Mit tehetünk influenza ellen?
- Dátum: 2018.02.16., 20:59
- betegség, bíbor kasvirág, C-vitamin, cink, citrom, echinacea, egészség, egészséges, fertőzés, fertőző, gyógymód, hársfa-tea narancs, immunerősítő, immunrendszer, influenza, izomfájdalom, kasvirág, kézmosás, láz, mandula, megfázás, mogyoró, oltás, tea, természetes gyógymód
Az influenzát a megfázáshoz hasonlóan vírusok okozzák, ezért az antibiotikum nem hat rájuk. A legfontosabb, amit tehetünk az influenza ellen, az a megelőzés.
Ez nem annyira egyszerű, mert az influenzavírus nagyon virulens, és a beteg a tünetmentesség után még akár 5-7 napig fertőzhet. Egy ajtókilincs, egy mások által is megfogott termék a boltban, egy kapaszkodó a buszon, elég, hogy a kezünkre kerüljön egy vírus. Ezért a kézmosás ilyen időben különösen fontos. Amennyire lehet kerüljük a zárt tereket, illetve ha tehetjük, szellőztessünk gyakran. A plázák, szupermarketek levegője szinte biztos, hogy fertőző, ugyanis ezekben az ablaktalan, klimatizált helyiségekben a belső levegő keringetésével igyekeznek a szellőzést megoldani. Ennek érdekében, még az ajtók is fotocellával működnek. Kizárólag akkor vannak nyitva 3 másodpercre, ha valaki ki, vagy bemenne, ezért az ajtón keresztül sem megoldott a légcsere.
Természetesen ügyet intézni, dolgozni, bevásárolni mindenkinek kell, így nem szigetelhetjük el magunkat a fertőző ágensektől. Otthonunkban azért mindenképpen törekedjünk a megfelelő szellőztetésre. A többször rövid ideig szélesre tárt ablakok kevésbé hűtik le a lakást, mint a hosszabb időre kicsit nyitva hagyott nyílászáró. Szépen kicserélődik a levegő, így az esetleges levegőbe lélegzett kórokozókat kiengedjük a légtérből.
Időseknek, leromlott immunrendszerű krónikus betegeknek az influenza elleni védőoltás is ajánlott. Ezt az adott évben leginkább fertőző fajta fertőzésével szemben nyújt védelmet. A védelem kialakulásához pedig 2-3 hét szükséges, ezért addig még kiemelten kell figyelni a megelőzés egyéb módjaira. Mivel az influenzát vírus okozza, az antibiotikumok nem hatásosak. Amit tehetünk, az az immunrendszer erősítése, hogy a saját védekező rendszerünk számolhasson le mihamarabb a fertőzéssel. Immunrendszerünk támogatására több dolgot is bevethetünk.
Kezdjük a mindenki által jól ismert C-vitaminnal. A betegség észlelésekor, már a legkisebb megfázásos tünetek esetén is érdemes növelni a magas C-vitamin-tartalmú ételek bevitelét. Áztassunk csipkebogyót és kortyolgassuk a nap folyamán. Ne forraljuk, az tönkreteszi a C-vitamint. Fogyasszunk magas C-vitamin tartalmú ételeket. Citrusféléket (narancsot, mandarint, pomelót, és persze a jó öreg citromot), kivit, savanyú káposztát. A betegség kezdetekor alkalmazzunk C-vitamin lökésterápiát. Ilyenkor a magas C-vitamin tartalmú ételek mellett hirtelen nagy dózisban szedett vitamin nagyon jó hatású. Három napig szedjünk napi 2-3000 mg C-vitamint, utána napi 3x500 mg-ot. A kezdeti nagy dózist is érdemes több részletben bevenni, hogy teljes mennyiség felszívódjon. Vagy választhatunk retard készítményt is. Sok C-vitamin bevitel fokozza az oxalát-kristályok képződését a szervezetben.
