Ne ítéljük el az otthonszülést!
- Dátum: 2015.03.10., 15:28
- alkalmazkodás, anya-gyerek kapcsolat, édesanya, gyermek, intézményi szülés, intimitás, jogszabály, kórház, otthonszülés, rendelet, szülés, szülésznő, szülészorvos
Gyakori, hogy ítéletet mondanak az otthonszülő nőkről, miszerint túlzottan bátrak, vagy felelőtlenek lennének. Sajnos ez esetben is csak a komplikált esetekről hallunk, az előnyeiről, a szép történetekről nem szól a média, hiszen annak nincs hírértéke. Azt például kevesen tudják, hogy igen szigorú szabályai vannak az otthonszülésnek.
Az otthonszülésről a 35/2011. (III. 21.) számú Kormányrendelet rendelkezik. A jogszabály elnevezése: „Az intézeten kívüli szülés szakmai szabályairól, feltételeiről és kizáró okairól”. A rendelet igen részletesen szabályozza, hogy mely esetekben engedélyezett az otthonszülés, milyen feltételrendszere van, és mely esetekben kell otthonszülés közben is a nő kórházba szállításáról gondoskodni, továbbá milyen felügyeletet, milyen eszközöket igényel az otthonszülés folyamata. Ezt a rendelkezést azonban kevesen ismerik, így mondhatjuk, hogy sokszor az információhiány az oka az otthonszülés elítélésének.
Az előnyeiről azonban kevesen beszélnek. Hogy milyen pozitív oldala lehet annak, ha az édesanya nem a kórházban, hanem az otthonában hozza világra a gyermekét? Például a szülés folyamata háborítatlanabb, az otthoni, nyugodt körülmények, az anyára való teljes odafigyelés, igényeinek szem előtt tartása segíti a szülés folyamatát. A kórházban szülés esetén egy-egy édesanyára kevesebb figyelem juthat akkor is, ha fizetett orvosa és szülésznője van. Továbbá alkalmazkodni kell a kórházi szabályokhoz (akkor is, ha azok észszerűek, és akkor is, ha nem). A legtöbb anyát az viseli meg az intézményi keretek között zajló szülés esetén, hogy kevés tájékoztatást és döntési lehetőséget kap. Ez pedig kardinális kérdés, hiszen a világ egyik legintimebb eseményéről van szó. Ráadásul az anya-gyerek kapcsolatban is fontos momentum, hogy az édesanya milyen mélyen és milyen tudatosan, valamint mennyire pozitív eseménynek éli meg a szülését. Mindez otthoni körülmények között biztosíthatóbb.
Mindez természetesen nem azt jelenti, hogy mindenkinek otthon kellene szülnie. Az anyák válasszanak aszerint, ahogy kellemesebbnek és biztonságosabbnak ítélik, döntsenek a szívük szerint. Csupán arról van szó, hogy ne ítélkezzünk azok felett sem, akik az otthoni körülményeket választják gyermekük világra hozatalakor.
Információk az otthonszülésről bővebben: www.otthonszules.hu
Fotó:
pixabay.com
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.
Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.
A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.
Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.
Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?