Döbbenes adatok az emberi testről
- Dátum: 2018.04.17., 22:04
- 2018, agy, body, ember, emberi test, emésztés, hihetetlen, kiállítás, Komplex, számok, tárlat, teljesítmény, test
Mennyit gyalogolunk, hány tonna élelmiszert fogyasztunk el, hányszor ver a szívünk, mennyi időt töltünk a vécén? A BODY Kiállítás célja ehhez hasonló adatok megismertetése, a fantasztikus emberi test aprólékos bemutatása.Szerveztünk összetett rendszerében hihetetlenül bonyolult folyamatok játszódnak le létezésünk minden másdopercében, a számok némelyike döbbenetes. Íme, néhány tény saját magunkról.
Teljesítmény
Egy ember az élete során nagyjából 180 ezer kilométert gyalogol.
Ha az emberi testben lévő összes izmot egyszerre használnánk, fel tudnánk emelni tíz tonnát.
A tüsszentés átlagos sebessége nagyjából 160 km/óra.
Az emberi agy az Encyclopedia Britannicában tárolt információk ötszörösét képes megőrizni.
Hihetetlen számok
Az emberi testben percenként 100 millió sejt hal el és újul meg.
Az emberi testben nagyjából 20 kg tömegű szén található, annyi, amennyi 9000 ceruzában van.
Az emberi testben lévő vas mennyisége elég lenne ahhoz, hogy egy szög készüljön belőle.
Egy szív egy átlagos emberi élet alatt 30 milliárdszor ver.
Emésztés
Életünk során átlagosan 23 tonna élelmiszert, 38 ezer liter folyadékot fogyasztunk el.
Az ember átlagosan élete során 4000 kg székletet ürít.
Ha az összes vécén töltött időt összeadjuk, akkor kijön, hogy egy ember az élete során átlagosan 40 napot tölt el az illemhelyen.
A BODY Kiállításon további érdekességet ismerhetnek meg a látogatók szervezetünk működéséről – a kérdésekre medikusok válaszolnak. A tárlat minden nap nyitva tart a Komplexben (VI.kerület, Király utca 26.)
Video a Body kiállításról bővebben, a hiperhivatkozásra kattintással érhető el!
Carol S. Dweck: Szemléletváltás avagy A siker új pszichológiája
A rögzült és fejlődő szemlélet fogalompár Carol Dweck pszichológus kutatásaihoz kapcsolódik. A rögzült szemlélet a bírálatra helyezi a hangsúlyt, míg a fejlődési szemlélet alkalmazásával megérthetjük, hogy nem az a lényeg, hogy tökéletesen teljesítsünk, hanem hogy szembenézzünk a kihívásokkal és fejlődjünk általuk.
Az Oscarra nevezett Semmelweis film
A Semmelweis egy 2023-ban bemutatott, 127 perces hosszúságú magyar életrajzi dráma. Maruszki Balázs forgatókönyvéből Koltai Lajos rendezte, főbb szerepeiben Vecsei H. Miklós, Nagy Katica és Gálffi László látható. Bemutatása után rögtön több díjat is kapott a Los Angeles-i Magyar Filmfesztiválon. A több, mint kétórás film Semmelweis életét, munkásságát dolgozza fel, neki állít emléket.
A sánta gengszter
Az HBO legújabb sorozata a legutóbbi Batman filmből ismert Pingvin történetét dolgozza fel. Múlt héten jelent meg a pilot epizód, amiből már ráláthatunk, milyen hangulatban is mutatja be a sorozat a sánta gengszter felemelkedését.
Maxon pörög a Burtonjuice
Tim Burton filmrendező világa nem könnyen fogadható be, ráadásul híres alkotásai a sötét tónusú drámától az abszolút agymenésig terjednek. A mára kultikussá vált Beetlejuice 36 évvel ezelőtt utóbbiként vált Burton munkásságának részévé, a mű folytatása a korábbi agymenést idézi, csak még bolondabb módon. A nemrégiben megjelent Beetlejuice Beetlejuice épp olyan szórakoztatónak szánt családi film, mint amilyennek tűnik. Szépen továbbörökíti az első mű hagyatékát, és mindenképpen élmény az új alkotás, főleg ha az első rész nem ismeretlen a nézőnek.
Ez mi akart lenni? – Fák jú, Chantal kritika
A Fák jú, Tanár úr! széria szerintem méltán ismert sorozat. Elborult alkotások egyvelege, ami sohasem vetette meg a durvább humort, a beszólásokat, vagy éppen a társadalomkritikát. Nemrégiben, augusztus végén, debütált a széria negyedik része, ami a Fák jú, Chantal címet kapta. Ennek az alkotásnak a nevén és a főszereplőn kívül nem sok köze van elődeihez, viszont a stílus a régi marad. Elborult, katyvaszos alkotás, aminek felét masszív röhögéssel lehet tölteni, ha a néző felkészül a film stílusára.