Menü

Családi pizza házilag

Mint tudjuk, a pizza alapvetően nem tartozik az egészséges ételek közé. Ennek oka főként a tésztában lévő fehérliszt, valamint a sok esetben cukorral kiegészített pizzaszósz. Mindez azért is sajnálatos, mert sok gyermek és felnőtt kedvence, nem csak Olaszországban… Szerencsére mint a legtöbb étel, ez is átalakítható egészségessé, és így máris nem kell lemondanunk róla. Próbálja ki receptünket, amellyel az egész család jól fog lakni! Nem csak a mennyiség miatt: az egészséges ételek a magasabb rosttartalom miatt sokkal laktatóbbak.

A pizzatésztát többféleképpen is elkészíthetjük: a robotgép dapasztókarával, vagy kézzel is összekeverhetjük, de segítségül hívhatjuk a kenyérsütőt is. Gyúrjuk össze az alábbiakat: 500 g teljes kiőrlésű tönkölyliszt, 125 g zabliszt, 50 g búzasikér, 6 evőkanál olívaolaj, 5 teáskanál himalájasó, 360 ml víz, 1 csomag porélesztő. Ha kész, akkor kelesszük meleg helyen, vagy kelesztőtálban, amíg elkészítjük a szószt.

A pizzaszószt is állítsuk össze saját kezűleg, így sokkal ízesebb és egészségesebb lesz, cukor és mesterséges adalékanyagok nélkül. Egy doboz sűrített paradicsomhoz adjunk hozzá egy kis konzervnyi kockázott paradicsomot - de még jobb, ha van otthon saját készítésű paradicsomlevünk, vagy tudunk ilyet venni a piacon. Ezt főzés közben fűszerezzük be: adjunk hozzá sót, oreganót, bazsalikomot, chilit és/vagy házi "Erős Pistát" (csípős paprikakrémet), bőven fokhagymát, és bio sómentes vegetát, majd forraljuk össze.

Egy nagyobb tepsit (lehetőleg a sütő méretével megegyezőt) béleljünk ki sütőpapírral, majd simítsuk bele a tésztát. Kiváló ötlet, ha van egy pici fa, vagy műanyag hengerünk, amivel a tepsiben tudjuk kinyújtani a tésztát, így pontosan akkora méretű lesz, amire szükségünk van. Közepes hőfokon süssük elő, szúráspróbával ellenőrizhetjük, hogy meddig érdemes. Amikor a tészta még puha, nem teljesen sült, de már nem ragad, akkor ráhelyezhetjük az elősütés közben összeállított feltéteket.

Tehetünk rá mindenféle zöldséget: borsó, répa, kukorica, bab, nyers vöröshagyma, kalifornai paprika, és bármi más, amit találunk otthon. Ha húsos változatot készítünk, akkor ajánlott frissen daráltatni a húst a hentesnél (ez mindig egészségesebb, mint a készen kapható csomagolt darált húsok), ezt vajon megsütve összekeverhetjük a szósszal, és együtt a pizzára tehetjük.

A tetejére reszeljünk trappista sajtot, de az ínyencek kipróbálhatják a cheddar sajtot is, aminek sötétebb színe a kalifornai paprikával együttesen nagyon gusztusos kinézetet ad majd a pizzának - a fantasztikus ízekről nem is beszélve.

Jó étvágyat kívánunk!

A sokoldalú rozmaring

A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.

Melyik sófajta a legegészségesebb?

Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!

Mit kell tudni az inozitról?

Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.

Az acerola jótékony hatásai

Számos makro- és mikrotápanyag forrása, biológiailag aktív fitokemikáliákat tartalmaz, fitonutriensekkel és más antioxidánsokkal van tele, ami elegendő ok arra, hogy fogyasztása a napi rutin részévé váljon.
Ne feledjük: ez a gyümölcs harmadik a sorban a legtöbb természetes C-vitamint tartalmazó növények között.

Mit kell tudnunk a B9 vitaminról?

A B9-vitamin egyik formájaként ismert folsav az élelmiszerekben természetesen előforduló folát szintetikus változata. A folsav fontos a szervezet számára, mivel szabályozza az új, egészséges sejtek, köztük az oxigént szállító vörösvértestek létrehozását. A szervezet nem képes folsavat előállítani, ezért az egészséges táplálkozás vagy a B9-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítők szedése segíthet megelőzni a vérszegénység kialakulását. Általában az élet vitaminjaként emlegetik.