Néhány kacat, amitől érdemes lenne megszabadulnod
- Dátum: 2018.04.11., 21:32
- Martinka Dia
- betenni, boldogság, cipő, cipőtároló, család, dekoráció, divat, élettér, elpakol, eltörött, erőfeszítés, érzelmek, felesleges, fiók, fogyás, gönc, irányítás, játék, kabát, káosz, kávé, kiscipő, kivenni, konyhapult, kütyü, lakás, lakótelep, megrepedt, méret, műanyag, probléma, pulcsi, rend, rendbe tesz, rendezettség, ruhák, ruhásszekrény, rumli, sérülés, sor, szelektál, szendvicssütő, szükségtelen, takarítás, tál, tányér, tárgyak, tárolás, táska, tisztaság, turmixgép, új, zokni, zsúfoltság
Mivel lakótelepi lakásban élünk, megtapasztaltam, hogy ha már 1-2 kisebb dolog, játék, kabát, pulcsi, táska szem előtt van, az bőven elég ahhoz, hogy ránézésre „rumli” érzetem támadjon. Ezt követően közöljem, a családdal, hogy kupi van, tessék elpakolni, miközben talán egy elmosatlan tányéron és egy ledobott zoknin, el nem pakolt játékon kívül nincs más a lakásban. Nem is szokták érteni a fiaim, hogy mit értek ilyenkor káosz alatt, pedig kis lakásban néhány apróság is zsúfoltság-érzést tud okozni.
Ennél nagyobb probléma, ha nincs egy négyzetcentiméternyi hely sem a konyhapulton, ahova letehetnél egy tányért, vagy kipotyognak a ruhák a szekrényedből, pedig „Nincs egy göncöd sem, amit felvehetnél!”. Ha nem tudod, úgy kinyitni a konyhaszekrényt, hogy ne essen a fejedre egy műanyag tál (aminek ki tudja, hol van a teteje), vagy úgy kell betuszkolni a cipőket a cipőtárolóba. Ha több mint tizenöt bögréd van otthon, amiből csak kettőt használsz, akkor ideje szelektálni.
Ha neki kell feszülnöd a sornak, amikor beakasztanál valami új felsőt a szekrényedbe, s több dolgot pakolsz befelé, mint amennyit kiveszel onnan - az már régen rossz. Elhiszem, hogy az év minden napjára jutna lassan egy ruhád, azonban a szekrényeket átnézve, sürgősen felejtsd el a „Majd jó lesz még valamire!” elvet. Amit 3 éve nem vettél fel, ezután sem fogod hordani. Sajnos a „belefogyok” opció sem működik. (Legalábbis, mire én belefogyok, tutira kimegy a divatból!) Viszont biztos vagyok benne, hogy neked is van pár olyan tavaszi vagy nyári darabod, amit el is felejtettél, mennyire örülsz majd, ha találsz ilyet!
A ruhákat évszakváltáskor át kell nézni, a feleslegeset kivenni, a gyerekek kinőtt holmijait átvizsgálni. Csak a helyet foglalja az a 29-es kiscipő, mikor már rég 31-es méretet hord a fiam.
A dekorációs kütyük egyre csak gyűlnek, miközben porfogók, adj túl rajtuk. A konyhapulton nem kell tárolni a szendvicssütőt, ha évente kétszer használod, és a turmixgép is legyen olyan helyen, ahol nem foglal el sok helyet.
A törött bögrémtől nekem is nehéz volt megválni, mert abból szerettem a reggeli kávét, de van mellette tíz másik. Dobjuk ki a megrepedt tányérokat, letört fülű bögréket. Indokolatlanul nagy helyet elfoglalnak és sérüléseket is okozhatnak, ne használjuk ezeket!
Nagyon jó érzés egyébként rendben tudni a ruhásszekrényt, szelektálni a zoknis fiókok tartalmát (netán összepárosítani). Átlátni a cipős szekrényt, praktikussá tenni a konyhát. Helyet nyerni a felesleges holmik elpakolásával, megfelelő tárolásával.
Nem kell egy nap alatt mindent megcsinálnod, tűzz ki minden alkalomra egy helyiséget, amit elejétől végéig rendbe teszel. Ha kidobsz néhány felesleges holmit, utána a rendet is könnyebb lesz megtartani. Ne új szekrényeket vegyél, hanem ürítsd ki a meglévőt. Azt szoktam mondani, hogy a külső rend egyfajta belső rendezettséget, nyugalmat is ad nekem. A férjem szerint, egyszerűen tisztaságmániás vagyok - ezt is aláírom. De szeretem a rendet és a tisztaságot, megéri fáradozni érte, s utána reménykedni, hogy a család többi tagja is értékeli erőfeszítéseinket annyira, hogy megpróbálja megőrizni a rendezettséget.
Mindenesetre épp itt az ideje, hogy átvedd az irányítást a káoszon, és megszabadulj mindentől, amire valójában már rég nincs is szükséged, hiszen csak felesleges az életedben. Amint megtisztítod az életteredet a szükségtelen tárgyaktól, amik lehúznak érzelmileg és mentálisan, új utat nyitsz új emberek, tárgyak és élmények felé. Ez a boldogság titka.
Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.
Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.
Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!
Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!