Menü

Tegyük a tanulást élvezetesebbé egyszerű technikákkal!

Nyári szünet van, miért gondoljunk akkor a tanulásra? A fiatalok számára megkönnyítheti a következő tanévet néhány technika, aminek elsajátítására a nyár megfelelő alkalom lehet. Egy-egy kiegészítőt pedig érdemes még a tanszervásárlási szezon előtt olcsóbban beszerezni.

Hiszen sok gondot okoz gyermekeinknek a rengeteg tananyag, amit nap mint nap vagy hétről hétre el kell sajátítaniuk. Sokszor azt érezzük, hogy egyre több a tanulnivaló, egyre több a tanítási óra, egyre több tudást várnak el a gyerekektől, és talán még arra sem jut idejük, hogy valóban gyerekek legyenek.

Mivel a rendszerezett jegyzet készítéséhez megfelelő tapasztalat szükséges, ezért a következőkben összegyűjtöttünk néhány technikát, amelyeket bemutathatunk már nagyobb csemetéinknek, és könnyedebbé, játékosabbá, illetve élvezetesebbé tehetjük számukra a tanulási folyamatot. Szerencsére mind olyan egyszerű, frappáns és használható módszer, hogy felnőttkorban is nyugodtan alkalmazhatjuk.

Általános tanács

A színes ceruzák, szövegkiemelők, post it-ek és mindenféle szín használata emeli a koncentrációképességet, ezért ezek használata figyelemfelkeltő hatással bír. Javasolt őket bármikor használni. A szövegkiemelők közül állítólag a citromsárga a legjobb, mivel az vonzza legjobban a tekintetet.

Mindennap alkalmazható technikák

Gondolattérkép: Középre felírunk egy kulcsszót valamilyen színes tollal vagy ceruzával, és bekarikázzuk, mintha egy buborékban lenne. Ez lehet a tanulnivaló témája vagy a legfontosabb kulcsszó. A jegyzetünket figyelmesen átolvasva a legfontosabb kulcsszavakat vonallal a középponthoz kötjük, és ugyanilyen buborékban helyezzük el őket. Nagy téma esetén a végén akár egy oldalnyi nagyságú ábránk is összegyűlhet. Fontos, hogy ne nagyon vesszünk el a részletekben, ne írjunk egy gondolathoz sok kulcsszót. A színeknek akár jelentéseket is tulajdoníthatunk. Egyes szakmai anyagok a maximálisan elhelyezhető kulcsszavak számát is meghatározzák, de véleményem szerint ezt felesleges korlátoznunk. Mindenki érzése és a téma méretei alapján döntsön.

Tanulás közben a kulcsszavakról kell visszaemlékeznünk a jegyzeteinkre, a lecke számonkérésénél pedig csak a saját kis gondolattérképünket kell felidéznünk.

Szótanuló kártyák: Nyelvtanulásnál kifejezetten hasznos eszköz lehet a kezünkben. Legjobb, ha színes kis kártyákat használunk, amiket bárhová magunkkal vihetünk. Igaz, a kidolgozás és elkészítés hosszadalmas lehet, de a használat utáni eredmény annál látványosabb. A kártya egyik oldalára írjuk rá a szó magyar jelentését, a másik oldalára az angol vagy német vagy akármilyen nyelvű párjának főnévi igenevét, illetve a kivételes alakokat. Remek módszer tanulásra és tudásunk tesztelésére is.

Dobókockás igeragozás: Milyen jó, hogy tanuláshoz is használhatjuk a dobókocka hat oldalának pöttyeit! Ez a módszer is elsősorban nyelvtanuláshoz alkalmas, de természetesen át is formálhatjuk más témákra. Válasszunk ki egy igét, dobjunk a kockával, és mondjuk el abban a számban és személyben, amit dobtunk.

Ennek alapján a dobókockán lévő pöttyök jelentései:

1 – E/1 (egyes szám, első személy)
2 – E/2
3 – E/3
4 – T/1 (többes szám, első személy)
5 – T/2
6 – T/3

A fent említett technikák csak kiragadott, de sikeresen hasznosítható példák. Próbáljuk ki a technikákat magunkon, gyerekeinken, ajánljuk ismerőseinknek!

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.

Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.

A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.

Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.

Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?