Menü

Pattanj biciklire nyáron (is)!

A kerékpározás, az egyik legelterjedtebb közlekedési forma falvakban és városokban egyaránt. Szerencsére itthon is egyre több kerékpárút épül, mely nem véletlen, hiszen az így közlekedők száma is folyamatosan növekszik. Fiatalok és idősek egyaránt használják, mely nem véletlen: a biciklizés az egyik leghasznosabb és legegészségesebb tevékenység, mely bárki számára elérhető.

A kerékpározás rekreációs hatásai kevésbé ismertek. Bár főleg a láb izmait és ízületeit használjuk, mégis az egész testre hatást gyakorol. Ráadásul az ízületkímélésben az úszással vetekszik, hiszen mindkét sportágra jellemző, hogy alig terheli és/vagy koptatja a mozgás-szervrendszer részét. A legnagyobb izmokat használjuk ilyenkor, így azok formálása is észrevétlenül történik. Manapság a bicikliken lévő váltóknak köszönhetően beállíthatjuk azt is, hogy csak kellemesen bringázgassunk, vagy esetleg komolyabb erőkifejtés által edzünk és zsírt égessünk. Ez személyesebbé és egyedibbé teheti az edzések és magának a mozgásnak a hatékonyságát, erre pedig nem minden sportban van lehetőség.

A fogyásnál és zsírégetésnél, azonban fontosabb az egészségünk. A szív- és érrendszeri betegségek, zavarok országa vagyunk, sajnos a statisztikák sem nekünk kedveznek, azonban egy kis odafigyeléssel és életmódbeli változtatásokkal ezen változtathatunk. Ebben pedig remek partner a kerékpározás, mivel kiválóan edzi a már fent említett két szervrendszert. Tekerés közben nő a légzésszám, és növekszik a szív munkája, és a pulzusszám, a sejtekhez, pedig, sokkal több oxigén jut el így. Azt is hozzá vehetjük a kerékpározás pozitív listájához, hogy stresszoldó, ami munka végeztével jó kis levezetőként szolgál.

Vannak helyzetek, mikor valóban nem tudunk kerékpárral közlekedni vagy eljutni A pontból B-be. Sokszor azonban egyszerű kifogásokkal ülünk autóba, holott biciklivel is meg tudnánk oldani a bevásárlást, rokon- és barátlátogatást, vagy esetleg a városon/falun belüli kirándulást. Spóroljunk pénzt és kíméljük a környezetet, valamint nagy forgalom esetén az idegrendszerünket is a felesleges stressztől, és szánjunk picivel több időt magunkra és a megérkezésre. Már rövidtávon is megéri, nem autóval menni a szomszéd utcába.

Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!

"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?

Egy nap az elhivatottságért – Július 1. az egészségügy dolgozóié

Semmelweis-nap – A magyar egészségügy ünnepe! Július 1-je minden évben különleges nap a magyar egészségügy számára: Semmelweis-nap, amelyen az egészségügyi dolgozókat ünnepeljük, és tisztelgünk munkájuk, elhivatottságuk és emberségük előtt.