Menü

Mit csináljunk a húsvéti maradékkal?

A hosszú böjtöt, évszázadok óta követik húsvétkor az ünnepi lakomák. Régi hagyományok szerint ilyenkor bárányt kell fogyasztani, de mára ezt szinte minden háztartásban felváltotta a sonka, tojás és a kalács. Ezekből, ha elég kreatívak vagyunk, rengeteg változatos fogást készíthetünk az ünnepek után.

A húsvéti sonka felhasználására rengeteg módot ismerünk. Az egyik közkedvelt módja a tepsis-zöldséges sonka. Szükség lesz hozzá főtt zöldségekre, például levesben főtt répára, gyökérre, zellerre, nyers vöröshagymára és kevés olajban kérgesre sütött, kockázott burgonyára. Ezeket a zöldségeket felkockázzuk, és egy tepsibe tesszük. Feldaraboljuk és a tetejére szórjuk a sonkát, kevés sóval ízesítjük és 160 fokos sütőben 20-25 percig sütjük. Egy kevés reszelt sajttal megszórjuk, majd további 5-10 perc alatt megpirítjuk. Tökéletes egytálételt kaphatunk így.

Mi legyen a morzsálódó, száraz kaláccsal? A legegyszerűbb felhasználási módja: a mákos guba. Bár ezt a desszertet legtöbbször karácsonykor készítjük, jól fog esni a családnak húsvét után is. Az elkészítése egyszerű: egy tojássárgáját lassú tűz, vagy gőz fölött összekeverjük egy bögre tejjel, cukorral és vaníliás cukorral. Az elkészült öntetet a felszeletelt, tálba helyezett kalácsra öntjük, majd az egészet megszórjuk mákkal. A sütőben 10-15 perc alatt készre sütjük, vaníliasodóval vagy fagylalttal fogyasztjuk.

A sonka és a kalács mellet, a legközkedveltebb ételek közé tartozik: a főtt tojás. Ha abba az embercsoportba tartozol, aki szombaton megfőz húsz tojást, hogy legyen elég, de a végén már rá sem bír nézni, akkor érdemes elgondolkodnod, hogyan dobd fel egy kicsit a maradékot. Az én tippem: készíts tojáskrémet! Az elkészítése egyszerű: a villával összetört tojásokhoz sót, borsot, mustárt és tejfölt keverünk, megszórjuk petrezselyemmel és kenyérre kenjük. Reszelt sajttal megbolondítva tíz perc alatt készre sül. Ez azért is nagyon jó ötlet, mert segít felhasználni a száraz kenyeret is.

Tehát attól, hogy húsvétkor ragaszkodunk a hagyományos ételekhez, az ünnepek után egy kis kreativitással könnyen új ízélményt szerezhetünk magunknak és családunknak.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Magyarország legkülönlegesebb kirándulóhelyei tavasszal

A tavasz az egyik legjobb időszak a túrázásra Magyarország hegyvidékein és környezetében. A természet újjáéled, a virágok nyílni kezdenek, és a kellemes hőmérséklet ideális a hosszabb sétákhoz, kiránduláshoz. Az alábbiakban néhány csodálatos túraútvonalat, tavaszi látnivalót nézhetünk meg, amelyeket érdemes felfedezni az év korai szakaszában.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?