Ártalmas szobanövények
- Dátum: 2015.04.16., 15:11
- bőrirritáció, dísznövény, mérgezés, szobanövény
A kisgyerekes szülők jól tudják, hogy ahogy a babák elkezdik felfedezni környezetüket, a szobanövények egyből célponttá válnak, mivel színükkel, érdekes leveleikkel felkeltik a gyerekek érdeklődését. Azt is fontos azonban tudni, hogy lakásunk dísznövényei veszélyesek is lehetnek a gyerekekre nézve.
Többek között a buzogányvirág, a kroton, a fikusz, a filodendron, az amarillisz elnevezésű virágokat érdemes eltenni a gyerekek elő, mivel ezek a szobanövények eltérő mértékben, de mérgezőek.
Egyes szobanövények már akkor is ártalmasak lehetnek, ha a kisgyerek csak érintkezik velük, a növények tejnedve ugyanis erős bőrirritációt okozhat. Pirosodást, felhólyagosodást okozhat a flamingóvirággal, az aszparágusszal, a jácinttal illetve a mikulásvirággal való érintkezés is.
A buzogányvirág, a filodendron illetve az amarillisz minden része mérgező, ezért ezeket a növényeket nem ajánlott kisgyerek közelében tartani. Többnyire bélrendszeri panaszokat váltanak ki, jellemző tünetek közé tartozik a hányás és a hasmenés. Ha a gyerek beleeszik a buzogányvirág bármely részébe, számítsunk rá, hogy szájüregében fájdalmas duzzanatok keletkeznek, mely akár nyelési nehézségeket is okozhat.
A szintén gyakran tartott korallvirággal is érdemes vigyázni, mivel ez a szobanövény is kiválthat enyhe mérgezéses tüneteket, úgy, mint hányás illetve gyomorpanaszok.
A veszély elkerülése érdekében jobb a megelőzés, vagyis a kicsit is ártalmas szobanövényeket nem ajánlott tartani olyan lakásban, ahol kisgyerekek vannak. Ha mégis tartunk otthonunkban ilyen dísznövényeket, körültekintően zárjuk el a gyerekek elől. Ha azonban megtörténik a baj, és egy esetlegesen ártalmas növény bármely részét megkóstolja a gyerekünk, vagy a növény tejnedvévvel érintkezik, érdemes orvoshoz vinnünk. Akkutan pedig itassunk bőséges mennyiségű vizet a mérgező növényből „lakmározó” gyerekkel, az ártalmas növény testnedvével való érintkezés esetén pedig alaposan mossuk le vízzel az adott bőrfelületet.
Fotó:
pixabay.com
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.
Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.
A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.
Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.
Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?