Menü

Az óraátállítás hátulütői

  • Dátum: 2015.04.09., 10:35

Az óraátállítás létjogosultságáról gyakran esik szó, arról viszont már kevésbé, hogy ha nem alkalmazkodunk hozzá megfelelően, káros is lehet az egészségünkre.

Legyen az őszi, vagy tavaszi óraátállítás, szinte mindenki érezte már azt a megmagyarázhatatlan furcsaságot magában, amelyet az idő előre, vagy visszatekerése okozott. Fáradtság, levertség, stressz, kialvatlanság, rosszkedvűség, felborult ritmus – ezek a leggyakoribb tünetek, amelyeknek általában elég néhány nap és szép fokozatosan csökkenve eltűnnek. Helyreáll a rend. Igén ám, de mint ahogyan azt a legújabb kutatások bizonyítják, szervezetünknek igenis nehezére esik feldolgozni az óratekergetés okozta „sokkot”.

A nyári és téli időszámítás közötti váltogatás olyan hatásokat vált ki, amelyek alvászavart, illetve felborult bioritmust okozhatnak, és ennek komoly egészségügyi kockázatai vannak. Megnövekszik például a szívinfarktus kialakulásának esélye, de a koncentrációvesztés is komoly károkat okozhat.

Sok mindent nem tudunk tenni a dolog ellen, maximum annyit, hogy odafigyelünk testünk jelzéseire. Például nem hajtjuk túl magunkat, ha ebben az időszakban még nagyobb stresszt és fáradtságot tapasztalunk. A napi ritmus kialakítása ilyenkor igényel némi korrekciót, ami sokszor nem egyszerű, azonban minden csak akarat és szervezés kérdése. Fontos odafigyelni arra, hogy óraátállítás ide, vagy oda, a megszokott és bevált napi alvásmennyiség továbbra is meglegyen.

Fotó:
pixabay.com

A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.

Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.

Mindent, amit a Sjörgen- szindrómáról tudni kell

A Sjögren-szindróma egy autoimmun betegség, amely elsősorban a külső elválasztású mirigyeket érinti, mint például a nyál- és könnymirigyek, ami szájszárazságot (xerostomia) és szemszárazságot (xerophtalmia) okoz. A betegség más szervrendszereket is érinthet, például a tüdőt és a veséket, és különböző súlyosságú formái léteznek, amelyek gyulladásokkal és vasculitissel járhatnak.

Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.