Szív- és érrendszerre ható gyógynövények
- Dátum: 2018.03.07., 20:15
- érelmeszesedés, érrendszer, értágító, fagyöngy, galagonya, gesztenye, gyógynövény, gyógytea, krém, kurkuma, színinfarktus, szív, szívnyugtató, tea, tinktúra, vércukorszint, vérnyomás, vérrög
A gyógynövényeket többféleképpen kategorizálhatjuk. Lehet hatóanyag szerint, lehet aszerint, hogy mely részüket használjuk fel, de lehet aszerint is, hogy milyen szervrendszerre hatnak.
Magyarországon a vezető halálozási ok a szív- és érrendszeri megbetegedések. Sokan küzdenek magas vérnyomással, érelmeszesedéssel, de vannak, akiknél „csak” a kockázati tényező nagyobb, mint másoknál, például egy szívinfarktusra. A gyógynövények egy természetes megoldást nyújthatnak az ilyen jellegű megbetegedések megelőzésére.
A Fehér fagyöngyöt már az ősi kelták is ismerték, mindent gyógyító, szent növénynek tartották, de közismert angolszász hagyomány a fagyöngy alatti csók is. A hiedelmek mellett azonban tényleg van jótékony hatása a növénynek. Szabályozza a szívritmust, megakadályozza az érelmeszesedést, vérnyomáscsökkentő és vérzéscsillapító hatással bír, kismértékben pedig csökkenti a vércukorszintet is. Persze ne álljunk neki csak úgy gyűjteni a legközelebbi alma, körte vagy nyárfáról, mivel fehér színű bogyótermése az emberre mérgező. Kedvező hatását fiatal leveleinek és ágainak köszönheti, amikből gyógytea, gyógybor vagy borogatás készíthető.
Egy másik, szintén közismert gyógynövény az Egybibés galagonya. Szíverősítő, szívnyugtató, értágító, vérnyomáscsökkentő hatása mellett visszaszorítja az érelmeszesedést és hatékonyan előzi meg a koszorúér betegségeket. Ezen kívül stresszoldó, nyugtató hatással is bír. Fontos, hogy alacsony vérnyomás mellett nem ajánlott a fogyasztása. Szárított virágos hajtásából gyógytea készíthető, terméséből pedig likőr, lekvár vagy pálinka.
Furcsa lehet, de az egész Európában elterjedt Közönséges vadgesztenye is a gyógynövények sorát gyarapítja. Persze ahogy minden jóban van valami rossz, ezzel a növénnyel sem árt vigyázni, hiszen a termése mérgező. Gyógyászati célra elsősorban a magját használják, de nem ritka, hogy virágát, levelét vagy a kérgét is feldolgozzák. Készíthető belőle virágtinktúra vagy krém. Csökkenti a gyulladást, ödémát, rugalmasabbá teszi az érfalakat, visszerek és egyéb fájdalommal járó érrendszeri panaszok ellen pedig külsőleg és belsőleg is alkalmazható.
Valószínűleg a legtöbb háztartásban megtalálható a következő növény, a Kurkuma. Ázsiából származik, Európában pedig sárga gyömbérként is ismert, mivel gyöktörzse nagyon hasonló a gyömbérhez és ha felvágjuk, sárga színű a kurkumin tartalom miatt. Gyulladáscsökkentő, immunstimuláló, antivirális, antimikróbás és antikarcinogén hatásai ismertek. Gátolja a vérrögképződést, csökkenti a „rossz” koleszterin és növeli a „jó” koleszterin szintjét, csökkenti a vércukorszintet, emellett pedig jótékony hatással van az emésztésre és az ízületekre is. Rákellenes hatása tudományosan bizonyított.
Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Hűsítő nyári gyógynövények

A gyógynövények sokasága elérhető akár egy szépen kialakított, parkosított kertben is, vagy a konyhakertben, többet használhatunk a nyári melegben is.
Komposztálás – a természet körforgása otthon

A komposztálás nem csupán egy zöld hóbort – valójában az egyik legegyszerűbb és leghasznosabb módja annak, hogy csökkentsük a háztartási hulladék mennyiségét, miközben értékes tápanyagot adunk vissza a természetnek.