Miért fontos a korai hallásvizsgálat?
- Dátum: 2016.12.10., 19:24
- beszédtanulás, csecsemő, fejlődés, hallás, halláscsökkenés, kisbaba, korai szűrővizsgálat
A hallást mérő szűrővizsgálatok nagyon fontosak csecsemőknél. Ha bármilyen probléma van ezen a területen kardinális, hogy a diagnózis a csecsemő 3 hónapos koráig megszülessen, mivel a megfelelő pszichés-, és beszédfejlődés életkorhoz kötött. A hallás pedig alapvetően meghatározza a beszédtanulást és ezzel párhuzamosan a pszichés, és értelmi fejlődést is.
Egészen sokáig kevésbé objektív módon szűrték a csecsemőket ezen a területen. Például úgy, hogy megnézték, hogyan reagál a csecsemő a különböző erősségű hangokra (pl.: tapsolás, zörgetés). Ugyanis ha megfelelően hall a csecsemő, akkor a hangok különböző védekező reflexeket váltanak ki. De ezek a módszerek nem elégítik az objektivitás kritériumát.
Január óta elvileg minden kórházban kötelező a csecsemők hallásával kapcsolatos professzionális szűrővizsgálat elvégzése. Ha bármilyen problémát kimutat ez a vizsgálat, azt az orvosok rögzítik a zárójelentésben, és megfelelő szakemberekhez irányítják a szülőket. Ez az új típusú hallásvizsgálat nagyon megbízható szűrést jelent, így ha ez nem mutat problémát, akkor a szülők megnyugodhatnak.
A korai életszakaszban történő szűrés azonban csak a belső fül eredetű problémák felismerésére alkalmas. 2-3 éves kor után jelentkezhetnek közép- és külső fül eredetű problémák (pl.: fülzsír dugó), melyek szintén akadályozhatják például a beszédtanulást. A gyakori felső légúti betegségek és a megnagyobbodott orrmandula miatt kialakulhat ún. savas középfülgyulladás, mely szintén gondot jelenthet.
A központi idegrendszer kb. 4 éves korig a legrugalmasabb, ha ez idő alatt a megfelelő ingerek bejutnak, akkor a gyerek megtanul beszélni. Kulcsfontosságú tehát a korai szűrővizsgálatok elvégzése, mivel a későbbiek folyamán ezek a folyamatok már kevésbé visszafordítható, káros következménnyel járnak a fejlődésre nézve. Ha időben felismerésre kerül a halláscsökkenés, akkor a probléma súlyosságától függően korai fejlesztéssel, hallókészülékkel, vagy beültethető eszközök segítségével elkerülhetjük a súlyosabb következményeket.
Ha kisbabával utazunk, ezeket ne hagyjuk otthon

Legyen szó nyaralásról, rokonlátogatásról, vagy csak egy hosszabb kirándulásról, van jónéhány dolog, amit érdemes bepakolni, ha csecsemővel utazunk.
Anyaság és nőiesség: miért nem kell választanunk?

Az anyaság az egyik legszebb, legfelelősségteljesebb, és talán leginkább átalakító szerep, amit egy nő az életében betölthet. De miközben az anyai szerepben nap mint nap helytállunk – etetünk, vigasztalunk, szervezünk, altatunk és folyamatosan aggódunk, figyelünk – könnyen elveszhetünk benne. Sok nő felteszi magának a kérdést: „Ki vagyok én most, hogy anya lettem? És hol van az a nő, aki korábban voltam?”
„A sport öröklődik – De nem a génjeinkben, hanem a példánkban”

Sportos szülők, sportos gyerekek, avagy hogyan adjunk át egészséges szokásokat a következő generációnak?
Nyári táborok: megoldás a szülőknek, élmény a gyerekeknek

A nyári szünet közeledtével sok szülő szembesül az évről évre visszatérő kérdéssel: hogyan oldják meg gyermekeik felügyeletét, miközben ők dolgoznak? A nyári táborok nemcsak praktikus segítséget jelentenek, hanem felejthetetlen élményeket is kínálnak a gyerekeknek.
A család, mint biztos háttér

A család az első közösség, ahová tartozunk. Itt tanuljuk meg az alapvető értékeket, a szeretetet, a támogatást, és azt, hogy mit jelent felelősséget vállalni. Egy támogató családi háttér rengeteget számít az élet más területein is, például a tanulásban vagy a sportban.