Menü

Gyógyír a szakításra

A szakítás akárhogy is zajlik, veszteség, amit fel kell dolgozni. Ki könnyebben, ki nehezebben viseli egy kapcsolat lezárását, azonban mindenkinek érdemes szembenézni a volt kapcsolat hozadékaival és a lezárással kapcsolatos érzelmeivel.

Érdemes beszélni róla - igazolták pszichológiai kutatások is. Kiderült, hogy a szakítással kapcsolatos érzelmeink megfogalmazása, másokkal való megosztása ténylegesen is gyógyír lehet bánatunkra, támogatja a feldolgozást. Vagyis nem hiábavaló kapcsolatunkról beszélni, csökkenti a magányosság-érzetünket, megerősítő hatással is bír, amely segíti a továbblépést.

Ez azt is jelenti, hogy sokat számít, ha valakit meghallgatunk, lehetőséget adunk neki, hogy beszéljen az érzelmeiről. Egyébként az érzelmek kibeszélése inkább a nőkre jellemző, és bár őket általában rosszabbul is érinti a szakítás, de nem marad el a feldolgozás, ami fontos a továbblépés szempontjából.

Bármilyen mértékű veszteségről van is szó, fontos a lezárás és a feldolgozás. Ezért jótékony hatású, ha érzelmeinket nem nyomjuk el, hanem beszélünk róluk. De ennek is van határa, ha sokáig ebben élünk, az önsajnálat éppúgy gátja lehet a továbblépésnek, mint a veszteség tagadása, érzelmeink elnyomása.

A kognitív disszonancia jelensége

A kognitív disszonancia elmélete izgalmas és fontos szempontokat kínál a viselkedésünk és a belső meggyőződéseink közötti feszültség megértésében. Ahogy a leírásban is szerepel, az emberek gyakran tapasztalnak ellentmondást a cselekedeteik és a belső értékrendjük között, és ez a disszonancia kellemetlen érzéseket vált ki, amelyeket igyekszünk csökkenteni.

Az önkéntelen emlékezet

Az önkéntelen emlékezet egy hirtelen villanás, amiből a múltunk egy korábbi részére nézünk vissza és ez az érzés olykor nagyon magával ragadó tud lenni. A kérdés, hogy honnét jönnek ezek? Hogyan keletkeznek? Ebben a cikkben az önkéntelen emlékek témáját járjuk körül.

Mentális egészség a mindennapokban

Március minden évben a mentális egészség hónapja. A szakmai szervezetek és közösségek ebből az alkalomból rendszeresen kampányokkal hívják fel a figyelmet a mentális egészség fontosságára és tudatosítására.

Így kezeld a nárcisztikust

Ne tűrjük, hanem kezeljük a nárcisztikust! Ez is lehetne a főcím, A nárcisztikus olyan személyiségtípus, amelyről számtalan könyvet és pszichológiai tanulmányt lehetne írni. Mi jellemzi ezt a személyiségtípust és hogyan lehet kezelni az ilyen embert?

A motiváció elvesztésének okai

A motiváció egy rendkívül összetett és sokrétű jelenség, amely számos biológiai, pszichológiai és környezeti tényezőt magában foglal. Az alábbiakban részletesebben is kifejtem a motiváció működését és a legfontosabb összetevőit.