TBC: Biztonságban vagyunk, de figyelnünk kell
- Dátum: 2016.04.11., 12:27
A TBC egy, Európában ma már szerencsére ritka, ám potenciálisan veszélyes fertőző betegség, amelyet folyamatosan kontroll alatt kell tartani.
Magyarország remekül áll a tuberkulózis (TBC) elleni küzdelemben, de a betegség visszaszorulása szervezett és kemény munka eredménye, ráadásul ez a feladat ma is folyamatos, nem állhat le.
Nézzük, mit ír a Wikipédia a magyarul gümőkórnak is nevezett betegségről! „A gümőkór vagy tuberkulózis (tbc) (tuberculosis) egy olyan fertőző betegség, melyet a Mycobacterium tuberculosis baktérium okoz, és ami leggyakrabban a tüdőt támadja meg (pulmonáris tbc), de megtámadhatja a központi idegrendszert agyhártyagyulladást (meningitis tuberculosa) okozva, a nyirokrendszert és a vérkeringést is, szintén érintettek lehetnek az ivarszervek, húgyutak, csontok, ízületek, és még a bőr felülete is, azaz gyakorlatilag majdnem minden szerv és szervrendszer. A pulmonáris (tüdőt támadó) tbc-s beteg tüdejében gümők keletkeznek. A gümő a latin tuberculum fordítása. Innen jön a gümőkór név. A gümők megakadályozzák a normális tüdőfunkciót, emellett bizonyos káros (toxicus) anyagokkal árasztják el a szervezetet.” (forrás: www.wikipedia.hu)
A TBC tehát egy nagyon komoly megbetegedés, veszélyeiről elég csak annyit mondani, hogy bő száz évvel ezelőtt a halálesetek egynegyedét ez a fertőzés okozta hazánkban. A kórokozót egyébként 1882. március 24-én azonosították, s ez a nap ma a tuberkulózis elleni harc világnapja. Az időben előrehaladva az orvostudomány egyre inkább nyerésre áll a betegséggel szemben, ugyanakkor tudni kell, hogy Afrikában és Ázsiában még ma is sok ember halálát okozza a TBC.
A betegség visszaszorulása nem jelenti azt, hogy ne kelljen védekezni ellene folyamatosan. Ebben a küzdelemben a megelőzés, azaz a védőoltás mellett a rendszeres tüdőszűrés is fontos szerepet kap. A honi rendszer hatékonyan működik, amit jól mutat, hogy nálunk minimális az előfordulás, miközben több szomszédos országról sajnos ez nem mondható el.
Milyen problémák esetén ajánlott a kompressziós harisnya?

A kompressziós harisnya egy speciális ruhadarab, amely a lábakon és a lábfejeken kifejtett nyomás segítségével javítja a vérkeringést, és megelőzi a visszerek kialakulását. Különböző erősségű nyomást fejt ki, így mindenki megtalálhatja a számára legmegfelelőbbet. Gyógyászati segédeszközként hasznos, és különösen hasznos krónikus vénás elégtelenség, visszér, nyiroködéma, valamint trombózis megelőzésében.
Lupusz, a rejtőzködő betegség

Aki nézett az elmúlt 10-15 évben tévéműsort, annak nem lesz ismeretlen a lupusz szó hangzása, de valóban tudjuk, hogy mi is az?!
A nyirokrendszer egészséges működésének alappillérei

A nyirokrendszer egy létfontosságú szervezetünkben működő tisztító és szűrő rendszer, amely segít eltávolítani a sejtek anyagcsere során keletkező méreganyagokat, és támogatja az immunrendszer működését. A nyirokerek hálózatán keresztül kering a nyirokfolyadék, melyet a nyirokcsomók szűrnek meg, így akadályozva meg a kórokozók és salakanyagok szétterjedését.
Használjunk naptejet már tavasztól!

A naptej használata kiemelkedően fontos a bőr egészségének megőrzése érdekében, különösen a napfényes időszakokban. Miért olyan lényeges a naptej használata?
Mikroséta – miért fontos akár napi 10 perc gyaloglás?

A mozgás fontosságát sokszor halljuk, de gyakran esünk abba a hibába, hogy csak a hosszú, izzasztó edzéseket tekintjük „igazi” fizikai aktivitásnak. Holott már napi tíz perc séta is számít méghozzá nem is keveset, különösen, ha a mentális értékéről beszélünk. Egy rövid slattyogás felfrissít, plusz energiát ad és kizökkent a mindennapi monoton munkából.