Mire figyeljünk a bébiételek vásárlásakor?
- Dátum: 2017.09.27., 18:38
- anyaság, babavárás, bébiétel, bébiital, csecsemő, gluténmentes, gyümölcs, hozzátáplálás, kisgyermek, tejszármazékmentes, zöldség
Kezdő anyukaként átrágtad már minden babaváró könyvön magad? Elolvastál mindent a gyereknevelésről, hozzátáplálásról és szoptatásról? Rengeteg információ önti el ilyenkor a leendő anyukákat és persze a sok-sok ismerős tanácsa a bevált és kerülendő tapasztalatokról. Itt egy kis segítség a bébiételek és bébiitalok megfelelő választásához, hiszen manapság számos márkához és típushoz hozzájuthatunk a legkisebb boltokban. Anyuka legyen a talpán, aki kiigazodik köztük.
Az egészséges csecsemők és kisgyerekek számára készülő bébiételek és italok gyártására és forgalomba hozatalára szigorú előírások és törvények vonatkoznak. A csecsemők elválasztása idején, valamint a kisgyermekek étrendjének kiegészítéseként és az általánosan fogyasztott élelmiszerekhez való fokozatos hozzászoktatás folyamán használhatók fel.
Bébiételek és – italok típusai
A bébiételek és – italok különböző korcsoportú csecsemők és kisgyermekek számára készülnek, figyelembe véve a mindenkori tápanyagszükségletet és az életkori sajátságokat. Az élelmiszergyártó cégek a korcsoportok számára jól megkülönböztetik egymástól, eltérő színekkel jelölik az egyes termékeket. A címkén jól látható helyen, a lapka színével vagy mindkettővel jelölik.
4 hónapos kortól:
Gyümölcslevek
Az első olyan termékek, melyek alkalmasak az anyatej vagy tápszer kiegészítésére. Szűrt levek, de lehetnek finomra homogenizált rostos levek is. Savszegény gyümölcsökből készülnek, magas gyümölcstartalommal. Gazdagok C-vitaminban, makro- és mikroelemekben, a sárgabarackot tartalmazók pedig béta-karotinban. Hozzáadott cukrot nem tartalmaznak, sem glutént és tejszármazék mentesek. Főbb alapanyagok: alma, banán, ananász, ribiszke, málna, őszibarack, szőlő.
Gyümölcspürék
Desszertként fogyasztható, rostokat is tartalmazó pürék. Fontos vitamin – és ásványianyag – források. Glutén - és tejszármazékmentesek. Alapanyagok: alma, áfonya, körte, kajszibarack, sütőtök.
4-6 hónapos kortól
Tejpépek
Fölözött, sovány, általában biotejet és gabonaféléket is tartalmaznak. Laktató, ízletes, könnyen emészthető por formájú készítmények. Néhány cég már probiotikummal is dúsított tejpépeket állít elő.
Gyümölcsök teljes kiőrlésű gabonával
Rizst, teljes kiőrlésű gabonaféléket (zab, búzapehely) és növényi olajat is tartalmaznak a gyümölcsök mellett. A gabonafélék laktatnak, könnyen emészthetőek és fedezik a csecsemő növekvő energia- és szénhidrátigényét. Tejszármazék-mentesek, és a csak rizst tartalmazóak gluténmentesek is.
Főzelékek, zöldségpürék
Pépesített zöldségfélékből készülnek, glutén - és tejszármazékmentesek (kivéve a spenótot tartalmazó termékek). Tartósítószert, színezőanyagot, állományjavítót és sót nem tartalmaznak. Főbb alapanyagok: burgonya, sütőtök, sárgarépa, spenót.
Menük:
Általában 5, 8 és 12 hónapos kortól javasolt adni a gyermekeknek. Az 5. hónaptól a bébi menük, melyek a baba étrendjét hússal és zöldséggel egészítik ki. Biztosítja a szükséges mennyiségű fehérjét és vasat a szervezet számára. Az alapvető zöldségféléken (sárgarépa, sütőtök, karfiol, burgonya) kívül változatos húsfélékkel (csirke, pulyka, marha, borjú, bárány, nyúl) készülnek.
8. hónapos kortól adható a junior menü, melyek már darabosak és komplett főétkezést biztosítanak. A zöldség és hús mellett már tésztaféléket is tartalmazhatnak.
A gyermek menük 12 hónapos kortól fogyaszthatók, melyek átmenetet képeznek a felnőtt étkezéshez.
A termékeken feltüntetett életkor egyetlen termék esetén sem lehet 4 hónapos kor alatti. Az ajánlott terméken feltüntetendő, hogy csak akkor adható, ha alkalmazása nem ellentétes az orvosi, a táplálkozástudományi vagy gyógyszerészi végzettségű, illetve az anya - és gyermekgondozásért felelős szakember tanácsával.
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Sportszülők
Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?
Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére
Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.
A pozitív fegyelmezés
A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?