Vállalkozni vagy alkalmazottnak lenni?
- Dátum: 2017.07.11., 09:46
- előny, energia-befektetés, főnök, hátrány, idő, pénz, siker, vállalkozás, vezető
Egy-egy zűrös hétfői nap után mindannyiunk fejében megfordul, hogy milyen jó is lenne a saját főnökünknek lenni. Senki nem befolyásol, magunk osztjuk be az időnket, azt csinálhatjuk és úgy, ahogy nekünk tetszik. A sok előny mellett azonban feltűnhet az árnyoldal is, ilyenkor mérlegelnünk kell.
Egy saját vállalkozás indítása számos előnnyel és hátránnyal rendelkezik. Ha saját vállalkozásunk van, rendszerint nem kötelező hétfőn reggel is nyolcra odaérni valahová. Nem kell előre a főnökünk házsárkodásával telített gondolatokkal ébrednünk, és tudjuk azt is, hogy az esetek többségében mi vezetgetjük munkánk fonalát. Mi magunk dönthetjük el, mivel szeretnénk foglalkozni, és megtervezhetjük a munkafolyamatokat.
Az életstílusunk így kielégítő lehet, és hosszú távon a nyereség gondolata is megnyugtató. A vezetői utasítástól való függetlenség sok ember számára nélkülözhetetlen. Az időbeosztásunkat is dinamikusabban tudjuk irányítani, mintha alkalmazottként dolgozunk akár egy cégnél, akár valamilyen állami szervnél.
A vállalkozások hátránya azonban ugyanitt mutatkozhat meg. Minden papírmunkát saját magunknak kell intéznünk, hacsak nem szerződünk pénzügyes, munkaügyes, jogász szakemberekkel. A munkaidő rendszerint nem délután négykor vagy fél ötkor végződik, és gyakran a hétvégék jelenléte sem annyira egyértelmű, mintha beosztottként töltjük a mindennapjainkat. Az biztos, hogy ha vállalkozóként igyekszünk egyengetni életünk vezérfonalát, jóval több hivatalos dologgal kell képbe kerülnünk.
Vigyáznunk kell azzal is, hogy ne vigyük túlzásba a munkát, hiszen a kezdeti fázisban – de sokaknál ez később is megmarad – megeshet, hogy napi 12-16 órát is dolgozunk. Ennek kihatása lehet emberi kapcsolatainkra, családi életünkre is, ezért ezekre a területekre érdemes több figyelmet szentelnünk. A stressz, ami a bizonytalanságból fakad, rányomhatja bélyegét az életünkre, hiszen az elején nem tudjuk, mennyire tudjuk sikerre vinni az elképzelt ötletünket, amibe oly sok időt, energiát és pénzt fektettünk. Ez hosszú távon teherként is nyomhatná a vállunkat, de fontos, hogy mindig higgyünk a céljainkban, abban, hogy igenis képesek vagyunk megcsinálni azt, amire már oly régóta várunk!
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.
Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.