Óvatosan az antibiotikumokkal!
- Dátum: 2015.03.19., 08:24
Az utóbbi hetekben, hónapokban sokan kerültek közeli kapcsolatba a különböző antibiotikumokkal. Éppen ezért nem árt, ha többet tudunk róluk, mint azt, hogy gyógyítanak.
A tél végi betegséghullámok, járványok kapcsán ismét előtérbe kerültek a különböző gyógykészítmények, gyógyszerek, s ezeken belül jelentős szerep jut az antibiotikumoknak.
Az antibiotikumokról érdemes tudni, hogy nemcsak jótékony hatással rendelkeznek, azaz nemcsak a „rossz”, hanem akár a „jó” baktériumokat is elpusztítják szervezetünkben.
Az antibiotikum-szedés egyik gyakori mellékhatása a hasmenés, amely a bélflóra megbolygatása miatt következik be. Persze már ennek megelőzésére, kivédésére is külön iparág épült különböző készítményeket kínálva, de a gyógyszertári termékek mellett az élflórás joghurt is segíthet a problémán.
Ennél azonban komolyabb gondjaink is lehetnek, így aki durvább tüneteket (például véres széklet) tapasztal magán, mindenképpen hagyja abba az antibiotikum szedését és forduljon orvoshoz.
Az antibiotikumokkal kapcsolatos másik aggály a nem rendeltetésszerű és/vagy felesleges használat. Erre a jelenségre régóta figyelmeztetnek a kutatók, hiszen az úgynevezett antibiotikum-ellenállás, más néven rezisztencia (ez leegyszerűsítve azt jelenti, hogy a mutálódó baktériumra nem hat a gyógyszer) rövid és hosszútávon is komoly problémát jelenthet.
Fotó:
pixabay.com
A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.
Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.
Mindent, amit a Sjörgen- szindrómáról tudni kell

A Sjögren-szindróma egy autoimmun betegség, amely elsősorban a külső elválasztású mirigyeket érinti, mint például a nyál- és könnymirigyek, ami szájszárazságot (xerostomia) és szemszárazságot (xerophtalmia) okoz. A betegség más szervrendszereket is érinthet, például a tüdőt és a veséket, és különböző súlyosságú formái léteznek, amelyek gyulladásokkal és vasculitissel járhatnak.
Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.