Menü

TBC: Biztonságban vagyunk, de figyelnünk kell

  • Dátum: 2016.04.11., 12:27

A TBC egy, Európában ma már szerencsére ritka, ám potenciálisan veszélyes fertőző betegség, amelyet folyamatosan kontroll alatt kell tartani.

Magyarország remekül áll a tuberkulózis (TBC) elleni küzdelemben, de a betegség visszaszorulása szervezett és kemény munka eredménye, ráadásul ez a feladat ma is folyamatos, nem állhat le.

Nézzük, mit ír a Wikipédia a magyarul gümőkórnak is nevezett betegségről! „A gümőkór vagy tuberkulózis (tbc) (tuberculosis) egy olyan fertőző betegség, melyet a Mycobacterium tuberculosis baktérium okoz, és ami leggyakrabban a tüdőt támadja meg (pulmonáris tbc), de megtámadhatja a központi idegrendszert agyhártyagyulladást (meningitis tuberculosa) okozva, a nyirokrendszert és a vérkeringést is, szintén érintettek lehetnek az ivarszervek, húgyutak, csontok, ízületek, és még a bőr felülete is, azaz gyakorlatilag majdnem minden szerv és szervrendszer. A pulmonáris (tüdőt támadó) tbc-s beteg tüdejében gümők keletkeznek. A gümő a latin tuberculum fordítása. Innen jön a gümőkór név. A gümők megakadályozzák a normális tüdőfunkciót, emellett bizonyos káros (toxicus) anyagokkal árasztják el a szervezetet.” (forrás: www.wikipedia.hu)

A TBC tehát egy nagyon komoly megbetegedés, veszélyeiről elég csak annyit mondani, hogy bő száz évvel ezelőtt a halálesetek egynegyedét ez a fertőzés okozta hazánkban. A kórokozót egyébként 1882. március 24-én azonosították, s ez a nap ma a tuberkulózis elleni harc világnapja. Az időben előrehaladva az orvostudomány egyre inkább nyerésre áll a betegséggel szemben, ugyanakkor tudni kell, hogy Afrikában és Ázsiában még ma is sok ember halálát okozza a TBC.

A betegség visszaszorulása nem jelenti azt, hogy ne kelljen védekezni ellene folyamatosan. Ebben a küzdelemben a megelőzés, azaz a védőoltás mellett a rendszeres tüdőszűrés is fontos szerepet kap. A honi rendszer hatékonyan működik, amit jól mutat, hogy nálunk minimális az előfordulás, miközben több szomszédos országról sajnos ez nem mondható el.

A hullahopp karika hatékonysága

A hullahopp karikára sokan először gyerekjátékként gondolunk, legalábbis férjem hangosan felnevetett, mikor közöltem, veszek magamnak egyet, pedig, ha utána olvas az ember, rájön, hogy valójában egy nem túl drága, könnyen tárolható, egyszerű edzéstípusról van szó, mely remekül formálja a deréktáji izmokat.

Természetes módszerek torokfájás ellen

Az én gyerekkoromban miért nem volt még torokfájás és köhögés elleni nyalóka? Csak kérdezem. Merthogy a patikában már ilyet is lehet kapni. A gyerekeim nagy örömére.

A gyomorégés okai

Az emésztési zavar kifejezés sokféle tünetre használjuk, és sokféle okot rejthet a háttérben, tehát nem konkrét betegség. A dyspepsia görögül rossz emésztést jelent, tehát olyan tüneteket takar, mint a rossz közérzetet okozó, hasi fájdalmak, diszkomfort érzetek, főként a felső régiókban.

Súlyproblémák és jojó-effektus

Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?

November, a férfi egészség hónapja

A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.