Menü

Barangolás a Hűvösvölgyben

A hagyományoktól eltérően a családunk rendszerint kirándulással ünnepel. A választásunk idén Hűvösvölgyre esett. A párommal már régóta halogattuk ezt a kiruccanást az időjárásra hivatkozva, de most kaptunk a napsütéses alkalmon, és útnak indultunk. A Hűvösvölgy a város több csomópontjáról könnyen megközelíthető, ugyanis az oda tartó 56 vagy 56A jelzésű villamos egyik végállomása a Móricz Zsigmond körtér, és érinti a Szent Gellért teret, a Déli pályaudvart, valamint a Széll Kálmán teret is.

Meglepő módon a Hűvösvölgy még Budapesthez tartozik, annál is pontosabban a II. kerület részét képezi. Nekem, kezdő fővárosi lakosnak ez szinte hirtelen meglepetés volt, habár feltűnt, hogy a villamosok nem hagyják el a város közigazgatási határait, és kiegészítő jegyet sem kellett vásárolnunk. Mégis, az a zöld környezet, a természet, a táj, a kilátás, ami körülvett minket, elfeledtette velem a hétköznapok zúgó közlekedését, a vároi szmogot, és csak a friss levegőre koncentráltam.

A Hűvösvölgybe érkezvén egy 1999-ben felújított, pompás kis villamos-, illetve buszvégállomás üdvözöl minket. A felújítás előtt ez a két csomópont külön helyen volt található, illetve a jelenlegi állomás épület is máshol helyezkedett el, ezt a rekonstrukciókor helyezték át.

Sétánk kezdetekor két lehetőség közül választhattunk: a kék és a sárga túraútvonalon haladjunk-e majd. Mivel a sárgán egyszerre viszonylag sokan indultak, a kék mellett tettük le a voksunkat. Az általános túrajelzések szerint a kékkel jelölt útvonal a könnyebb, a sárga a nehezebb. Körülbelül fél órás dombra fel és dombról le séta után egy hatalmas tisztáson találtuk magunkat, amely a kutyások egyik kedvenc találkozó-, és futtatóhelye lehet. A gyönyörű kilátás mellett hatalmas tér, harapnivaló levegő, számos ember és legjobb barátja fogadott minket. Áthaladtunk a mezőn, utunk még onnan is sokfelé vihet. Felsétáltunk egy kisebb dombra, ahonnan visszafelé pillantva megláthattuk a János-hegyi kilátót, amely Budapest legmagasabb pontja a maga 527 méterével.

Piknikezésünk közben megállt mellettünk egy idősebb úr, aki azzal a kérdéssel fordult hozzánk, láttunk-e siklókat. Senkinek sem kell ecsetelnem, mit jelent ez egy nő számára, aki éppen sajtot majszolgatva ül a farmernadrágjában a civilizációtól távol a friss, tavaszi füvön. Kiderült ugyanis, hogy az a terület valaha – vagy talán még ma is, de ez egyelőre rejtély – a haragos siklók egyik előfordulási helye. Méghozzá egy olyan populációé, ami a budaörsi populációval is rokonságban áll. Az úr mesélte, hogy talált olyan, a 60-as, 70-es évekből származó fotókat, amelyeken turisták marékszámra fogdossák ezeket a siklókat. Kicsit utánaolvastam ennek a fajnak, s kiderült, hogy hazánkban fokozottan védett, eszmei értéke fél millió forint, hivatalos források szerint mindössze két populációja él Magyarországon, viszont rendkívül könnyen észrevehetőek, ugyanis hatalmas testméretekkel rendelkeznek, átlagosan 160-180 centiméteresek. Nevüket pedig onnan kapták, hogy ha veszélyt érzékelnek, agresszíven viselkednek. Harapása – a többi siklófajéhoz hasonlóan – nem mérgező, de fájdalmas lehet.

Budapest és környéke számos remek kirándulóhelyet tartogat, így ne röstelljük felkeresni azokat egy-egy nyugodtabbnak ígérkező hétvégén. Remek családi program vagy baráti időtöltés lehet egy ilyen kis túrázás, emellett pedig érdekes élményeket is tartogathat számunkra.

Léteznek-e őszi könyvek?

Az őszi hónapok különösen alkalmasak arra, hogy kényelmesen elhelyezkedjünk egy meleg takaróval és belemerüljünk egy jó történetbe. Ez az évszak az elcsendesedés, az elmélkedés és a befelé fordulás időszaka – mindez tökéletesen illik a könyvek világához –. Ha még nem találtad meg a tökéletes olvasmányt a következő hónapokra, akkor olvass tovább, mivel a cikkben pár igazán fordulatos vagy éppen érdekfeszítő regényt ismerhetünk meg.

A Balatonnál télen is van program

A Balaton vidéke igazi ékszerdobozként rejti magában a szebbnél szebb látnivalókat, a jobbnál jobb programokat, és ez télen sincs másképp. A beltéri időtöltésen túl legyen szó egy-egy rövidebb túráról, festői panorámáról, vagy épp néhány izgalmas kültéri kalandról, a hidegebb hónapokban is érdemes mindegyiket feltűznünk a bakancslistánkra.

Novemberi kerti teendők

Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.

Kardió és izomerősítés egyben! Ezt tudja egy ugrókötél!

Az ugrókötelezés több szempontból is előnyös edzéstípus. Elég praktikus, hiszen a szabadban is és otthon is végezhető, igaz – a hullahopp karikázással együtt - kicsit nagyobb teret igényel a lakásban.

Kéktúrára fel!

Az Országos Kéktúra, egyszerűen csak Kéktúra, Magyarország északi tájain végighaladó, folyamatos, jelzett turistaút. Útvonala a Kőszegi-hegységben található az Írott-kőtől a Zempléni-hegységben fekvő Hollóházáig vezet. A túra elméleti hossza 1172 km, amely egyre népszerűbb hazánkban és egyre több embert vonz a hosszútávú sétálás gondolata.