Menü

A közösségi média és az elszigeteltség érzése

  • Dátum: 2017.05.02., 09:57

Az egyik legmélyebb érzés, amelyet magunkénak tudhatunk a közösségi médiával kapcsolatban, hogy az egész egy hazugság. Az a valaki, akinek mutatjuk magunkat az online felületen, nem igazán van kapcsolatban azzal, akik valójában vagyunk. Mások nyüzsgő, serény élete, amelyet minden nap látunk, és végigpörgetünk az internet különböző felületein, igazából nem más, mint maszkolt hibák és közhelyek, amelyek alig különböznek a saját életünktől. (Nem mintha mindenki élete egyforma és unalmas lenne.)

Nem kell tanulmány ahhoz, hogy rájöjjünk erre, de a fiataloknak a közösségi média talán nemcsak a közösséget jelenti. A Pittsburg-i Egyetem kutatói rájöttek, hogy a közösségi felületek kiterjedt használata összefüggésben van a társadalmi izoláció érzésével.

A kutatók több mint 1700, 19 és 32 év közötti fiatalt vontak be a kutatásaikba, amelyek során a közösségi média használati szokásairól kérdezték őket, illetve kíváncsiak voltak arra is, ezek a fiatalok mennyire érzik magukat jó helyen a világban. Olyan megállapításokkal kellett válaszolniuk, mint például „Úgy érzem, az emberek alig ismernek engem” vagy „Úgy érzem az emberek körülöttem vannak, de nincsenek velem”. A vizsgálatoknak természetesen korlátai is voltak, hiszen mivel saját szokásaikról kellett nyilatkozniuk, így a válaszaik szubjektívek lehettek, és a válaszadás során az elfogultságuk is szerepet kaphatott.

Mindenesetre úgy tűnik, a fentebb említett korosztály, akik gyakran használják a Facebookot, a Twittert, az Instagramot vagy a Redditet, sokszor a társadalomtól elszigeteltnek érzik magukat.

Felmerült azonban egy nehéz kérdés: az emberek a közösségi média miatt érzik magukat elszigeteltségben, vagy azok az emberek, akik elszigeteltnek érzik magukat, gyakrabban használják a közösségi médiát, mert egyfajta kapcsolatteremtési eszközként alkalmazzák azt?

A tanulmány szerint ez a kérdés megválaszolható a közösségi média formáinak megvizsgálásával, amit az emberek a leggyakrabban használnak: aktívan posztolnak és chatelnek a barátaikkal, vagy csak passzívan görgetik az online felületet, és megfigyelik mások aktivitásait?

A kutatás továbbá azt is kimutatja, hogy az izoláció érzése gyakran összefüggésbe hozható negatív egészségügyi hatásokkal is, mint például súlygyarapodás, az alvási szokások megváltozása vagy az immunrendszer ellenálló képességének csökkenése. Tehát ha belepillantunk a közösségi média használatába és az általa gyakorolt hatásokba, motivációt kaphatunk, hogy könnyebben megküzdjünk a magányosság érzésével.

Forrás: edition.cnn.com

A rejtvényfejtés pozitív hatásai

A rejtvényfejtésnek rengeteg pozitív hatása van – nem csak szórakoztató, de az agyadnak is igazi edzés! Nézzük melyek az előnyei!

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Miért annyira népszerűek a virtuális futások?

A virtuális futóversenyek szuper lehetőséget jelentenek azoknak, akik szeretnének részt venni versenyeken, de nem feltétlenül tudnak vagy akarnak elutazni egy adott helyszínre.

Utazás a főváros eldugott múzeumjaiba

Múzeumokat manapság mindenki ismer. Vannak a világhírűek, mint például a Louvre és vannak a hazai szinten ismertek is, mint például a Magyar Nemzeti Múzeum. Azonban mi a helyzet azon helyekkel, amelyek csak kevesebb embert vonzanak, kevésbé népszerűek és olcsóbb, rövidebb elfoglaltságot kínálnak? Az alábbi cikkben néhány kevésbé népszerű fővárosi kiállítóhelyet ismerhetünk meg.

Amikor a munkahely a lustasággal tesz tönkre

Hallottál már a kiégés (burnout) szindróma „kis testvéréről”, a boreout-ról? Mit is jelent ez pontosan? Legtöbbször nevetségesnek tűnhet unatkozni egy munkahelyen, netán lustának titulálhatjuk az egykedvű kollégákat. Sok esetben azonban nem közönyről van szó, csupán nincsenek kihasználva a munkatárs képességei az adott helyen, amitől a krónikus unalom szindróma áldozatává válhat.