Menü

Alkoholizmus

Az alkoholizmus egy komoly népbetegség, amely sajnos Magyarországon nagymértékben jelen van. A környező országokhoz képest nálunk a legnagyobb az alkoholproblémákkal küzdő. középkorú férfiak halálozási aránya tízezer lakosra vetítve. Ha nem csak a környező országokhoz képest viszonyítunk, akkor sem végzünk túlságosan hátul a ranglistában; egy 2016-os felmérés szerint -amelyet a WHO végzett- világszinten, a tizedik helyen állunk az alkoholfogyasztásban (pontosabban „alkoholfogyasztás egy személy esetében per liter évente”).

Korábbi felmérések szerint nagyjából nyolcszázezer alkoholbeteg él Magyarországon, ez a szám már valószínűleg magasabb.

Az alkoholizmust nehéz behatárolni. Leginkább azért, mert egyénenként változik a mértéke. Például van, aki bár alkoholfüggő, akár heteket/hónapokat is kibír alkohol nélkül, de van olyan is, aki minden nap el kell fogyassza az „adagját”. A leggyakoribb, amikor valaki nem napi rendszerességgel, hanem hétvégente részegedik le. Ez is rendszeres alkoholfogyasztásnak tekinthető, persze itt sem mindegy, hogy milyen genetikai, társadalmi háttere van az illetőnek és mennyire fogékony a függőségre.

Körülbelül 4-5 év rendszeres fogyasztás után alakul ki függőség. Ebben azonban -különböző mértékben- a következők is szerepet játszanak: genetika, társadalom, szociokulturális tényezők. Szintén nehéz meghúzni azt a határt, ami még „egészséges” mértékű alkoholfogyasztásnak számít. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása szerint ezt nők esetében 14 egység/hétnél, férfiak esetében pedig 21 egység/hétnél húzták meg. Egy egység 10 ml alkoholnak felel meg, ez sörből egy pohárnyit, borból 1 dl-t jelent.

A mértéktelen alkoholfogyasztásnak nem csak a szellemet leépítő, függőséget okozó hatásai vannak. Amellett, hogy ellehetetleníti egy idő után az egészséges emberi kapcsolatokat és a megfelelő munkavégzést, fizikálisan is károsítja a szervezetet. Növeli az egyébként is nagyon gyakori szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát, de májbetegségek kialakulásában is szerepet játszik. Különböző hiánybetegségek, gyomorhurut, hasnyálmirigy gyulladás, de akár cukorbetegség is kialakulhat.

Az egyik legnehezebb része a betegségnek a felismerés. Ma már szakszerű segítséggel kezelhető az alkoholfüggőség. A megvonási tünetek viszonylag könnyen enyhíthetők, a belgyógyászati problémák pedig gyógyszeresen kezelhetők, azonban, ha a beteg nem ismeri el, hogy segítségre van szüksége, mindez mit sem ér. Ezek mellett elengedhetetlen továbbá a családtagok, hozzátartozók támogatása. Sokkal nagyobb esély van a függőség leküzdésére, ha támogatóan, megértően kezelik a helyzetet.

Hogyan lehetünk hatékonyak csapatban?

A hatékony csapatmunka előnyeit, jelentőségét, szabályait kutatva arra voltam kíváncsi, hogyan működik a csapatmunka, melyek a szabályai, hogyan lehet hatékonyabbá tenni a munkavállalók közötti együttműködést? Erre kerestem meg a válaszokat!

Stresszkezelés hatékonyan

Teljesen igaza van azoknak, akik szerint a stressz lehet pozitív hatású is, lehet teljesítményfokozó, lehet egy egészséges mértékű izgalom, egy pozitív dopping.

Milyen előnyei vannak a fogászati koronáknak?

A fogászati koronák már régóta népszerű megoldásnak számítanak a természetes fogak helyreállítására. Mikor használhatóak ezek a fogpótlások, és mi mindenben segítik a pácienseket?

Az összeköltözés pszichológiája

Manapság egyre több fiatal pár kezdi közös életét összeköltözéssel a házasságot megelőzően, vagy azt helyettesítve. Felmerül a kérdés: az elköteleződés szempontjából vajon mennyiben más az összeköltözés, mint a házasság?

Az érzékeny bőr okai

Az érzékeny és reaktív bőrt kellemetlen érzések - bizsergés, feszülő érzet, viszketés vagy égő érzet - jellemzik, amelyek néha szárazsággal és bőrpírral is együtt járnak. Bármilyen bőrtípus, legyen az száraz, zsíros vagy kombinált, érzékennyé válhat. Az érzékeny bőrre jellemző tünetek folyamatosan jelentkezhetnek, vagy bizonyos belső és külső tényezők is előidézhetik.