Már a konzervatív Svájc is engedélyezte a PGD és PGS vizsgálatokat
- Dátum: 2015.07.03., 11:56
2015. június 14-én népszavazással tették elérhetővé a svájciak az IVF kezelések során az embriók vizsgálatához a preimplantációs genetikai vizsgálatokat (PGD és PGD-A) és a kromoszóma-számbeli rendellenességeket kimutató PGS vizsgálatokat. A szavazáson résztvevők 62%-a támogatta a két vizsgálatot. A svájci népszavazás eredményeképpen Európában immár 23 országban, az európai lakosság 85%-a számára, azaz közel 491 millió ember számára szabadon elérhetőek a preimplantációs genetikai vizsgálatok.
Dr. Edith Coonen, az Európai Humán Reprodukciós és Embriológiai Társaság (ESHRE) PGD konzorcium elnöke elmondása szerint „nagyszerű hír ez a svájciak számára, hiszen egy új reprodukciós eljárás válik elérhetővé biztonságos, hazai környezetben, így a jövőben már nem kell külföldre menniük ezért. A szavazás eredménye széleskörű társadalmi támogatottságot mutat, amelyhez a PGD konzorcium a folyamatos tudástranszferrel tud hozzájárulni.”
A Magyar Humán Reprodukciós Társaság évek óta küzd azért, hogy Magyarországon is széleskörűen elérhetővé váljon a PGD-A, PGS vizsgálat és a szakmai véleményformálók se álljanak ennek a bizonyítottan eredményes és világszerte már elterjedt módszernek az útjába. Éppen ezért meglepő, hogy a hazai Humán Reprodukciós Bizottság május 15-én készült szakvéleménye az általa korábban delegált szakértők állásfoglalásával ellentétesen, önmagának is ellentmondva ismételten kutatásnak minősítette hazánkban a PGS vizsgálatokat, annak ellenére, hogy a törvény engedélyezi ezen vizsgálatok végzését. Ezzel ellehetetleníti a Magyarországon már évek óta sikeresen működő preimplantációs genetikai programot. A HRB ezzel arra kötelezi a meddő párokat, hogy a lombikbébi programok során olyan embriókat is beültessenek az anyaméhbe, melyek esetleg életképtelenek, így a várandósság biztosan vetéléssel végződik, vagy az embriók olyan súlyos genetikai betegséget hordozzanak, mint pl. a Down, Turner-, illetve a Patau szindróma.
A Magyar Humán Reprodukciós Társaság szakmai szempontból visszalépésnek tartja a Humán Reprodukciós Bizottság ezen döntését, és reméli, hogy a döntéshozók figyelembe veszik a nemzetközi szakma véleményét, valamint az ehhez kapcsolódó gyakorlati alkalmazás térhódítását, és ez alapján nem akadályozzák a továbbiakban a magyar meddő párok legjobb érdekeit szolgáló technológiák elérhetővé tételét.
Forrás, grafika:
eurolex
A hullahopp karika hatékonysága
A hullahopp karikára sokan először gyerekjátékként gondolunk, legalábbis férjem hangosan felnevetett, mikor közöltem, veszek magamnak egyet, pedig, ha utána olvas az ember, rájön, hogy valójában egy nem túl drága, könnyen tárolható, egyszerű edzéstípusról van szó, mely remekül formálja a deréktáji izmokat.
Természetes módszerek torokfájás ellen
Az én gyerekkoromban miért nem volt még torokfájás és köhögés elleni nyalóka? Csak kérdezem. Merthogy a patikában már ilyet is lehet kapni. A gyerekeim nagy örömére.
A gyomorégés okai
Az emésztési zavar kifejezés sokféle tünetre használjuk, és sokféle okot rejthet a háttérben, tehát nem konkrét betegség. A dyspepsia görögül rossz emésztést jelent, tehát olyan tüneteket takar, mint a rossz közérzetet okozó, hasi fájdalmak, diszkomfort érzetek, főként a felső régiókban.
Súlyproblémák és jojó-effektus
Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.