Menü

Az ADHD és az alvászavar összefügg

Az alvászavarok kulcsfontosságú szerepet játszanak az ADHD kialakulásában, állapították meg egy új kutatás során. A tanulmány kutatói összefüggésbe hozták a felboruló bioritmust a krónikus állapotok növekvő számával.

Mi az az ADHD?

A figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar (Attention Deficit Hyperactivity Disorder-ADHD), mely neurológiai eredetű veleszületett vagy fejlődési rendellenesség, fő tünete a figyelemzavar. Társulhat mellé hiperaktivitás, feledékenység és gyenge impulzuskontroll. A figyelemzavart abban az esetben tekintjük betegségnek, ha meghalad bizonyos értékeket. A szokottnál tartósabbak, erősebbek, és egyszerre több mentális/értelmi gond is jelentkezik.

Az ADHD tünetei, amelyek magukban foglalják a hangulati ingadozásokat és impulzivitást, rendszerint meglehetősen fiatal korban észlelhetők, gyakran, amikor egy gyermek első alkalommal megy iskolába. Sok esetben azonban nem ismerik fel felnőtt korig. Becslések szerint az ADHD az emberek 2-5%-át érinti. Kooij szerint az állapot gyakran öröklődik, és általában kifejezett neurológiai háttérrel rendelkezik.

Miért veszélyes, ha keveset alszunk?

A mostani eredmények is alátámasztják, hogy a tartós alvászavar komoly egészségügyi problémákhoz vezet. Többek között ide tartozik az elhízás, a cukorbetegség és a szívbetegség is.

Egy Párizsban tartott farmakológiai konferencián Sandra Kooij, az Amszterdami Egyetem Orvosi Központjának professzora bemutatta azokat a kutatásokat, amelyek a kevés alvás összefüggéseit vizsgálják, a nem megfelelően szinkronizált élettani folyamatokkal.

"Kutatásunk egyértelművé teszi, hogy az alvászavarok és az ADHD összefonódnak. Lényegében ugyanazon élettani és szellemi érme két oldala "- mondta Kooij az előadása előtt.

Ezenkívül az esetek mintegy 80%-ban ehhez mély alvászavarok társulnak. "Az emberek egyszerűen nem tudnak lefeküdni és elaludni este" - mondta. - És ez következményekkel jár. Az érintettek néha nem tudnak elaludni hajnali háromig, de ugyanúgy fel kell kelniük kora reggel, hiszen indulnak a munkába vagy az iskolába. Az eredmény drasztikus alvászavar. "

Mi okozhatja az alvászavarokat?

Ez a probléma az agyi dopamin és melatonin neurológiai transzmitterek szintjének zavaraihoz kapcsolódik, mondta. Ezek a vegyi anyagok szabályozzák az elalvásunkat és azt, hogy mikor ébredjünk fel. Az agy a cirkadián ritmus irányításával, a belső biológiai órával szinkronban tartja a testünket napfelkeltétől, napnyugtáig.

A zavart dopamin- és melatoninszintekhez kapcsolódnak egyéb tünetek, például a nyugtalan láb-szindróma - ellenállhatatlan késztetés a lábak mozgatására - és az alvási apnoe, amelyben a légzés zavart az alvás alatt. Ezek a rendellenességek az ADHD-hez is kötődnek, mondta Kooij.

Ezt a követelést támogatja Andreas Reif professzor (Frankfurt Egyetemi Kórház). "A cirkadián ritmus zavara valóban az ADHD egyik legfontosabb mechanizmusa lehet, de ezeken a megfontolásokon túl az alvászavarok hatalmas problémát jelentenek sok beteg számára, amely nagymértékben befolyásolja mindennapi életüket. További kutatások nagyon fontosak a betegek életének javításához.

„A döntő fontosságú pont az, hogy az egészségi rendellenességek - köztük az ADHD - kaszkádja a cirkadián ritmusok zavarainak hatására jelentkezik. Így érdemes bizonyos körülményeket vizsgálni a betegeknél.” Kooij elmondta, hogy csapata most keres biomarkert, például D-vitamin szintet, vércukorszintet, kortizolszintet, 24 órás vérnyomást és szívfrekvencia változékonyságot, amelyek az álmatlansághoz kapcsolódnak.

„Amint lehetséges, az ADHD-t gyógyszerek elhagyásával szeretnénk kezelni, például az alvási minták megváltoztatásával. Lehetséges, hogy képesek vagyunk megakadályozni a krónikus alvási problémák egészségre gyakorolt negatív hatását."

Tavaszi takarítás és lakásfrissítés

A klasszikus tavaszi nagytakarítás mindig örök téma, de ezen kívül egy lakásfrissítésről is érdemes egy pár gondolatot írni. Hogyan varázsoljunk friss, tavaszi hangulatot otthonunkba?

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.