Menü

Ez a hormon az oka a libidócsökkenésnek a szoptatás ideje alatt

A magas prolaktin-szint csökkenti a nemi vágyat. Ezen hormon mennyisége a terhesség, valamint a szoptatás ideje alatt megnő, ez pedig hüvelyszárazságot, valamint libidócsökkenést okoz. Mégis fontos a jelenléte, hiszen segít az emlőmirigy kiépülésében, majd a tejelválasztásban. Mivel meddőséget is okozhat, innen ered a tévhit, hogy a szoptatás alatt nem lehet teherbe esni.

A prolaktin hormon tehát nem kedvez a szexuális életnek. Mintha a természet törekedett volna arra, hogy az édesanya ilyenkor teljes mértékben a gyermekére fókuszáljon… A hormon szintje egyébként éjszaka a legnagyobb, reggel pedig a legalacsonyabb. Ezért fordulhat elő, hogy az édesanyának inkább reggel van kedve (és energiája) a szeretkezéshez – már ha a pici éppenséggel jól alszik éjszaka.

A prolaktin-szint már a várandósság ideje alatt megnövekszik, és fokozódik a tejtermelés beindulásával. Mindez azonban jó hír, mert ha a szintje túlzottan alacsony, akkor a tej elapadhat. Ez az összefüggés az oka egyébként annak, hogy a nem várandós hölgyek esetében is mellduzzadást, valamint tejcsorgást eredményezhet a magas prolaktin-szint.

Ha valakinek túlzottan magas a prolaktin-szintje, az rendszertelen menstruációs ciklushoz vezet. Így hát természetes lehet, hogy a szoptatás ideje alatt még nem rendeződik teljes mértékben a menstruáció ciklusa. És bár valóban okozhat meddőséget, vagy nehezítheti a teherbe esést az átlagon felüli prolaktin, az a tévhit azért téves, hogy emiatt a szoptatás alatt lehetetlen újra teherbe esni. Nyilván erre a közhiedelemre rájátszott, hogy a nők ezen hormon miatt kevesebb kedvet éreznek a szexhez ebben az időszakban.

Ha viszont a szoptatás után is fennmarad a csökkent szexuális kedv, a hüvelyszárazság, valamint a rendszertelen menstruáció, akkor forduljunk orvoshoz! Tudni kell azonban, hogy a libidócsökkenés tartóssá válása a gyermekvállalás után sok esetben lelki eredetű.

Fotó:
pixabay.com 

Cipősdoboz akció - csatlakozz!

„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!

Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat

Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?

Sportszülők

Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?

Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére

Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.

A pozitív fegyelmezés

A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?