Biztos fel vagyunk készülve a fagyra?
Ahogyan az utóbbi években már megszokhattuk, az enyhébb novembert és decembert keményebb, fagyosabb január követte. A tél szilveszter után erősödött fel és nemcsak mínuszokat, hanem jelentős mennyiségű havat is hozott az egész országban.
A megfázásos betegségek mellett ebben az időszakban a szélsőséges időjárás előidézte balesetek elkerülésére is oda kell figyelni. Sokszor van olyan, hogy az utak és járdák hirtelen, egyik óráról a másikra válnak csúszóssá és erre az emberek nincsenek felkészülve. A megfelelő talpú lábbeli mellett arra is szükség van, hogy ha tudunk, igyekezzünk csúszásmentesített felületen haladni. Ez egyben azt is jelenti, hogy a saját portánk előtt a mi feladatunk a jég és hó veszélyeinek kivédése.
Az elcsúszás kockázata elsősorban az idősebbek érinti, ők általában könnyebben esnek és nagyobb eséllyel sérülnek meg a csontritkulás, illetve más egészségügyi problémák miatt. A zúzódások mellett gyakori a a szalaghúzódás, a térdrándulás, vagy akár a csukló-, illetve alkartörés, amelyek elkerülésének legkönnyebb módja a megelőzés. Ha nem muszáj, addig ne menjünk az utcára, udvarra, amíg az nincs megfelelően letakarítva és csúszás mentesítve.
A meleg helységből a fagyba kilépve fontos a fokozatosság a mozgásban, főként az idősebbek esetében, akik ízületei már nem annyira rugalmasak.
Érdekesség, hogy az idősebbek után a fiatalok is a veszélyeztetett csoportba tartoznak, ők is gyakran sérülnek a téli időszakban. Ez sokszor a gondatlanságnak köszönhető, illetve a különböző téli sportok, mozgásformák (nem feltétlenül) megfelelő űzése miatt következik be. Náluk szintén a nagyobb óvatosság ajánlott, illetve a megfelelő védőfelszerelések használata. Nem csak síeléskor kell ügyelni testünk védelmére, hanem a pofonegyszerű (ám potenciálisan elég veszélyes) korcsolyázásnál és szánkózásnál is.
A téli időszak nemcsak réteges és meleg öltözetet kíván, hanem megfelelő talpú lábbelit, odafigyelést, s a ha kell speciális védőfelszerelést is.
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.
Télen allergia? Ki hallott már ilyet?
Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?
Rotavírus, mit kell tudni róla?
Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.
Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen
“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.
Az arctorna csodás hatásai
Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.