Menü

Környezetvédő ajándékozás

A piacot tekintve a karácsony nem csupán a szeretet ünnepe, hanem a fogyasztói társadalom és a kapitalizmus csúcsidőszaka minden évben. Ez pedig jelentős környezetterheléssel jár. Tegyük meg, amit lehet, és próbáljunk figyelembe venni néhány környezetmegóvó szempontot, ami az ajándékozást illeti!

A kínai és más gyártó országok gőzerővel üzemelnek ilyenkor, hogy az ünnepi időszakra szánt díszeket, ajándéktárgyakat és mindenféle piaci termékeket előállítsák. Rengeteg helyen dolgoznak borzasztó és szó szerint embertelen munkakörülmények között. Egy nemrég megjelent cikk például feltárja, hogy milyen környezetben dolgoztat a bangladeshi milliárdos üzletet jelentő textilipar, ahol olyan márkák számára készülnek termékek, mint a H&M, vagy a Benetton. A plázák és sétálóutcák ölelésében elhelyezkedő üzletek dicsfényében nem gondolnánk, hogy innen származnak a termékek, amik a fa alá kerülnek karácsonykor.

Mondhtatjuk persze, hogy mi hétköznapi emberek kicsik vagyunk ahhoz, hogy megváltoztassuk az ipar menetetét. De van pár szempont, amit figyelembe vehetünk, és amivel ha kicsit is, de tehetünk azért, hogy a környezetet kevésbé terhelő ajándékozási metódust valósítsunk meg.

Előnyben a helyi és kézműves termékek

Ha tehetjük, részesítsük előnyben a kézműves ajándékokat, amiket magyar, sőt akár helyi emberek készítettek! Ezek egyébként is kedvesebbek és szívből jövőbbek, mint a multitermékek, de emellett a környezetünkben élő embereket támogatjuk a vásárlásunkkal, és jóval kevesebb szállításra van szükség (ami pedig rengeteg pénzt és mindenféle üzemanyagot jelent, ezzel is terhelve a környezetet).

Másodkézből nem szégyen

Ha tisztában lennénk a vásárlásainkhoz kapcsolódó környezetterheléssel, valószínű, hogy átértékelnénk a dolgokat. Bizony nem ciki, hanem éppenhogy respektálható, ha valaki second hand terméket vesz, legyen szó akár ruháról, vagy antikvár könyvről, ajándéktárgyról. Környezetvédelmi szempontból nagy öröm, ha nem dobunk ki valamit, hanem olyan helyre kerül az adott dolog, ahol még örülnek neki és értékelik. Éppen ezért jó ötlet a csere-bere piac is, ahol olyan dolgokat adhatunk-kaphatunk, ami az egyiknek már nem kell, de a másiknak még nagy öröm.

Saját készítésű ajándékok

Szuper, ha saját magunk által kreált ajándékokkal lepjük meg szeretteinket. S még jobb, ha mindezeket olyan alapanyagok felhasználásával készítjük, amik másra már nem kellenek, így viszont valamilyen szuper kis meglepetést készíthetünk belőlük. Az otthon készített ajándéktárgyak ugyanis gyakran éppen annyi alapanyag felhasználásával készülnek, mint a bolti termékek, ha egyenként veszünk meg minden hozzávalót. Próbáljunk meg hát okosan gazdálkodni! A pénztárcánkat és környezetünket is kevésbé terheljük így.

Óvatosan a csomagolóanyagokkal

Döbbenetes mennyiségű csomagolóanyagot használunk el karácsonykor, mind ami a termékek alapcsomagolását, mind ami az ajándékozáshoz kapcsolódó csomagolást illeti. A szeméttelepekre az ünnepek után az átalagos hulladékmennyiségek sokszorosa kerül. Hogyan csomagoljuk ajándékainkat környezetbarát módszerekkel? Következő cikkünkből kiderül, tartson velünk!

Léteznek-e őszi könyvek?

Az őszi hónapok különösen alkalmasak arra, hogy kényelmesen elhelyezkedjünk egy meleg takaróval és belemerüljünk egy jó történetbe. Ez az évszak az elcsendesedés, az elmélkedés és a befelé fordulás időszaka – mindez tökéletesen illik a könyvek világához –. Ha még nem találtad meg a tökéletes olvasmányt a következő hónapokra, akkor olvass tovább, mivel a cikkben pár igazán fordulatos vagy éppen érdekfeszítő regényt ismerhetünk meg.

Mit kell tudni a jojobáról?

A Jojoba egy erős évelő örökzöld fás cserje, mely 4-4,5 m magasra nő meg. Hosszú gyökerei (akár 10-12m) és ehető gyümölcse van. Hosszú gyökereinek köszönhetően gyakorlatilag bármilyen körülmények között életben képes maradni, azonban elsősorban a száraz, kopár területeken érzi jól magát. A Jojoba Arizonában, Dél-Kaliforniában és Mexikóban őshonos.

Adaptogén gyógynövények: mik ezek, hogyan hatnak?

Stressz, álmatlanság, hangulatingadozás, állandó fáradtság – ha ezekkel a tünetekkel küzdünk érdemes szétnézni a gyógynövények, étrendkiegészítők terén!

A Balatonnál télen is van program

A Balaton vidéke igazi ékszerdobozként rejti magában a szebbnél szebb látnivalókat, a jobbnál jobb programokat, és ez télen sincs másképp. A beltéri időtöltésen túl legyen szó egy-egy rövidebb túráról, festői panorámáról, vagy épp néhány izgalmas kültéri kalandról, a hidegebb hónapokban is érdemes mindegyiket feltűznünk a bakancslistánkra.

Novemberi kerti teendők

Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.