Az élet kipróbálása
- Dátum: 2015.04.09., 10:38
- fejlődés, feszültségcsökkentés, gyerek, játék, szülő
Közismert tény, hogy a játék nem pusztán egy kellemes időtöltés, főleg gyermekkorban bír nagy jelentőséggel, a fejlődés elengedhetetlen eszköze. Ezért érdemes a szülőknek is tudatosan viszonyulni a gyerekek játékához, nem mindegy ugyanis, hogy mivel és hogyan játszik a gyerek.
Először is, az olyan berögzüléseket, mint például minél drágább egy játék, annál jobban örül neki a gyerek, fel kell számolni. Ahogyan azt is, hogy a játékvásárlással szeretetünket akarjuk kifejezni, persze lehet ajándékozni, jutalmazni a gyereket, de ne az igazi törődést és odafigyelést helyettesítsük vele.
Bár ahogyan fejlődnek a gyerekek, egyre inkább az önálló illetve a kortársakkal való játék kerül előtérbe, de a szülőkkel való közös játéknak is fontos szerepe van. Az együttjátszás minőségi időtöltés gyermekünkkel, amely nemcsak a gyerek-szülő közötti viszonyra van jó hatással, hanem a gyerek személyiségfejlődésére is.
A játék az élet „kipróbálása”, a gyerekek általa utánozzák a felnőttek viselkedését, tevékenységét. A játék a gyerekek legfőbb tevékenységi formája, melynek segítségével megismerik, felfedezik környezetüket, de más fontos funkciója is van.
Játék közben megjelenik a gyermek gondolat világa, vagyis érzelmeinek, élményeinek kifejező eszközévé is válik. Ez azért nagyon fontos, mert általa csökken a gyerekben lévő feszültség, mely egyaránt származhat pozitív illetve negatív élményekből is.
Általános tapasztalat, hogy nem feltétlenül a drága játékok az értékesek a gyerekek számára. Főleg kiskorban jellemző, hogy a legegyszerűbb tárgyak (például egy krémnek a doboza, vagy egy vizes palack) kelti fel leginkább a babák érdeklődését. Nem érdemes mennyiségi téren sem túlzásba esni, egy kis időre el is tehetünk bizonyos játékokat, majd ismét elővéve újból felkelthetjük vele gyermekünk figyelmét.
Fotó:
pixabay.com
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Sportszülők
Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?
Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére
Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.
A pozitív fegyelmezés
A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?