Az óraátállítás hátulütői
- Dátum: 2015.04.09., 10:35
Az óraátállítás létjogosultságáról gyakran esik szó, arról viszont már kevésbé, hogy ha nem alkalmazkodunk hozzá megfelelően, káros is lehet az egészségünkre.
Legyen az őszi, vagy tavaszi óraátállítás, szinte mindenki érezte már azt a megmagyarázhatatlan furcsaságot magában, amelyet az idő előre, vagy visszatekerése okozott. Fáradtság, levertség, stressz, kialvatlanság, rosszkedvűség, felborult ritmus – ezek a leggyakoribb tünetek, amelyeknek általában elég néhány nap és szép fokozatosan csökkenve eltűnnek. Helyreáll a rend. Igén ám, de mint ahogyan azt a legújabb kutatások bizonyítják, szervezetünknek igenis nehezére esik feldolgozni az óratekergetés okozta „sokkot”.
A nyári és téli időszámítás közötti váltogatás olyan hatásokat vált ki, amelyek alvászavart, illetve felborult bioritmust okozhatnak, és ennek komoly egészségügyi kockázatai vannak. Megnövekszik például a szívinfarktus kialakulásának esélye, de a koncentrációvesztés is komoly károkat okozhat.
Sok mindent nem tudunk tenni a dolog ellen, maximum annyit, hogy odafigyelünk testünk jelzéseire. Például nem hajtjuk túl magunkat, ha ebben az időszakban még nagyobb stresszt és fáradtságot tapasztalunk. A napi ritmus kialakítása ilyenkor igényel némi korrekciót, ami sokszor nem egyszerű, azonban minden csak akarat és szervezés kérdése. Fontos odafigyelni arra, hogy óraátállítás ide, vagy oda, a megszokott és bevált napi alvásmennyiség továbbra is meglegyen.
Fotó:
pixabay.com
A hullahopp karika hatékonysága
A hullahopp karikára sokan először gyerekjátékként gondolunk, legalábbis férjem hangosan felnevetett, mikor közöltem, veszek magamnak egyet, pedig, ha utána olvas az ember, rájön, hogy valójában egy nem túl drága, könnyen tárolható, egyszerű edzéstípusról van szó, mely remekül formálja a deréktáji izmokat.
Természetes módszerek torokfájás ellen
Az én gyerekkoromban miért nem volt még torokfájás és köhögés elleni nyalóka? Csak kérdezem. Merthogy a patikában már ilyet is lehet kapni. A gyerekeim nagy örömére.
A gyomorégés okai
Az emésztési zavar kifejezés sokféle tünetre használjuk, és sokféle okot rejthet a háttérben, tehát nem konkrét betegség. A dyspepsia görögül rossz emésztést jelent, tehát olyan tüneteket takar, mint a rossz közérzetet okozó, hasi fájdalmak, diszkomfort érzetek, főként a felső régiókban.
Súlyproblémák és jojó-effektus
Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.