Menü

Ez a hormon az oka a libidócsökkenésnek a szoptatás ideje alatt

A magas prolaktin-szint csökkenti a nemi vágyat. Ezen hormon mennyisége a terhesség, valamint a szoptatás ideje alatt megnő, ez pedig hüvelyszárazságot, valamint libidócsökkenést okoz. Mégis fontos a jelenléte, hiszen segít az emlőmirigy kiépülésében, majd a tejelválasztásban. Mivel meddőséget is okozhat, innen ered a tévhit, hogy a szoptatás alatt nem lehet teherbe esni.

A prolaktin hormon tehát nem kedvez a szexuális életnek. Mintha a természet törekedett volna arra, hogy az édesanya ilyenkor teljes mértékben a gyermekére fókuszáljon… A hormon szintje egyébként éjszaka a legnagyobb, reggel pedig a legalacsonyabb. Ezért fordulhat elő, hogy az édesanyának inkább reggel van kedve (és energiája) a szeretkezéshez – már ha a pici éppenséggel jól alszik éjszaka.

A prolaktin-szint már a várandósság ideje alatt megnövekszik, és fokozódik a tejtermelés beindulásával. Mindez azonban jó hír, mert ha a szintje túlzottan alacsony, akkor a tej elapadhat. Ez az összefüggés az oka egyébként annak, hogy a nem várandós hölgyek esetében is mellduzzadást, valamint tejcsorgást eredményezhet a magas prolaktin-szint.

Ha valakinek túlzottan magas a prolaktin-szintje, az rendszertelen menstruációs ciklushoz vezet. Így hát természetes lehet, hogy a szoptatás ideje alatt még nem rendeződik teljes mértékben a menstruáció ciklusa. És bár valóban okozhat meddőséget, vagy nehezítheti a teherbe esést az átlagon felüli prolaktin, az a tévhit azért téves, hogy emiatt a szoptatás alatt lehetetlen újra teherbe esni. Nyilván erre a közhiedelemre rájátszott, hogy a nők ezen hormon miatt kevesebb kedvet éreznek a szexhez ebben az időszakban.

Ha viszont a szoptatás után is fennmarad a csökkent szexuális kedv, a hüvelyszárazság, valamint a rendszertelen menstruáció, akkor forduljunk orvoshoz! Tudni kell azonban, hogy a libidócsökkenés tartóssá válása a gyermekvállalás után sok esetben lelki eredetű.

Fotó:
pixabay.com 

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.

Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.

A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.

Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.

Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?