Menü

Szakmai továbbképzés a fogyatékossággal élő fiatalokért

Állami támogatással, pályázati forrásból valósulhatott meg az a gyakorlatorientált továbbképzés, ahol fogyatékossággal élő fiatalokkal foglalkozó pedagógusok továbbképzése valósult meg a dombóvári PRESIDIUM Közhasznú Egyesületnél. Nagyon fontos a fiatal szakemberek képzése, ismeretanyagának bővítése egy olyan területen, ahol a munkatársak rögtön a "mélyvízbe ugranak". A speciális célcsoport azonnali válaszokat, helyzetfelismerést és gyors reakciót és válaszidőt igényel a fiatal szakmai munkatársaktól is. Amellett, hogy azonnal helyt kell állni, ott van még a szakmai berkekben ismert korai kiégés veszélye is, amennyiben valaki nem látja meg kezdetektől fogva ennek a különleges foglalkozásnak a szépségét, az örökségét, és a benne rejlő motivációt. Ezt kívánták megragadni a pályázat keretében.

A projekt fiatal kollégák kompetenciafejlesztését tartalmazta, melynek során 5 fő olyan ismeretekkel, gyakorlatokkal gazdagodhatott, amely a tehetséggondozó munkájuk sikeresebb és hatékonyabb mivoltát célozta meg. Ennek keretében 6 alkalmas tréning jellegű képzésen vehettek részt, amely az intra- és interperszonális készségeiket fejlesztette. Ezáltal immár sikeresebben végezhetik a dráma- és művészetterápiai munkájukat a fogyatékossággal élő fiatalokkal.


Helyzetmegoldási gyakorlat fogyatékossággal élő fiatalok,
és velük foglalkozó szakmai munkatársak között a projektgyakorlat keretében

A 2015. május - június között folytatott képzésnek izgalmas, szakmaiságot tükröző tematikája volt, és olyan órákat tartalmazott, mint például a szupervízió, az önismeret és önfejlesztés, szakirodalmi alapú szakmai fejlesztés. Mindemellett persze gyakorlati tevékenységet is végeztek a képzés során, melyet a képzésvezető pszichológus és gyógypedagógus szakemberrel közösen értékeltek. Az alkalmak fő témái: szervezeti helyzetelemzés, kommunikáció, szakmai szerepek, empátia, segítő attitűd, kollegiális viszonyok és szervezeti szerepek, vezetés, csoportvezetés, stb.
A képzéseken 30 év körüli kollégák vettek részt a tréner szárnyai alatt.


Csengő-bongó zeneszó a "...Benned a létra" c. kiállítás megnyitóján,
ahol fogyatékossággal élő művészek fantasztikus alkotásai láthatók

A tréningen túl, a tanultak debütálásaként megszervezek egy helyi eseményt 2015. június 20-án a tréningben részt vevő kollégák szakmai vezetésével. Fantasztikus és értékes esemény kerekedett ebből, hiszen a rendezvény a fogyatékossággal élő művészek alkotásaiból összeállított vándorkiállítás első állomása volt. A művészeti kiállítás nagyon beszédes címe: "...Benned a létra". A tárlat festményeket, varrt képeket, fafaragást, ékszereket, és még sok minden mást is tartalmaz. Ennek megtekintése után drámaelőadás következett a Múzeumok Éjszakája keretében.

A pályázat támogatói:

A negatív gondolkodás hatásai és a mindfulness

Sokszor egyből a legrosszabbra gondolunk, pedig a negatív hozzáállás, gondolkodás károsan hat. Miért és hogyan rombol a negatív gondolkodás, és mit tehetünk ellene?

Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat

Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?

Mi állhat az irigység hátterében?

Hogy jól körül írjam a témát, megközelítettem az irigység fogalmát „tudományos” szempontból. „Az irigység másnak örömén érzett fájdalmunk, amivel rokon érzés, ha másnak fájdalmán örömet érzünk” - írja a wikipedia.

Melyek a verbális bántalmazás jelei?

Rengetegen válnak életük során szóbeli bántalmazás áldozatává, sokakban azonban nem is tudatosul, pedig a verbális bántalmazást fontos időben felismerni. Milyen jelei vannak?

Hogyan vészeljük át az életközépi válságot?

A 35-50 éves életkor kiváló időszak a visszatekintésre, de még nem túl késő az előre tekintésre sem, az esetleges újratervezésre. A nők esetében előtérbe kerül a gyermekvállalás kérdése, ha még nem szültek. A férfiak pedig megdöbbennek, milyen régóta vannak házasságban. Sokan kapuzárási pánikot is megélnek ebben az időintervallumban.