A vesében keletkező oxalát kövek megelőzésére különösen fontos a 2-3 l folyadék elfogyasztása. A sok folyadék bevitele betegség esetén egyébként is kiemelkedően fontos. A fehérvérsejtek a kellően híg vérben könnyebben eljutnak a kórokozókhoz, de a vesekövesség megelőzésére a magas C-vitaminbevitel mellett különlegesen fontos. Igyunk hársfa teát hársmézzel immunerősítőnek és zöldség-, vagy húslevest, az ásványi anyagok pótlására jó melegen.
Fogyassz sok (napi fél fej- 4 gerezd) fokhagymát. A benne lévő allicin gátolja azokat az enzimeket, melyek segítségével a kórokozók megtámadják és károsítják a szöveteket, így baktériumok és vírusok elleni védekezésben is nagyon jó hatású.
A bíbor kasvirág (echinacea purpurea) kiváló immunerősítő. Bár a piacon vannak olyan teák is, amiket ezzel kombinálnak, ezekben az echinacea hatása nem érvényesül, mert hatóanyaga nem vízben oldódó. Immunerősítésre a csepp formájában forgalmazott alkoholos kivonat a megfelelő. Nem érzékeny hőre, vagy savra, ezért teába, gyümölcslébe csepegtetve is adagolhatjuk. Akut fertőzés esetén csepegtess a teába vagy narancslébe először 50 cseppet, majd óránként (kb. minden ivásnál) 10-20 cseppet két napig.
Újabb kutatások a cink immunerősítő hatását is igazolták, ezért érdemes magas cink-tartalmú ételeket (mandulát, mogyorót, kesudiót, spenótot, tojást, baromfi-és marhahúst) fogyasztani. Tabletta formában is bejuttathatunk plusz mennyiséget a szervezetünkbe. Az ilyen készítményeknél keressük a cinkglükonátot, -aszkorbátot, -glicinátot tartalmazókat. A cink hasznosulása ezekből jobb, mint a cukorszármazékokkal komplexben lévő cink-szorbitolt, -mannitolt, vagy citromsavat tartalmazó készítményekből.
A cinktartalmú kiegészítők szedése napokkal lerövidítheti a megfázás időtartamát. Influenza esetén is gyorsítja a gyógyulást, de itt azért csodát ne várjunk tőle. Inkább fordítsunk figyelmet a természetes formában bevihető, korábban is említett immunerősítőkre. A különböző tabletták vivő- (és esetleg színező) anyagainak lebontása külön energiát igényel a szervezettől, ahelyett, hogy ezt, a semlegesítésbe, méregtelenítésbe fektetett energiát a kórokozók elleni küzdelemre fordítaná. A csomagoláson található adagolást ne lépjük túl, mert nem csak a plusz lebontandó anyagokkal árthatunk, de még magát a cinket is túladagolhatjuk.
Ne feledjük, hogy a lázzal, izomfájdalommal járó influenza, nem egy sima megfázás. Mindenképpen ajánlott az ágynyugalom. Bár egy valódi influenzás eléggé le is van gyengülve ahhoz, hogy ezt betartsa a mai világban muszáj kiemelni a betegszabadság fontosságát. Egyrészt jobb, ha nem fertőzzük meg a teljes környezetünket, másrészt mi is jobban gyógyulunk, ha az energiát nem mozgásra, hanem hőszabályozásra kell fordítania a szervezetünknek.
Csodálatos az emberi védekező rendszer, tulajdonképpen minimális támogatással - ha túlzott aktivitással nem hátráltatjuk- sikerrel veszi fel a harcot a különböző fertőzésekkel szemben.
Elsősorban a betegség megelőzésére helyezzük a hangsúlyt, erősítsük immunrendszerünket egészséges táplálkozással, friss levegőn végzett mozgással, és fokozott higiéniával járjunk el a fertőző ágensek eltávolítása céljából.
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.
Télen allergia? Ki hallott már ilyet?
Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?
Rotavírus, mit kell tudni róla?
Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.
Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen
“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.
Az arctorna csodás hatásai
Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.