Menü

Az advent az év legveszélyesebb időszaka…?

Cukros csokitélapó a Mikuláscsomagban, cukrozott csokoládé az adventi naptárban, cukorral és finomliszttel készült mézeskalácsok… és még sorolhatnánk a rengeteg finomságot, amit ilyenkor megesznek a gyerekek – és persze a felnőttek. Nem is beszélve a nagy családi ebédekről és vacsorákról, ahol mértéktelen mennyiségben állnak rendelkezésre a sütemények, na meg persze az azt megelőző, szintén nem egészséges fogások.

A gyerekeknek mindenki kedveskedni akar, és örömet szeretne szerezni, hozzájuk pedig könnyen vezet az út egy kis tejcsokoládéval, cukorkával – vélik ösztönösen a felnőttek. Persze a sok egészségtelen édesség nem csak a fogaikra van rossz hatással.

Az édesség, a szénhidrát ugyanis függőséget okozhat, és ugyanúgy rá lehet szokni, mint mondjuk a cigarettára. Arról nem is beszélve, hogy a reklámokkal ellentétben nemhogy fokozza, hanem csökkenti a figyelmet és a teljesítőképességet. A magas szénhidrát-tartalmú édességek ugyanis hirtelen megemelik a vércukor-szintet – ez valóban okoz pillanatnyi elevenséget, majd ha ez hirtelen leesik (márpedig így történik, ha az adott ételben kevés a rost, ellenben rengeteg a szénhidrát), akkor a gyerek (és a felnőtt) álmossá válik, figyelme jelentősen lankad. Sajnos az édesség inkább hiperaktivitást tud okozni ahelyett, hogy tartalmas energiát adna.

Sajnos nem könnyű a kínálatból egészséges dolgokat választani a gyerekeknek, de azért kis utánajárással nem is lehetetlen. Manapság már lehet kapni cukormentes csokoládékat, szaloncukrot, és mindenféle más finomságot. Valamint kiváló egészséges alapanyagokat, pl. édesítőszereket, rostdús sütőliszteket a karácsonyi finomságok elkészítéséhez.

Figyeljünk oda, nem csak a gyerekekre, hanem a felnőttekre is. Sokan ugyanis akár több kilót is híznak az ünnepek alatt! „Majd utána leadom” – mondják, és persze az újévi fogadalmak között szerepel az egészséges étkezés és az edzés, de csupán rövid ideig tart a lelkesedés.

A legjobb, ha nem eleve úgy indulunk az ünnepeknek, hogy januárban az odafigyelés hiánya miatt több kilót kell leadni, a gyerek pedig édességfüggővé válik, hanem tudatosan étkezünk az ünnepek ideje alatt is.

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?

A csípős paprika hatása a szervezetünkre

Nem mindenki szereti az erős, csípős ízeket, pedig az egyik anyag, amitől erős mondjuk a paprika, igencsak jótékony hatással bír.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.