Menü

Mire figyeljünk a bébiételek vásárlásakor?

Kezdő anyukaként átrágtad már minden babaváró könyvön magad? Elolvastál mindent a gyereknevelésről, hozzátáplálásról és szoptatásról? Rengeteg információ önti el ilyenkor a leendő anyukákat és persze a sok-sok ismerős tanácsa a bevált és kerülendő tapasztalatokról. Itt egy kis segítség a bébiételek és bébiitalok megfelelő választásához, hiszen manapság számos márkához és típushoz hozzájuthatunk a legkisebb boltokban. Anyuka legyen a talpán, aki kiigazodik köztük.

Az egészséges csecsemők és kisgyerekek számára készülő bébiételek és italok gyártására és forgalomba hozatalára szigorú előírások és törvények vonatkoznak. A csecsemők elválasztása idején, valamint a kisgyermekek étrendjének kiegészítéseként és az általánosan fogyasztott élelmiszerekhez való fokozatos hozzászoktatás folyamán használhatók fel.

Bébiételek és – italok típusai

A bébiételek és – italok különböző korcsoportú csecsemők és kisgyermekek számára készülnek, figyelembe véve a mindenkori tápanyagszükségletet és az életkori sajátságokat. Az élelmiszergyártó cégek a korcsoportok számára jól megkülönböztetik egymástól, eltérő színekkel jelölik az egyes termékeket. A címkén jól látható helyen, a lapka színével vagy mindkettővel jelölik.

4 hónapos kortól:

Gyümölcslevek

Az első olyan termékek, melyek alkalmasak az anyatej vagy tápszer kiegészítésére. Szűrt levek, de lehetnek finomra homogenizált rostos levek is. Savszegény gyümölcsökből készülnek, magas gyümölcstartalommal. Gazdagok C-vitaminban, makro- és mikroelemekben, a sárgabarackot tartalmazók pedig béta-karotinban. Hozzáadott cukrot nem tartalmaznak, sem glutént és tejszármazék mentesek. Főbb alapanyagok: alma, banán, ananász, ribiszke, málna, őszibarack, szőlő.

Gyümölcspürék

Desszertként fogyasztható, rostokat is tartalmazó pürék. Fontos vitamin – és ásványianyag – források. Glutén - és tejszármazékmentesek. Alapanyagok: alma, áfonya, körte, kajszibarack, sütőtök.

4-6 hónapos kortól

Tejpépek

Fölözött, sovány, általában biotejet és gabonaféléket is tartalmaznak. Laktató, ízletes, könnyen emészthető por formájú készítmények. Néhány cég már probiotikummal is dúsított tejpépeket állít elő.

Gyümölcsök teljes kiőrlésű gabonával

Rizst, teljes kiőrlésű gabonaféléket (zab, búzapehely) és növényi olajat is tartalmaznak a gyümölcsök mellett. A gabonafélék laktatnak, könnyen emészthetőek és fedezik a csecsemő növekvő energia- és szénhidrátigényét. Tejszármazék-mentesek, és a csak rizst tartalmazóak gluténmentesek is.

Főzelékek, zöldségpürék

Pépesített zöldségfélékből készülnek, glutén - és tejszármazékmentesek (kivéve a spenótot tartalmazó termékek). Tartósítószert, színezőanyagot, állományjavítót és sót nem tartalmaznak. Főbb alapanyagok: burgonya, sütőtök, sárgarépa, spenót.

Menük:

Általában 5, 8 és 12 hónapos kortól javasolt adni a gyermekeknek. Az 5. hónaptól a bébi menük, melyek a baba étrendjét hússal és zöldséggel egészítik ki. Biztosítja a szükséges mennyiségű fehérjét és vasat a szervezet számára. Az alapvető zöldségféléken (sárgarépa, sütőtök, karfiol, burgonya) kívül változatos húsfélékkel (csirke, pulyka, marha, borjú, bárány, nyúl) készülnek.

8. hónapos kortól adható a junior menü, melyek már darabosak és komplett főétkezést biztosítanak. A zöldség és hús mellett már tésztaféléket is tartalmazhatnak.

A gyermek menük 12 hónapos kortól fogyaszthatók, melyek átmenetet képeznek a felnőtt étkezéshez.

A termékeken feltüntetett életkor egyetlen termék esetén sem lehet 4 hónapos kor alatti. Az ajánlott terméken feltüntetendő, hogy csak akkor adható, ha alkalmazása nem ellentétes az orvosi, a táplálkozástudományi vagy gyógyszerészi végzettségű, illetve az anya - és gyermekgondozásért felelős szakember tanácsával.

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.

Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.

A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.

Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.

Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?