Egyre veszélyesebb a nap
- Dátum: 2016.05.23., 10:14
- bőrgyógyász, bőrrák, daganat, melanóma, nap, napsugárzás, nyár, Rák, UV sugárzás
Ma már nem lehet elmenni a jelenség mellett, amelyet mindenki a bőrén érez, sokan mégsem tesznek ellene semmit. Az utóbbi időben a bőrrákos esetek száma nagymértékben emelkedett hazánkban. A bőr daganatos megbetegedéséért pedig elsősorban a káros UV-sugárzás a felelős, azaz a bőr leégése.
Tegyük mindjárt hozzá, leégni talán sosem volt olyan könnyű, mint manapság. A napfény pozitív hatásait órákig lehet sorolni, ugyanakkor a sugárzás a meleg évszakokban, a nap jelentős részében annyira intenzív, hogy az rengeteg embert ér felkészületlenül. Sokan ugyanúgy kifekszenek napozni, mint korábban, nem védik testüket és ezáltal gyakran égnek le. Ők sokat kockáztatnak. Azok között, akik így cselekszenek, magasabb a nagyon veszélyes melanóma és a többi daganat-típus kialakulásának kockázata.
Felelőtlenül napozunk?
Pedig nem bonyolult. Amit érdemes megjegyezni, a veszélyeztetett időszakokban lehetőleg ne töltsünk sok időt napon. Ha mégis a szabadban kell lennünk, védjük magunkat ruházattal, sapkával, a nem fedett részeket pedig magas faktorszámú naptejjel, krémmel. A gyerekekre fokozottan figyeljünk, nyáron inkább a reggeli és a késő délutáni időszakokat válasszuk a szabadtéri játékra, sétára, vagy akár a strandolásra.
A leégés, piros testfelület tehát semmiképpen sem ajánlatos, de emellett is folyamatosan figyeljük bőrünket, nem tapasztalunk-e szokatlan dolgot, elváltozást. Ha kell, vizsgáltassuk meg magunkat bőrgyógyásszal.
Elalvás előtti rángatózás okai
Stressz, az izmok természetes rándulása és az alkohol is okozhatja a kellemetlen rángatózást, amit egyesek elalváskor tapasztalnak - már ha felébrednek rá. Mindezen túl azonban súlyos betegség előjele is lehet, ha rendszeresen előfordul.
Cirkadián ritmus – te figyelsz rá?
Hogyan telik egy napod? Van hozzá egy megszokott ritmusod, amit követsz, vagy csak sodródsz az árral? Tudod, hogy a napszakok befolyásolják tested működését?
Téli depresszió és a fényhiány
A télen jelentkező depressziós panaszok hasonlóak az év más részében kialakulókhoz. A depresszió legfőbb tünetei többek közt: alvászavar, fáradékonyság, a mozgás, beszéd, gondolkodás lassulása, feledékenység, szorongás, szomorú, nyomott hangulat, közömbösség. Mit tehetünk a téli depresszió ellen?
Elment a hangod? – Így kezeld
Biztosan sokan ismerik az érzést, amikor elmegy a hangjuk, de azért nem kell megijedni, pár nap alatt rendeződik, viszont érdemes pár praktikát kipróbálni, hogy segítsük a gyógyulást.
Civilizációs betegségeink
A civilizációs betegségek esetében nem a fertőző vagy krónikus betegségekre kell gondolni, mégis mondhatni járványszerűen terjedő egészségügyi problémák. Mitől és hogyan alakulnak ki a civilizációs betegségeink?