Menü

Szív- és érrendszerre ható gyógynövények

A gyógynövényeket többféleképpen kategorizálhatjuk. Lehet hatóanyag szerint, lehet aszerint, hogy mely részüket használjuk fel, de lehet aszerint is, hogy milyen szervrendszerre hatnak.

Magyarországon a vezető halálozási ok a szív- és érrendszeri megbetegedések. Sokan küzdenek magas vérnyomással, érelmeszesedéssel, de vannak, akiknél „csak” a kockázati tényező nagyobb, mint másoknál, például egy szívinfarktusra. A gyógynövények egy természetes megoldást nyújthatnak az ilyen jellegű megbetegedések megelőzésére.

A Fehér fagyöngyöt már az ősi kelták is ismerték, mindent gyógyító, szent növénynek tartották, de közismert angolszász hagyomány a fagyöngy alatti csók is. A hiedelmek mellett azonban tényleg van jótékony hatása a növénynek. Szabályozza a szívritmust, megakadályozza az érelmeszesedést, vérnyomáscsökkentő és vérzéscsillapító hatással bír, kismértékben pedig csökkenti a vércukorszintet is. Persze ne álljunk neki csak úgy gyűjteni a legközelebbi alma, körte vagy nyárfáról, mivel fehér színű bogyótermése az emberre mérgező. Kedvező hatását fiatal leveleinek és ágainak köszönheti, amikből gyógytea, gyógybor vagy borogatás készíthető.

Egy másik, szintén közismert gyógynövény az Egybibés galagonya. Szíverősítő, szívnyugtató, értágító, vérnyomáscsökkentő hatása mellett visszaszorítja az érelmeszesedést és hatékonyan előzi meg a koszorúér betegségeket. Ezen kívül stresszoldó, nyugtató hatással is bír. Fontos, hogy alacsony vérnyomás mellett nem ajánlott a fogyasztása. Szárított virágos hajtásából gyógytea készíthető, terméséből pedig likőr, lekvár vagy pálinka.

Furcsa lehet, de az egész Európában elterjedt Közönséges vadgesztenye is a gyógynövények sorát gyarapítja. Persze ahogy minden jóban van valami rossz, ezzel a növénnyel sem árt vigyázni, hiszen a termése mérgező. Gyógyászati célra elsősorban a magját használják, de nem ritka, hogy virágát, levelét vagy a kérgét is feldolgozzák. Készíthető belőle virágtinktúra vagy krém. Csökkenti a gyulladást, ödémát, rugalmasabbá teszi az érfalakat, visszerek és egyéb fájdalommal járó érrendszeri panaszok ellen pedig külsőleg és belsőleg is alkalmazható.

Valószínűleg a legtöbb háztartásban megtalálható a következő növény, a Kurkuma. Ázsiából származik, Európában pedig sárga gyömbérként is ismert, mivel gyöktörzse nagyon hasonló a gyömbérhez és ha felvágjuk, sárga színű a kurkumin tartalom miatt. Gyulladáscsökkentő, immunstimuláló, antivirális, antimikróbás és antikarcinogén hatásai ismertek. Gátolja a vérrögképződést, csökkenti a „rossz” koleszterin és növeli a „jó” koleszterin szintjét, csökkenti a vércukorszintet, emellett pedig jótékony hatással van az emésztésre és az ízületekre is. Rákellenes hatása tudományosan bizonyított.

Kimchi, az egészség bomba

Sokféle egészséges ételt ismerünk, melyekkel javíthatjuk életminőségünket, erről a koreaiak is tudnak egy remek receptet. Ismerkedjünk meg a kimchivel.

A fülkürthurut jellemzői

A fülkürthurut, más néven Eustach-kürt gyulladás, gyakran a náthával és megfázással járó betegségek következményeként alakul ki. A fülkürt a középfület összeköti az orrüreggel, és feladata a légnyomás kiegyenlítése a dobhártya két oldalán. Amikor megfázunk, a fülkürt belső nyálkahártyája megduzzadhat, ami szűkülethez vagy akár elzáródáshoz vezethet. Ez fülzúgást, halláscsökkenést és füldugulást okozhat.

Orrcsepp-, vagy orrspray-függőség – akár egy hét alatt is kialakulhat

Mindenkinek ismerős az állandó orrdugulás, egy esetleges gyakori orrvérzés, az irritált nyálkahártya, mindenki volt már allergiás, náthás vagy influenzás. Az orrcsepp-függőség egy hét alatt is kialakulhat.

Arcüreggyulladásra természetes módszerek

Az arcüregek az orr két oldalán, a szemek alatt helyezkednek el. Az arcüreggyulladás lehet egyoldali, de akár mindkét oldalon is jelentkezhet egyszerre, mely jellegzetes tünete a lehajláskor, köhögésre fokozódó, szúró, pulzáló arcfájdalom, illetve az orrdugulás, bő orrváladék, hátsó garatfali csorgás és ingerköhögés. Milyen természetes módszerekkel egészíthetjük ki az orvosi kezelést?

Télből tavaszba

A tavasz beköszöntével a nappalok hosszabbodnak, a hőmérséklet nő, a délutánok melegebbek és egyre több a napsütés. A természet újjászületése általában pozitív hatással van a hangulatunkra, mégis sokan panaszkodnak fáradtságra és levertségre. Mi lehet ennek az oka?