Menü

Itt a szezon - készíts magadnak joghurtot!

A joghurt nagyszerű desszert lehet, hiszen kiváló fehérjeforrás, és sokféleképpen variálható. Sajnos a bolti termékek nagy része cukrot tartalmaz, amelyikük pedig nem, az szintén hízlaló vagy egészségtelen édesítőszereket, összetevőket rejthet. Mindenképp jó tehát, ha magunknak készítjük el, s mindössze néhány perc az egész!

Éppen szezonja van azoknak a gyümölcsöknek, amelyekből kiváló házi joghurtokat kreálhatunk. A finom, krémes ízek kedvelői válasszák a görög joghurtokat alapanyagnak - ám nem árt tudni, hogy ezek jóval több kalóriát tartalmazhatnak hagyományos társaiknál.

No de mit használjunk? Például apróra vágott epret, cseresznyét, meggyet, tehát ami szezonálisan terem. Ezeket nem is kell külön édesítenünk, elegendő, ha a natúr joghurthoz keverünk édesítőszert, például eritritet, ami természetes édesítőszer, de a kalória- és szénhidráttartalma, valamint a vércukorszintre ható glikémiás indexe is nulla. Még inkább megboldondíthatjuk, ha valódi vaníliát használunk: akár vaníliarudat, akár vaníliaőrlőt.

Az így készült gyümölcsjoghurtot keverjük jól össze, és frissen fogyasztható, de hűtőben napokig is eltárolhatjuk, ilyenkor az ízek szépen összeérnek. Ez esetben fogyasztás előtt keverjük újra össze, hogy homogén állagot kapjunk.

A házi gyümölcsjoghurt ráadásul kiválóan felhasználható egyéb desszertfinomságok kiegészítéseként: lehet palacsinta töltelék, vagy brownie és más piskóták ízesítője is.

Könnyű ételek meleg napokra

Szeretnél valami finomat enni, de nincs kedved a kánikulában órákat tölteni főzéssel a tűzhely felett? Itt van néhány egyszerű recept, amelynek segítségével egészséges és laktató ételeket tudunk készíteni, főzés nélkül, akár tíz perc alatt!

Édesítőszerektől depresszió

A depresszió gyakori betegség, amely szinten minden felnőttet érint valamilyen formában az élete során. Jellemző rá, hogy negatívan befolyásolja az érzelmeket, a gondolkodást és a viselkedést is. Számos tünete van, ezek közül leggyakoribb a lehangoltság és az érdeklődés vagy az öröm hiánya. Viszont adódik a kérdés, hogy mi okozza a problémákat, hogyan lehetünk letörtek az édesítőszerektől?

A szinten tartó alkoholbeteg

Mielőtt még az alkoholizmus szintjeivel kezdünk el foglalkozni, a toleranciaszint kérdésköréről kell ejtenünk néhány szót. Toleranciaszintnek nevezzük az alkohollal kapcsolatos tűrőképességet, vagyis azt, hogy mennyi alkoholt tudunk egyszerre elfogyasztani különösebb probléma nélkül.

Alkoholmentes üdítők, mint belépő drog

Mindenki tudja, hogy a cukros üdítők rosszak, mert túl sok bennük a cukor – a kólában, energiaitalokban ráadásul sok sav és koffein is van –. A gyümölcslevek jelentős része is sok hozzáadott cukrot tartalmaz, a mesterséges édesítőkből-ízesítőkből készített löttyökről ne is beszéljünk. Ezekhez képest sokkal jobb választásnak tűnhet az alkoholmentes sör, citromos, meggyes ízben, amit lehet inni a nyári melegben. De biztosan olyan jó választás ez?

A nátrium-glutamát egészségre gyakorolt hatásai

A nátrium-glutamát, röviden MSG vagy E621 a világon legnagyobb mennyiségben használt ízfokozó adalékanyag, melyet az élelmiszeripar előszeretettel tesz bele a lehető legváltozatosabb ételekbe, a levesektől kezdve a sajton és a paradicsomszószon keresztül a húsfélékig. Kicsi az esélye annak, hogy egyáltalán nem fogyasztottunk MSG-t az elmúlt huszonnégy órában.