Menü

Fogápolás: nem lehet elég korán kezdeni

A fogzás „izgalmainak” átélése után is fontos, hogy a szülők odafigyeljenek a gyermekeik szájhigiéniájára. Miután elmúlnak a tejfogak előbukkanásának izgalmai, valamint kellemetlenségei, sem szabad megfeledkezni a gyerekek fogainak állapotáról. A tejfogak szuvasodása komoly probléma, melyet szülői odafigyeléssel meg lehet előzni.

Már az egészen pici babák fogai is szuvasodni kezdhetnek, főként a cumisüvegből fogyasztott cukortartalmú italok miatt. A szakemberek ezért tanácsolják, hogy lehetőleg ne hagyjuk kisbabánkat a „cumisüvegen” elaludni. Érdemes hanyagolni az olyan cumisüvegek használatát, melyekből úgy tud inni a baba, hogy nem fejt ki szívóerőt. A tejfogak szuvasodása egyébként elsősorban a felső metszőfogakat és az őrlőfogak barázdáit érinti.

A tejfogak szuvasodása nem csak esztétikai probléma, mely a maradandó fogak áttörésével elmúlik.

A megfelelő szájápolásra a szülőknek kell megtanítani a gyerekeket, melyet nem lehet elég korán kezdeni. A szülő szájhigiéniája eleve meghatározó, főleg az anyáé. Ráadásul a szülői példa, mint minden másban, a fogápolásban is elsődleges. A következő feladat a fogmosás technikájának elsajátítása. Kezdetben a fogmosás főként arra jó, hogy a gyerek számára ez is rutinná, szokássá váljon. Később egyre fontosabb a megfelelő gyakorlat elsajátítása, körülbelül 4 éves korig érdemes a fogmosást a szülőnek végeznie, vagy legalább felügyelnie azt. Később fokozatosan meg kell tanítani a gyerekeket az önálló és alapos fogmosásra.

A fogak épségének megőrzésében a megfelelő fogmosás mellett a megfelelő étrend is szerepet játszik. Azt mindenki tudja, hogy a cukros ételek fogyasztása növeli a fogszuvasodás kockázatát. De emellett azt is fontos tudni, hogy olyan egészséges nassolni valók segítségével, mint a répa, alma sokat tehetünk fogaink állapotáért. Nemcsak azért, mert ezek az ételek nem károsak, hanem azért is mert a a rostban gazdag ételek fogyasztása segíti a fogak öntisztulását, és erősíti a rágóizmokat.

A megfelelő otthoni szájhigiénia betartására már a kezdetektől fogva szoktatni, illetve tanítani kell a gyerekeket, lehetőleg játékos módon.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.

Egy jó fürdő csodákra képes

Egy jó meleg fürdő hatékonyan enyhítheti a stresszt, nyugtatja a fájó izmokat és felkészíti a testet a pihentető éjszakai alvásra. A meleg fürdőnek számos egészségügyi előnye ismert.

Újraélesztés felnőtteknél – gyerekeknél

Az elsősegélynyújtás életeket menthet, ezért a vizsgán is komolyan veszik, hogy mennyire sajátítottuk el a segítségnyújtás szabályait, azonban az újraélesztés technikáját nem csak a vizsgára készülőknek érdemes elsajátítani.