Menü

Rejtett alkoholizmus

  • Dátum: 2015.09.24., 11:34

Az alkoholizmus sokkal bonyolultabb probléma, mint ahogy gondolnánk a hétköznapokban.

Laikus szemmel úgy tűnhet, egy alkoholistát messziről könnyű kiszúrni, lepattant, akaratgyenge személyek. Mindjárt árnyaltabb a kép, ha abból indulunk ki, hogy a szakemberek szerint szinte minden családban van legalább egy függő.

Azt is nehéz elfogadni laikusként, hogy az alkoholizmus egy betegség, pedig az, melynek kialakulásában szerepet játszik a szociális tanulás, és genetikai tényezők is determinálhatják. A komoly szerfüggőség mellett fontos kitérni az alkoholizmus kevésbé látványos formáira, melyek észrevétlenségük miatt rejtenek igazi veszélyt. Többek között például a feszültségoldó, úgy nevezett „szociális” ivás is előbb utóbb kémiai és lelki függőséget eredményez.

Sok családban jellemző, hogy a családi együttlétek nélkülözhetetlen elemévé válik az alkohol. Megtévesztő, mert látszólag nem központi eleme a családi életnek az alkohol, és nincs szó feltétlenül látványos lerészegedésről sem, mégis ott van minden családi együttlét alkalmával. Ez alatt nem azt kell érteni, hogy ünnepi alkalmakkor, hanem egy egyszerű összejövetelnél, beszélgetésnél, étkezésnél sem hiányozhat az alkohol.

Aztán beszélhetünk még a szintentartó alkoholbetegekről, akik szintén nem feltétlenül látványosan részegek, de szervezetükben folyamatosan jelen van az alkohol. És vannak olyanok is, akik hónapokig nem isznak semmit, majd egy nagyobb feszültség, stressz hatására neki állnak inni és elvesztik a kontrollt. A környezet számára ezek az esetek sem esnek az alkoholizmus fogalma alá, pedig itt is megfigyelhető, hogy a szerfüggőség egyfajta (rossz) problémamegoldó stratégiaként funkcionál, és megjelenik a kontrollvesztés is.

Fontos kihangosítani, hogy az alkoholizmusból való teljes gyógyulás lehetetlen, ezért is kell komolyan venni a problémát. Ha ugyan mi magunk megmaradunk az alkoholizmusnak egy „enyhébb” fajtájánál, akkor is sokat árthatunk, mert például a gyerekeink felé ettől függetlenül közvetíthetünk egy káros mintát, mely az alkoholizálást elbagatellizálja. Mindegy milyen úton, de ha egyszer a kémiai függőség kialakult, szervezetünk egy életre megjegyzi, így ha ismételten alkoholhoz nyúlunk, megint elveszítjük a kontrollt.

Kép forrása: flickr.com, fotós: Andrés Nieto Porras 

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Az önkéntelen emlékezet

Az önkéntelen emlékezet egy hirtelen villanás, amiből a múltunk egy korábbi részére nézünk vissza és ez az érzés olykor nagyon magával ragadó tud lenni. A kérdés, hogy honnét jönnek ezek? Hogyan keletkeznek? Ebben a cikkben az önkéntelen emlékek témáját járjuk körül.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.