Programok kisgyerek(ek)kel a négy fal között
- Dátum: 2017.10.24., 20:11
- Martinka Dia
- ablakpucolás, ajándék, anya, borongós idő, csúszda, dióhéj, élménybirtok, falevél, festék, főzés, fürdő, gipszforma, házimunka, hétvége, homokozó, játék, játszóház, játszótér, kalandpark, kert, kertes ház, kincskereső, kirakó, kisautózás, kiskutya, konyhai munkák, lakás, lakópark, lakótelep, legózás, mászóka, mese, mesekönyv, mosás, mosógép, mozi, nagymama, nagyszülő, otthon, portörlés, program, semmittevés, sógyurma, szabadtér, szabadtéri kalandpark, színdarab, színház, szülő, szünidő, takarítás, udvar, unalmas
Bizonyára sok szülő számára ismerős a szituáció: szünidő vagy hétvége otthon a gyerekekkel. Végre, ezt vártuk egész héten! Na de mit is kezdjünk eleven ördögfiókáinkkal az iskola/óvodamentes napokon?
Legkézenfekvőbb lenne persze azt mondani, irány a szabadba, de a valóság sokszor nem ilyen egyszerű. Van, aki lakótelepi lakásban kénytelen eltölteni unalmas napokat, míg mások csak kiengedik játszani csemetéiket az udvarba, kertbe, saját homokozójukba, mászókára, csúszdára. Sajnos sok esetben a lakótelepek nem rendelkeznek biztonságosan felszerelt, új és érdekes játékokkal, játszóterekkel, a lakópark házai előtti levegőzés pedig annyira nem izgalmas az unatkozó gyerkőcöknek, utóbbi helyzetet mélyen átérzem, gyakran tapasztalom.
Jó esetben lakik vidéken vagy kertes házban egy nagymama, akihez át lehet időnként „ruccanni” sározni, pocsolyázni, kiskutyázni egyet, de ez sem történhet minden nap, pláne, ha a kinti játékot az időjárás sem teszi lehetővé és esetleg borongós, esős, viharos idő nehezíti meg vagy teszi élvezhetetlenné a hosszabb kint étet.
Mi is ilyenkor a teendő? Mit kezdjünk a lakásban rekedt „jómadarainkkal”, akik körülbelül fél óra elteltével megunják a kisautózást, legózást, ismerik az összes mesét és mesekönyvet, százszor látták már a Mignonokat és a Tűzoltó Sam-et, a kirakót már játszva összerakják, a társast pedig tovább tart elő- és elpakolni, mint maga a játék...? Megoldást jelenthetnek a játszóházak és a mozik, fürdők és szabadtéri kalandparkok, élménybirtokok, de nyilván nem lehet erre sem minden nap költeni.
Nos, erre a problémára kerestem és találtam néhány, - szerintem jónak tűnő -, pénztárcabarát ötletet, ezeket gyűjtöttem össze magunknak vészhelyzetre.
- Rendkívül jó elfoglaltság, ha előzőleg összegyűjtött faleveleket festékkel kiszínezünk, esetleg ezekkel fehér lapokra lenyomatot készítünk, kis szárítás, s már mehet is mágnessel a hűtőszekrényre, vagy a családi faliújságra.
- Készíthetünk dióhéjból egérkéket, ötletes és aranyos őszi dekoráció! Egy fél dióhéj „hátára” füleket ragasztunk például tökmagból és orrot, szemet szegfűborsból.
- Megható ajándék lehet a nagyszülőknek egy maguk készítette sógyurma, vagy egy kifesthető, öntött gipsz-hűtőmágnes.
- Vidám elfoglaltság otthon színházasat játszani! (Ingyen cirkuszt nem írtam, abból amúgy is akad elég.) Válasszuk ki közösen a lurkók kedvenc meséjét, osszuk ki egymás közt a szerepeket, készítsünk jelmezt hozzá és rendezzük be a gyerekszobát a megfelelő díszlet szerint. Szülőnek, gyereknek is egyaránt izgalmas, később pedig elő lehet adni a „színdarabot” a munkából hazatérő apukáknak, nagyszülőknek.
- Talán elcsépeltnek hitt tevékenység, de én tapasztalatból tudom, hogy egyáltalán nem az, a közösen végzett házimunka! Nem feltétlenül kell a legkönnyebb és unalmasabb feladatokat osztani a gyerkőcökre, meglepően ügyesen pucolnak tükröt, hűtőt, ablakot (utóbbit természetesen szigorúan csukva és belülről) mossák fel a padlót, vagy mosogatnak el, készítik el az egyszerűbb konyhai munkákat, vagy pakolják be a mosást, hogy végül elégedetten indíthassák el a mosógépet.
- Izgalmakat tartogat egy kincskereső feladat is, melyben elrejtett apróbb dolgokat kutathatnak fel a csemetéink, biztosan élvezni fogják!
- Ha pedig egyszerűen a semmittevéshez van kedvünk és az ablakból lesni az esőt, vagy a hulló hópelyheket, akkor tegyük azt egy puha takaróban összebújva, egy bögre kakaóval, hiszen ezek a csodás pillanatok is elszállnak, a gyermekeink pedig olyan hamar felnőnek.
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Egy jó fürdő csodákra képes

Egy jó meleg fürdő hatékonyan enyhítheti a stresszt, nyugtatja a fájó izmokat és felkészíti a testet a pihentető éjszakai alvásra. A meleg fürdőnek számos egészségügyi előnye ismert.
Vadaspark vagy állatkert?

Kiváló hétvégi program lehet egy állatkert, vagy vadaspark meglátogatása. Sokszor el sem gondolkozunk azon, hogy miért vannak különböző nevei ezeknek az intézményeknek, pedig ténylegesen van különbség a céljukban, és az állattartás formájában is.
A túrázás, mint bárhol végezhető mozgásforma

A túrázás fő előnyeit nem kell hosszan bemutatni, elég, ha csak egy felejthetetlen kilátásra gondolunk, a természettel való szoros kapcsolatra, közösségi élményre egy teljesítménytúrán, a mozgás örömére vagy más kultúrák megismerésére. A „túrázás” szó hallatán leggyakrabban a hegyekben vagy erdőkben való gyaloglás jut eszünkbe, azonban ezeken kívül is többféle túrázási típusok léteznek. Lépjünk be kicsit ebbe a világba!