségi Díjat” - emelte ki a Vese Világnapja kapcsán Kállai Tamás, a B. Braun Avitum értékesítési és operatív igazgatója.
Forrás:
Well PR
Fotó:
pixabay.com
A hullahopp karika hatékonysága
A hullahopp karikára sokan először gyerekjátékként gondolunk, legalábbis férjem hangosan felnevetett, mikor közöltem, veszek magamnak egyet, pedig, ha utána olvas az ember, rájön, hogy valójában egy nem túl drága, könnyen tárolható, egyszerű edzéstípusról van szó, mely remekül formálja a deréktáji izmokat.
Természetes módszerek torokfájás ellen
Az én gyerekkoromban miért nem volt még torokfájás és köhögés elleni nyalóka? Csak kérdezem. Merthogy a patikában már ilyet is lehet kapni. A gyerekeim nagy örömére.
A gyomorégés okai
Az emésztési zavar kifejezés sokféle tünetre használjuk, és sokféle okot rejthet a háttérben, tehát nem konkrét betegség. A dyspepsia görögül rossz emésztést jelent, tehát olyan tüneteket takar, mint a rossz közérzetet okozó, hasi fájdalmak, diszkomfort érzetek, főként a felső régiókban.
Súlyproblémák és jojó-effektus
Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.