Néhány kacat, amitől érdemes lenne megszabadulnod
- Dátum: 2018.04.11., 21:32
- Martinka Dia
- betenni, boldogság, cipő, cipőtároló, család, dekoráció, divat, élettér, elpakol, eltörött, erőfeszítés, érzelmek, felesleges, fiók, fogyás, gönc, irányítás, játék, kabát, káosz, kávé, kiscipő, kivenni, konyhapult, kütyü, lakás, lakótelep, megrepedt, méret, műanyag, probléma, pulcsi, rend, rendbe tesz, rendezettség, ruhák, ruhásszekrény, rumli, sérülés, sor, szelektál, szendvicssütő, szükségtelen, takarítás, tál, tányér, tárgyak, tárolás, táska, tisztaság, turmixgép, új, zokni, zsúfoltság
Mivel lakótelepi lakásban élünk, megtapasztaltam, hogy ha már 1-2 kisebb dolog, játék, kabát, pulcsi, táska szem előtt van, az bőven elég ahhoz, hogy ránézésre „rumli” érzetem támadjon. Ezt követően közöljem, a családdal, hogy kupi van, tessék elpakolni, miközben talán egy elmosatlan tányéron és egy ledobott zoknin, el nem pakolt játékon kívül nincs más a lakásban. Nem is szokták érteni a fiaim, hogy mit értek ilyenkor káosz alatt, pedig kis lakásban néhány apróság is zsúfoltság-érzést tud okozni.
Ennél nagyobb probléma, ha nincs egy négyzetcentiméternyi hely sem a konyhapulton, ahova letehetnél egy tányért, vagy kipotyognak a ruhák a szekrényedből, pedig „Nincs egy göncöd sem, amit felvehetnél!”. Ha nem tudod, úgy kinyitni a konyhaszekrényt, hogy ne essen a fejedre egy műanyag tál (aminek ki tudja, hol van a teteje), vagy úgy kell betuszkolni a cipőket a cipőtárolóba. Ha több mint tizenöt bögréd van otthon, amiből csak kettőt használsz, akkor ideje szelektálni.
Ha neki kell feszülnöd a sornak, amikor beakasztanál valami új felsőt a szekrényedbe, s több dolgot pakolsz befelé, mint amennyit kiveszel onnan - az már régen rossz. Elhiszem, hogy az év minden napjára jutna lassan egy ruhád, azonban a szekrényeket átnézve, sürgősen felejtsd el a „Majd jó lesz még valamire!” elvet. Amit 3 éve nem vettél fel, ezután sem fogod hordani. Sajnos a „belefogyok” opció sem működik. (Legalábbis, mire én belefogyok, tutira kimegy a divatból!) Viszont biztos vagyok benne, hogy neked is van pár olyan tavaszi vagy nyári darabod, amit el is felejtettél, mennyire örülsz majd, ha találsz ilyet!
A ruhákat évszakváltáskor át kell nézni, a feleslegeset kivenni, a gyerekek kinőtt holmijait átvizsgálni. Csak a helyet foglalja az a 29-es kiscipő, mikor már rég 31-es méretet hord a fiam.
A dekorációs kütyük egyre csak gyűlnek, miközben porfogók, adj túl rajtuk. A konyhapulton nem kell tárolni a szendvicssütőt, ha évente kétszer használod, és a turmixgép is legyen olyan helyen, ahol nem foglal el sok helyet.
A törött bögrémtől nekem is nehéz volt megválni, mert abból szerettem a reggeli kávét, de van mellette tíz másik. Dobjuk ki a megrepedt tányérokat, letört fülű bögréket. Indokolatlanul nagy helyet elfoglalnak és sérüléseket is okozhatnak, ne használjuk ezeket!
Nagyon jó érzés egyébként rendben tudni a ruhásszekrényt, szelektálni a zoknis fiókok tartalmát (netán összepárosítani). Átlátni a cipős szekrényt, praktikussá tenni a konyhát. Helyet nyerni a felesleges holmik elpakolásával, megfelelő tárolásával.
Nem kell egy nap alatt mindent megcsinálnod, tűzz ki minden alkalomra egy helyiséget, amit elejétől végéig rendbe teszel. Ha kidobsz néhány felesleges holmit, utána a rendet is könnyebb lesz megtartani. Ne új szekrényeket vegyél, hanem ürítsd ki a meglévőt. Azt szoktam mondani, hogy a külső rend egyfajta belső rendezettséget, nyugalmat is ad nekem. A férjem szerint, egyszerűen tisztaságmániás vagyok - ezt is aláírom. De szeretem a rendet és a tisztaságot, megéri fáradozni érte, s utána reménykedni, hogy a család többi tagja is értékeli erőfeszítéseinket annyira, hogy megpróbálja megőrizni a rendezettséget.
Mindenesetre épp itt az ideje, hogy átvedd az irányítást a káoszon, és megszabadulj mindentől, amire valójában már rég nincs is szükséged, hiszen csak felesleges az életedben. Amint megtisztítod az életteredet a szükségtelen tárgyaktól, amik lehúznak érzelmileg és mentálisan, új utat nyitsz új emberek, tárgyak és élmények felé. Ez a boldogság titka.
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.
Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.