Menü

Természet-adta nyugtatók

A nyugtatókat manapság az "elgyógyszeresedett" világban ritkán használják úgy, ahogy kellene. Ezek használata, átlagos esetben legalábbis csupán időszakos kellene, hogy legyen. De sajnos jobb üzlet, ha a fogyasztó rászokik az adott szerre. Tapasztalhatja is, hogy ha nem változtat valamit az életén (lélekben, életmódban, társas kapcsolatokban, stb.), akkor egyre több és több kell belőle. Szerencsére létezik más út is, de ami érdekesség: a táplálkozásunk is segíthet bennünket, hogy könnyebben küzdjünk meg a negatív érzelmekkel, a stresszel, a nyugtalansággal, a félelemmel, a haraggal. Mit együnk hát, és mit igyunk, hogy nyugodtabbak legyünk?

A méregtelenítő ételek és italok nem csupán a szervezetünket tisztítják meg a mérgektől, hanem a gondolatainkat is. Ha mérgesek, haragosak vagyunk, akkor a szervezetünkben is méreganyagok szabadulnak fel, ha pedig méregtelenítünk, akkor ez a gondolkodásunkra, az érzéseinkre is visszahat. A retek például kiváló méregtelenítő étel. Régen sokszor mondták úgy, ha valaki mérges volt, hogy "epés". Mára ebből annyi maradt, hogy ha valaki szúrkáló, bántó, odavágó mondatokat mond, akkor úgy említjük: "epés megjegyzéseket tesz". Nos, az ételek, amik az epeműködést segítik, csökkentik a haragot is! Aki könnyen mérges lesz, hamar "felhúzza magát", annak ajánlott retket fogyasztania, ez egyébként a máj működését is elősegíti.
Érdekesség, hogy a retket nem csak nyersen, szendvicsben érdemes fogyasztani, hanem reteklét is ihatunk méregtelenítő italként, ami feketeretekből készül.

A búzacsíra energetizáló hatását sokan ismerik, azt már kevésbé, hogy az idegrendszerre is kitűnő hatással van. Nem csak energetizál, hanem az agy működését is segíti. Hatásos lehet tehát akkor, amikor úgy érezzük, valamin nem tudunk túllépni, és mindig ugyanoda térünk vissza. A búzacsíra frissessége új gondolatokat kölcsönözhet nekünk, és új életet lehel belénk.

A teák közül szintén több nyugtató hatású, hangulatjavító is létezik. A pipacs szirmából készült tea kiváló idegnyugtató. A szirmokat frissen, vagy gondos szárítást követően is felhasználhatjuk langyos vízben áztatva. Akár a napközbeni aggodalom, stressz csökkentésében, akár az esti elalvásban is segít.

Depresszió, magas fokú lehangoltság esetén segít a vörös here teája. Ezt a növényt sokan lóhereként ismerik. Azt szedjük, amely rózsaszín-bíborszínű virágot terem. Hangulatjavító, erősítő hatása mellett a hormonváltozás miatt fellépő hangulatingadozásokkal is segít megküzdeni.

Az orbáncfűt a nyugati országokban nagyon sok esetben orvos javasolja idenyugtató, depresszióellenes és stresszoldó, alvást segítő hatása révén. Sajnos kis hazánkban ez egyelőre nem jellemző, de bátran vegyük át a példájukat, és jó szívvel fogyasszunk orbáncfűteát.

Könnyű ételek meleg napokra

Szeretnél valami finomat enni, de nincs kedved a kánikulában órákat tölteni főzéssel a tűzhely felett? Itt van néhány egyszerű recept, amelynek segítségével egészséges és laktató ételeket tudunk készíteni, főzés nélkül, akár tíz perc alatt!

Édesítőszerektől depresszió

A depresszió gyakori betegség, amely szinten minden felnőttet érint valamilyen formában az élete során. Jellemző rá, hogy negatívan befolyásolja az érzelmeket, a gondolkodást és a viselkedést is. Számos tünete van, ezek közül leggyakoribb a lehangoltság és az érdeklődés vagy az öröm hiánya. Viszont adódik a kérdés, hogy mi okozza a problémákat, hogyan lehetünk letörtek az édesítőszerektől?

A szinten tartó alkoholbeteg

Mielőtt még az alkoholizmus szintjeivel kezdünk el foglalkozni, a toleranciaszint kérdésköréről kell ejtenünk néhány szót. Toleranciaszintnek nevezzük az alkohollal kapcsolatos tűrőképességet, vagyis azt, hogy mennyi alkoholt tudunk egyszerre elfogyasztani különösebb probléma nélkül.

Alkoholmentes üdítők, mint belépő drog

Mindenki tudja, hogy a cukros üdítők rosszak, mert túl sok bennük a cukor – a kólában, energiaitalokban ráadásul sok sav és koffein is van –. A gyümölcslevek jelentős része is sok hozzáadott cukrot tartalmaz, a mesterséges édesítőkből-ízesítőkből készített löttyökről ne is beszéljünk. Ezekhez képest sokkal jobb választásnak tűnhet az alkoholmentes sör, citromos, meggyes ízben, amit lehet inni a nyári melegben. De biztosan olyan jó választás ez?

A nátrium-glutamát egészségre gyakorolt hatásai

A nátrium-glutamát, röviden MSG vagy E621 a világon legnagyobb mennyiségben használt ízfokozó adalékanyag, melyet az élelmiszeripar előszeretettel tesz bele a lehető legváltozatosabb ételekbe, a levesektől kezdve a sajton és a paradicsomszószon keresztül a húsfélékig. Kicsi az esélye annak, hogy egyáltalán nem fogyasztottunk MSG-t az elmúlt huszonnégy órában.