Menü

Alkoholizmus

Az alkoholizmus egy komoly népbetegség, amely sajnos Magyarországon nagymértékben jelen van. A környező országokhoz képest nálunk a legnagyobb az alkoholproblémákkal küzdő. középkorú férfiak halálozási aránya tízezer lakosra vetítve. Ha nem csak a környező országokhoz képest viszonyítunk, akkor sem végzünk túlságosan hátul a ranglistában; egy 2016-os felmérés szerint -amelyet a WHO végzett- világszinten, a tizedik helyen állunk az alkoholfogyasztásban (pontosabban „alkoholfogyasztás egy személy esetében per liter évente”).

Korábbi felmérések szerint nagyjából nyolcszázezer alkoholbeteg él Magyarországon, ez a szám már valószínűleg magasabb.

Az alkoholizmust nehéz behatárolni. Leginkább azért, mert egyénenként változik a mértéke. Például van, aki bár alkoholfüggő, akár heteket/hónapokat is kibír alkohol nélkül, de van olyan is, aki minden nap el kell fogyassza az „adagját”. A leggyakoribb, amikor valaki nem napi rendszerességgel, hanem hétvégente részegedik le. Ez is rendszeres alkoholfogyasztásnak tekinthető, persze itt sem mindegy, hogy milyen genetikai, társadalmi háttere van az illetőnek és mennyire fogékony a függőségre.

Körülbelül 4-5 év rendszeres fogyasztás után alakul ki függőség. Ebben azonban -különböző mértékben- a következők is szerepet játszanak: genetika, társadalom, szociokulturális tényezők. Szintén nehéz meghúzni azt a határt, ami még „egészséges” mértékű alkoholfogyasztásnak számít. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása szerint ezt nők esetében 14 egység/hétnél, férfiak esetében pedig 21 egység/hétnél húzták meg. Egy egység 10 ml alkoholnak felel meg, ez sörből egy pohárnyit, borból 1 dl-t jelent.

A mértéktelen alkoholfogyasztásnak nem csak a szellemet leépítő, függőséget okozó hatásai vannak. Amellett, hogy ellehetetleníti egy idő után az egészséges emberi kapcsolatokat és a megfelelő munkavégzést, fizikálisan is károsítja a szervezetet. Növeli az egyébként is nagyon gyakori szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát, de májbetegségek kialakulásában is szerepet játszik. Különböző hiánybetegségek, gyomorhurut, hasnyálmirigy gyulladás, de akár cukorbetegség is kialakulhat.

Az egyik legnehezebb része a betegségnek a felismerés. Ma már szakszerű segítséggel kezelhető az alkoholfüggőség. A megvonási tünetek viszonylag könnyen enyhíthetők, a belgyógyászati problémák pedig gyógyszeresen kezelhetők, azonban, ha a beteg nem ismeri el, hogy segítségre van szüksége, mindez mit sem ér. Ezek mellett elengedhetetlen továbbá a családtagok, hozzátartozók támogatása. Sokkal nagyobb esély van a függőség leküzdésére, ha támogatóan, megértően kezelik a helyzetet.

November, a férfi egészség hónapja

A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Télen allergia? Ki hallott már ilyet?

Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?