Ökofalu működik a nagyvárosban
- Dátum: 2015.08.02., 23:28
- Ábrahám Adrienn
- bio élelmiszer, egészséges életmód, gazdálkodás, kölcsönzés, környezetvédelem, közösség, ökofalu, összefogás, suska, szívesség, természetvédelem, virtuális pénz
Egyre többen érdeklődnek az egészséges életmód és a környezetbarát életvitel iránt. Ahogy egyre tudatosabbá válnak az emberek, ráébrednek, hogy az élelmiszerboltokban alig találkozni egészséges élelmiszerekkel, valamint hogy mindenkinek egyenként tennie kell azért, ha szeretné környezetbarátabbá tenni a háztartását. Sokan azt gondolják, hogy mindehhez tanyára kell költözni és saját gazdaságot üzemeltetni, városlakóként nem sokat tehetnek.
A szegedi Falu a városban program bebizonyította, hogy az öko-szemlélet sok elvét a nagyvárosban élve is megvalósíthatjuk a közösségi összefogás erejével. Tavaly novemberben már hírt adtunk az induló projektről, amikor interjút készítettünk a program életre hívójával, Ábrahám Krisztiánnal. A virtuális ökofalu és szívességkör azóta megmutatta, hogy van létjogosultsága a szemléletváltásnak városi környezetben is.
A Norvég Civil Támogatási Alap segítségével megvalósuló projekt keretében a szívességkörhöz csatlakozók részére immár több, mint 120 darabból álló kölcsönözhető eszközpark áll az érdeklődő majdnem 100 család rendelkezéésre; a gabonaőrlő malomtól kezdve a tésztakészítő gépen át a takarékos gyorsfőző kuktáig és a mulcsozó gépig rengeteg féle használati tárgy elérhető. Ennek lényege, hogy az egészséges életmódhoz, háztartáshoz, kerti munkához jól használható eszközöket nem kell drága pénzért megvenni, hanem mindez suskával, a helyi virtuális fizetőeszközzel kölcsönözhető. Ugyanezzel „fizethetőek” a körben gazdát cserélő szívességek is.
Ehhez csupán arra van szükség, hogy az érdeklődő belépjen a suska-körbe. Ezzel kap egy kis füzetet, amelybe a kölcsönzések díja, a szívességek értéke suska-alapon kerül elszámolásra, valamint az aktuális egyenleget is vezetik. Nem oda-vissza cserélődnek tehát a dolgok, hanem a teljes körön belül. Látható tehát, hogy a tagok életét anyagilag is megkönnyíti a virtuális ökofalu-tagság: egyetlen forint nélkül vásárolhat, kölcsönözhet, csupán annyit kell tennie, hogy ő is hozzáadja a körhöz azt, amit tud: nem használt befőttesüvegeket, baráti segítségnyújtást, magánoktatást, stb.
A kezdeményezés közelebb hozza egymáshoz a helyieket, és emberközelibbé teszi a városi életet, valamint az étkezés, a háztartás zöldebb megoldásait mutatja be a résztvevőknek. Az egészséges és környezettudatos életmód felépítése nem könnyű azok számára sem, akik igyekezettel szeretnék azt megvalósítani, de a közösségi támogatás segít ebben.
A virtuális, szívesség-alapú ökofalu ötlete bárhol átvehető, a szegedi kezdeményezők szeretettel adják át a tapasztalataikat, információikat, a rendszer alapjait azok számára, akik a saját településükön szívesen valósítanának meg hasonló kezdeményezést.
Érdeklődni a http://www.szivessegkor-te.hu honlapon keresztül lehet.
Korábbi cikkünket itt olvashatják: http://hajraegeszseg.hu/cikk/2014-11-02/falu-a-varosban-program-csereljen-szivessegeket
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.