Menü

Ha a családi együttlétek már túlszárnyalták a maximumot…

A december vége az egészségünknek sokféle szempontból megterhelő. Először a nagy rohanás, a változékony időjárás és a vírusok teszik próbára a szervezetünket. Majd jönnek az ünnepek kihívásai: ételek, italok, sütemények, és persze a nagy családi találkozások.

Ha szeretnéd az ünnepet ép lélekkel túlélni, fel kell készülnöd kellemes és kevésbé kellemes találkozásokra. Mindenki örül, amikor a rég nem látott unokatestvérei, testvérei, nagyszülei végre meglátogatják, és egy-két napra a nagy család újra együtt van. De sokaknak épp ez jelenti a problémát is egyben. Hiszen a rokonokat az ember nem válogathatja meg, és karácsonykor a találkozás szinte elkerülhetetlen azokkal, akik jelentősen hozzájárulnak az ünnep utáni depressziónkhoz. De ezekre az esetekre is dolgozhatunk ki különböző módszereket.

A relaxációra akkor is érdemes időt szánni, amikor nagy a nyüzsgés és a készülődés a házban. Negyed óra naponta, akár elalvás előtt vagy felkelés után, de nap közben is keríthetsz rá alkalmat. Ha a napjaid nyugalomban telnek, és elég kiegyensúlyozott vagy, sokkal könnyebben fogod bírni az ünnepekkel járó stresszt. Könnyebben tudod abszolválni a sok feladatot, ami rád vár ebben a bő egy hétben, és ha esetleg valaki próbára teszi az idegeidet, az sem fog olyan keményen érinteni.

Tartsd kontroll alatt a gondolataidat! És ez az indulatokra is vonatkozik. Már biztosan volt olyan családi találkozóban részed, ami nem volt kellemes számodra, esetleg kínosan alakult, vagy te lettél a téma. Amíg ezekkel a helyzetekkel tisztában vagy, könnyebben fel is tudsz készülni rájuk. Gondolj arra, hogy csak azt a pár órát kell kibírnod bólogatva és mosolyogva, azt szajkózva, hogy „Igazad van, nagyi”, vagy „nem, egyáltalán nem bántottatok meg, én is sokat gondolkodtam ezen”. És tudom, hogy ezekért a kellemetlen percekért, amikor néhány órára az egész család életvezetési tanácsadóvá válik, illetve elméleti szakértővé a te szakmádban, nem kárpótolhat teljesen a háromfogásos ebéd és a sokféle desszert, de a fókuszt mégiscsak kicsit áthelyezheti.

Ha pedig végképp elkeserítőnek ítéled meg a nagy családi ebédet, legközelebb vezess be új szokásokat, mondjuk esti közös forralt borozást, vagy délutáni rövid süteményezést, így kötetlenebb lesz az együttlét, több időd lesz a szűk családodra és a pihenésre is. Ám az nagyon fontos, hogy a programváltoztatásokat soha ne bántó módon közöld, ugyanis a családodnak is szüksége van arra a tiszteletre és megbecsülésre, amit te is elvársz.

Tavaszi takarítás és lakásfrissítés

A klasszikus tavaszi nagytakarítás mindig örök téma, de ezen kívül egy lakásfrissítésről is érdemes egy pár gondolatot írni. Hogyan varázsoljunk friss, tavaszi hangulatot otthonunkba?

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.