Menü

Szív- és érrendszerre ható gyógynövények

A gyógynövényeket többféleképpen kategorizálhatjuk. Lehet hatóanyag szerint, lehet aszerint, hogy mely részüket használjuk fel, de lehet aszerint is, hogy milyen szervrendszerre hatnak.

Magyarországon a vezető halálozási ok a szív- és érrendszeri megbetegedések. Sokan küzdenek magas vérnyomással, érelmeszesedéssel, de vannak, akiknél „csak” a kockázati tényező nagyobb, mint másoknál, például egy szívinfarktusra. A gyógynövények egy természetes megoldást nyújthatnak az ilyen jellegű megbetegedések megelőzésére.

A Fehér fagyöngyöt már az ősi kelták is ismerték, mindent gyógyító, szent növénynek tartották, de közismert angolszász hagyomány a fagyöngy alatti csók is. A hiedelmek mellett azonban tényleg van jótékony hatása a növénynek. Szabályozza a szívritmust, megakadályozza az érelmeszesedést, vérnyomáscsökkentő és vérzéscsillapító hatással bír, kismértékben pedig csökkenti a vércukorszintet is. Persze ne álljunk neki csak úgy gyűjteni a legközelebbi alma, körte vagy nyárfáról, mivel fehér színű bogyótermése az emberre mérgező. Kedvező hatását fiatal leveleinek és ágainak köszönheti, amikből gyógytea, gyógybor vagy borogatás készíthető.

Egy másik, szintén közismert gyógynövény az Egybibés galagonya. Szíverősítő, szívnyugtató, értágító, vérnyomáscsökkentő hatása mellett visszaszorítja az érelmeszesedést és hatékonyan előzi meg a koszorúér betegségeket. Ezen kívül stresszoldó, nyugtató hatással is bír. Fontos, hogy alacsony vérnyomás mellett nem ajánlott a fogyasztása. Szárított virágos hajtásából gyógytea készíthető, terméséből pedig likőr, lekvár vagy pálinka.

Furcsa lehet, de az egész Európában elterjedt Közönséges vadgesztenye is a gyógynövények sorát gyarapítja. Persze ahogy minden jóban van valami rossz, ezzel a növénnyel sem árt vigyázni, hiszen a termése mérgező. Gyógyászati célra elsősorban a magját használják, de nem ritka, hogy virágát, levelét vagy a kérgét is feldolgozzák. Készíthető belőle virágtinktúra vagy krém. Csökkenti a gyulladást, ödémát, rugalmasabbá teszi az érfalakat, visszerek és egyéb fájdalommal járó érrendszeri panaszok ellen pedig külsőleg és belsőleg is alkalmazható.

Valószínűleg a legtöbb háztartásban megtalálható a következő növény, a Kurkuma. Ázsiából származik, Európában pedig sárga gyömbérként is ismert, mivel gyöktörzse nagyon hasonló a gyömbérhez és ha felvágjuk, sárga színű a kurkumin tartalom miatt. Gyulladáscsökkentő, immunstimuláló, antivirális, antimikróbás és antikarcinogén hatásai ismertek. Gátolja a vérrögképződést, csökkenti a „rossz” koleszterin és növeli a „jó” koleszterin szintjét, csökkenti a vércukorszintet, emellett pedig jótékony hatással van az emésztésre és az ízületekre is. Rákellenes hatása tudományosan bizonyított.

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.

Amit a hosszú COVID jelenségről tudni érdemes

A COVID-19 világjárvány óta több millió ember fertőződött meg a hivatalos nevén SARS-CoV-2 vírussal. Míg sokan felépülnek a fertőzésből néhány héten belül, egyeseknél hosszabb távú tünetek jelentkeznek, amelyeket összefoglaló néven long COVID-nak nevezünk. Ebben a cikkben ezen jelenségről, annak tüneteiről, hatásairól és kezelési lehetőségeiről tudhatunk meg többet.