Menü

"Azért, mert" avagy a téli kifogások

Télen hideg van. És sötét. Reggel 5 órakor még, este 5 órakor pedig már sötét van. Az utak csúszósak, latyakosak. Élénk, hideg szél fúj. Vagy esik. Fázunk. Ázunk. Kedvetlenek vagyunk. A zord időjárás és a rövidebb nappalok hatására szívesen "bekuckózunk", kevesebb testmozgásra vágyunk, laktatóbb ételeket kívánunk. Mindez megsokszorozná az életmódváltás szükségességét, mégis kevesen vágnak bele a téli időszakban az étrend megváltozatására és a sportolás elkezdésére. Vajon miért?

"Mert olyan hideg van és én nem szeretem a hideget." Én sem. De jó hír: sportolás közben nem fázol. Kocogás közben még télen is izzadsz, s réteges öltözködéssel az időjárás sem kihívás.

"Mert nincs kedvem az ünnepi lakomák után megmozdulni". Pedig jó dolog. Mértékkel enni is az. A hangulatod, közérzeted a mozgás hatására rögtön megváltozik, semmilyen krémes sütemény vagy szelet csoki torta nem ér fel egy befejezett edzés hangulatával.

"Mert télen nincs is zöldség és gyümölcs". Gyakori kifogás, hogy télen nem válogathatunk finom és változatos gyümölcsök és zöldségek közül. De ez nem igaz. A narancs, a banán, az édesburgonya, az alma, a kivi és a grépfrút ilyenkor is kapható. Az aszalt gyümölcsök és magvak is egészségesek, ha nasit keresünk.

"Majd újévtől elkezdem. Tavaszra lefogyok." Kutatások bizonyítják, hogy az újévi fogadalomban említett fogyókúrát már a második héten feladjuk számtalan kifogással élve. Vedd körül magad olyan emberekkel, akik csinosak, akik fittek, akik odafigyelnek a táplálkozásra és a mozgásra, s csatlakozz hozzájuk.

"Olyan gyorsan elmegy a nap". Megvetted a terembérletet, még sincs kedved kimozdulni otthonról? Pedig nem rövidebbek a napok télen sem, mint nyáron. Ugyanúgy 24 órából állnak. Lámpafényben is lehet edzeni, sötétben is ég a zsír. A napfény hiánya nem segít a kedvünkön, irány az edzőterem! A mozgás endorfint termel, pörgesd fel magad, utólag nem bánod meg!

"Mert este már fáradt vagyok." Üdv a klubban! Én szintén nem bírom este rászánni magam a mozgásra. Ezért edzem korán reggel! Egész napra letudom reggel 5 órakor a sportot, ami feltölt a nap folyamán, s nem lebeg előttem az "este még edzeni kell" érzés. Gyere reggel! Állíts ébresztőt, kellj fel és tornázz kicsit velem, tedd le azt a csokit, csukd be a kekszes dobozt. Rossz hírem van, ugyan a bikini szezon még odébb van, a közelgő báli szezon is hasonlóan kíméletlen tud lenni.

Tudod, megértelek. Részben. A tél valóban nem hasonlítható a napsütéses tavaszi reggelekhez, tényleg nehezebb kibújni a meleg takaró alól, tényleg jobb érzés bekuckózni otthon egy bögre teával, mint valami hideg edzőteremben erőlködni, netán a latyakos hóban futkorászni, az ünnepek sem a sporteseményekről szólnak, inkább a finomságokkal megpakolt asztalokról és motivációnk is alábbhagy. Ez érthető, de ha arra az érzésre gondolok, amikor a futás után egy forró fürdőt veszek, vagy kellemesen elfáradok a súlyzóktól, eljön velem a férjem edzeni, vagy szobabicajra pattanok otthon az esti film alatt, esetleg tornázom egy jót a munkába indulás előtt, amíg alszik a család, kicsit kevesebbet veszek a diós bejgliből és többet a zöldségből, akkor talán nem fognak fájni annyira azok az újévi fogadalmak.

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?

Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?

Cipősdoboz akció - csatlakozz!

„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!