Menü

Fogadjuk el a segítséget

A szülői lét csupa bizonytalanság, gyorsan változó világunkban ráadásul egyébként is minden mozgásban van, mind fizikai, mind fogalmi értelemben. Nem csoda, ha az anya és az apa (különösen, ha első gyermekes szülők) csak kapkodja a fejét a sok, egymásnak többször ellentmondó jó tanács és szakértői vélemény hallatán.

Minden a kisbaba gondozásával kezdődik. Ez embert próbáló feladat, különösen az anyára hárul óriási nyomás. Meg kell felelni a gyermek ellátásában, jólétében, a háztartási teendőket illetően és a családi szerepben egyaránt. Régebben, amikor több generáció élt együtt, vagy közvetlenül egymás mellett, kisegítették egymást a családtagok, de ma már sokaknak kell szűk körben, vagy akár egyedül megoldania a sorjázó feladatokat. A szakemberek azt tanácsolják: ne habozzunk segítséget kérni, ez ugyanis nem azt jelenit, hogy kudarcot vallottunk, vagy alkalmatlanok vagyunk. Sőt, igazából ez a helyes út, sokkal jobb feltételeket tudunk csemeténknek biztosítani, ha valamennyi terhet levesznek a vállunkról.

A nagyszülők komoly szerepet kaphatnak, de a megfelelő keretek megbeszélése mellett: a szülő nevel, a nagyszülő segít ebben. Ezt mindenképpen tisztázni kell, ami persze nem jelenti azt, hogy az idősebb generáció nem adhat jó tanácsot, változtatási tippet, de önállósodás helyett mindenképpen beszélni kell róla még annak alkalmazása előtt.

Az internet és a közösségi oldalak is segítséget nyújthatnak az anyáknak, apáknak, emellett a különböző kisgyermekes foglalkozásokon és a játszótereken is lehet olyan szülői kapcsolatokat találni, építeni, amelyek hasznosak lehetnek mindegyik szereplő számára. Kicserélni a tapasztalatokat, tippeket kapni és adni, gyermekfelügyeletet vállalni, találni.

A lényeg, hogy ne legyünk restek külső segítséget kérni és elfogadni. Mindenki saját környezetet, viszony- és szabályrendszert, rendet alakít ki családjában, ez így van jól. Azonban a kisbaba etetésétől kezdve a felcseperedő gyermek neveléséig rengeteg információhoz jutunk, s ezekben sokkal könnyebb válogatni, kiigazodni, ha nem egyedül tesszük.

Műszempilla, műköröm és társai tizenéves korban

Normális dolog-e, ha tízévesen gyantáztat a kislány, tizenkét évesen már műszempillát visel, a műköröm pedig már alapdolog – egyre korábbra tolódnak a szépészeti trendek, mit gondolnak erről szakemberek, erről elmélkedünk mai cikkünkben.

Az anyatejes szoptatás előnyei

A szoptatás, mint téma, sokak számára erős érzelmeket vált ki, és gyakran vitákat szül, amelyek mélyebb társadalmi és személyes kérdéseket is érintenek. Az egyik fő probléma, hogy sokan csak a szoptatás tápláló szerepét hangsúlyozzák, miközben az ennél sokkal többet jelent. A szoptatás nemcsak étkezés, hanem a csecsemő számára biztonságérzetet, megnyugvást és fájdalomcsillapítást is jelent, ami nem mérhető vagy kontrollálható, ellentétben a táplálkozással, amely könnyen tervezhető és kimutatható.

Krupp, a rettegett gyerekkori köhögés

Sokféle köhögéssel társuló megbetegedést ismerünk, melyek gyermekkorban veszélyesebbek, mint a felnőttek körében. Ilyen súlyos betegség a krupp is, ami megfelelő kezelés nélkül súlyos szövődményeket okozhat.

Karácsonyi gyerekszáj

Ahogy elhallgatom a saját fiaimat ünnepekkor – meg úgy általában bármikor – kedvem támad feljegyezni a szösszeneteiket. A gyerekek cukik, aranyosak és valljuk be, sokszor kegyetlenül őszinték is, olyan dolgokat is kimondanak, amik kicsit kellemetlenül hangozhatnak egyes szituációkban, mégis a maguk módján viccesek és megnevettetnek! Összegyűjtöttünk párat!

Iskolai adventi sütivásár – szabad vagy nem?

Általános iskolai szülői munkaközösségünkben sokszor felvetődik a kérdés, hogy a már hagyománynak számító iskolai adventi sütivásáron szabad-e házisüteményt árulni. Legális ez egyáltalán? Ennek kutakodtam kicsit utána.