Menü

Ez a hormon az oka a libidócsökkenésnek a szoptatás ideje alatt

A magas prolaktin-szint csökkenti a nemi vágyat. Ezen hormon mennyisége a terhesség, valamint a szoptatás ideje alatt megnő, ez pedig hüvelyszárazságot, valamint libidócsökkenést okoz. Mégis fontos a jelenléte, hiszen segít az emlőmirigy kiépülésében, majd a tejelválasztásban. Mivel meddőséget is okozhat, innen ered a tévhit, hogy a szoptatás alatt nem lehet teherbe esni.

A prolaktin hormon tehát nem kedvez a szexuális életnek. Mintha a természet törekedett volna arra, hogy az édesanya ilyenkor teljes mértékben a gyermekére fókuszáljon… A hormon szintje egyébként éjszaka a legnagyobb, reggel pedig a legalacsonyabb. Ezért fordulhat elő, hogy az édesanyának inkább reggel van kedve (és energiája) a szeretkezéshez – már ha a pici éppenséggel jól alszik éjszaka.

A prolaktin-szint már a várandósság ideje alatt megnövekszik, és fokozódik a tejtermelés beindulásával. Mindez azonban jó hír, mert ha a szintje túlzottan alacsony, akkor a tej elapadhat. Ez az összefüggés az oka egyébként annak, hogy a nem várandós hölgyek esetében is mellduzzadást, valamint tejcsorgást eredményezhet a magas prolaktin-szint.

Ha valakinek túlzottan magas a prolaktin-szintje, az rendszertelen menstruációs ciklushoz vezet. Így hát természetes lehet, hogy a szoptatás ideje alatt még nem rendeződik teljes mértékben a menstruáció ciklusa. És bár valóban okozhat meddőséget, vagy nehezítheti a teherbe esést az átlagon felüli prolaktin, az a tévhit azért téves, hogy emiatt a szoptatás alatt lehetetlen újra teherbe esni. Nyilván erre a közhiedelemre rájátszott, hogy a nők ezen hormon miatt kevesebb kedvet éreznek a szexhez ebben az időszakban.

Ha viszont a szoptatás után is fennmarad a csökkent szexuális kedv, a hüvelyszárazság, valamint a rendszertelen menstruáció, akkor forduljunk orvoshoz! Tudni kell azonban, hogy a libidócsökkenés tartóssá válása a gyermekvállalás után sok esetben lelki eredetű.

Fotó:
pixabay.com 

Ha kisbabával utazunk, ezeket ne hagyjuk otthon

Legyen szó nyaralásról, rokonlátogatásról, vagy csak egy hosszabb kirándulásról, van jónéhány dolog, amit érdemes bepakolni, ha csecsemővel utazunk.

Anyaság és nőiesség: miért nem kell választanunk?

Az anyaság az egyik legszebb, legfelelősségteljesebb, és talán leginkább átalakító szerep, amit egy nő az életében betölthet. De miközben az anyai szerepben nap mint nap helytállunk – etetünk, vigasztalunk, szervezünk, altatunk és folyamatosan aggódunk, figyelünk – könnyen elveszhetünk benne. Sok nő felteszi magának a kérdést: „Ki vagyok én most, hogy anya lettem? És hol van az a nő, aki korábban voltam?”

„A sport öröklődik – De nem a génjeinkben, hanem a példánkban”

Sportos szülők, sportos gyerekek, avagy hogyan adjunk át egészséges szokásokat a következő generációnak?

Nyári táborok: megoldás a szülőknek, élmény a gyerekeknek

A nyári szünet közeledtével sok szülő szembesül az évről évre visszatérő kérdéssel: hogyan oldják meg gyermekeik felügyeletét, miközben ők dolgoznak? A nyári táborok nemcsak praktikus segítséget jelentenek, hanem felejthetetlen élményeket is kínálnak a gyerekeknek.

A család, mint biztos háttér

A család az első közösség, ahová tartozunk. Itt tanuljuk meg az alapvető értékeket, a szeretetet, a támogatást, és azt, hogy mit jelent felelősséget vállalni. Egy támogató családi háttér rengeteget számít az élet más területein is, például a tanulásban vagy a sportban.