Miért őrülnek meg az emberek a szappanoperákért?
- Dátum: 2015.07.09., 07:26
- felnőtt mese, függőség, idealizáció, kikapcsolódás, kukkolás, sorozat, szappanopera, telenovella, televízió, tévé, tévénézés, tv
Bár a szappanoperákat gyakran illetik olyan jelzőkkel, mint például gagyi, felszínes, „csöpögős”, mégis világszerte nagyon népszerűek ezek a történetek. Vajon mi a titkuk, mellyel emberek millióit bilincselik nap, mint nap a tévé elé?
A tévénézés, és a különböző szappanoperák történetének követése egy olyan kikapcsolódási forma, mely egy-egy órára lehetőséget ad arra, hogy kilépjünk a saját életünkből, a saját „problémaköreinkből”. A szereplőkkel való azonosulás révén kiélhetjük rejtett vágyainkat, megélhetjük érzelmeinket. A szappanoperák olyanok a felnőtteknek, mint a mesék a gyerekeknek.
Oldják a feszültséget, szórakoztatnak, segítenek kikapcsolódni. Akárcsak a mesék a telenovellák is tükrözik a legtöbb ember által áhított világot, melyben ugyan vannak jó és rossz szereplők is, de a történet vége mindig pozitív, az igazság mindig győzedelmeskedik. Ezek a történetek tehát az úgynevezett ősbizalmunkat erősítik, azt a hitünket, hogy minden problémánk ellenére a világ alapvetően jó, és az igazság végül mindig felülkerekedik a rossz dolgokon.
Mindemellett pedig a legtöbb emberben ott lapul a rejtett „kukkoló”, aki szeretne bepillantani mások magánéletébe, illetve családi titkaiba. Ez a fajta késztetés is eredményezheti, hogy világszerte emberek tömegei követi figyelemmel a különböző szappanoperák történeteit.
Ez egyáltalán nem megvetendő, a felnőtteknek is kell a mese, de a kikapcsolódás ezen formája is lehet káros, amennyiben függővé válunk ezektől a sorozatoktól. Ha elvakultan óhajtjuk mások életét élni, illetve ha túlságosan elveszünk egy igencsak idealizált, kisarkított világ díszletei között, idővel elvesztjük a talajt a lábunk alól. Néha ki kell lépni a saját életünk problémaköreiből, de aztán vissza kell térnünk a saját valóságunkba, folytatva tovább saját utunkat.
Fotó:
Pixabay.com
Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?
A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.
Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?
Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.
Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.