Ha a családi együttlétek már túlszárnyalták a maximumot…
- Dátum: 2018.12.24., 21:13
- Varga Ágnes Kata
- beszélgetés, család, délután, ebéd, egészség, este, feladat, felkészülés, forralt bor, hagyomány, idő, karácsony, kárpótlás, kifogás, kritika, lélek, megbecsülés, psziché, pszichológia, szokás, tanács, tipp, tisztelet
A december vége az egészségünknek sokféle szempontból megterhelő. Először a nagy rohanás, a változékony időjárás és a vírusok teszik próbára a szervezetünket. Majd jönnek az ünnepek kihívásai: ételek, italok, sütemények, és persze a nagy családi találkozások.
Ha szeretnéd az ünnepet ép lélekkel túlélni, fel kell készülnöd kellemes és kevésbé kellemes találkozásokra. Mindenki örül, amikor a rég nem látott unokatestvérei, testvérei, nagyszülei végre meglátogatják, és egy-két napra a nagy család újra együtt van. De sokaknak épp ez jelenti a problémát is egyben. Hiszen a rokonokat az ember nem válogathatja meg, és karácsonykor a találkozás szinte elkerülhetetlen azokkal, akik jelentősen hozzájárulnak az ünnep utáni depressziónkhoz. De ezekre az esetekre is dolgozhatunk ki különböző módszereket.
A relaxációra akkor is érdemes időt szánni, amikor nagy a nyüzsgés és a készülődés a házban. Negyed óra naponta, akár elalvás előtt vagy felkelés után, de nap közben is keríthetsz rá alkalmat. Ha a napjaid nyugalomban telnek, és elég kiegyensúlyozott vagy, sokkal könnyebben fogod bírni az ünnepekkel járó stresszt. Könnyebben tudod abszolválni a sok feladatot, ami rád vár ebben a bő egy hétben, és ha esetleg valaki próbára teszi az idegeidet, az sem fog olyan keményen érinteni.
Tartsd kontroll alatt a gondolataidat! És ez az indulatokra is vonatkozik. Már biztosan volt olyan családi találkozóban részed, ami nem volt kellemes számodra, esetleg kínosan alakult, vagy te lettél a téma. Amíg ezekkel a helyzetekkel tisztában vagy, könnyebben fel is tudsz készülni rájuk. Gondolj arra, hogy csak azt a pár órát kell kibírnod bólogatva és mosolyogva, azt szajkózva, hogy „Igazad van, nagyi”, vagy „nem, egyáltalán nem bántottatok meg, én is sokat gondolkodtam ezen”. És tudom, hogy ezekért a kellemetlen percekért, amikor néhány órára az egész család életvezetési tanácsadóvá válik, illetve elméleti szakértővé a te szakmádban, nem kárpótolhat teljesen a háromfogásos ebéd és a sokféle desszert, de a fókuszt mégiscsak kicsit áthelyezheti.
Ha pedig végképp elkeserítőnek ítéled meg a nagy családi ebédet, legközelebb vezess be új szokásokat, mondjuk esti közös forralt borozást, vagy délutáni rövid süteményezést, így kötetlenebb lesz az együttlét, több időd lesz a szűk családodra és a pihenésre is. Ám az nagyon fontos, hogy a programváltoztatásokat soha ne bántó módon közöld, ugyanis a családodnak is szüksége van arra a tiszteletre és megbecsülésre, amit te is elvársz.
Mosható pelenka, avagy a környezetbarát alternatíva
Egyre többen használják a mosható pelenkákat, és ha még nem hallottál róluk, akkor érdemes elolvasnod ezt a cikket, hiszen ez a környezetbarát megoldás egyaránt védi a bolygónkat és a pénztárcánkat is!
Hasznos megtakarítási tippek
Nagyon sok magyar hónapról-hónapra szűkösen gazdálkodik a jövedelméből, ugyanakkor nyilvánvalóan szeretnének spórolni, hogy stabilabb anyagi helyzetet teremtsenek maguknak. Természetesen félretenni nem egyszerű dolog, de ha megvan a kellő elhatározás, a következő lista is nagy segítséget jelent a kezdéshez.
A leblokkolás lélektana
Ahogy közeledik az egyetemi vizsgaidőszak, sok diák számára ez stresszel és szorongással jár. A nagy mennyiségű tananyag, a vizsgákra való felkészülés nyomása és az eredményekkel kapcsolatos aggodalmak mind olyan tényezők, amelyek a diákokat szorongásba sodorhatják.
Gyűjtő vagy gyűjtögető?
A gyűjtőszenvedély óvodás-, kisiskolás korban kezdődik, de általában a 7-8 éves korosztályra a legjellemzőbb. A gyűjtés a gyerekek számára a valóság megértésének, feldolgozásának egy új, izgalmas módja, de a gyűjtőszenvedély a felnőttekben is kialakulhat. Mi a különbség a gyűjtés és a gyűjtögetés között?
Átalakuló háztartások, avagy generációk együttélése
A modern világban egyre több fiatal felnőtt él a szülei otthonában, és tapasztalható, hogy egy-egy esetben három generáció is egymás mellett él. Az életszakaszok átalakultak, felcserélődtek, aminek gazdasági, társadalmi és pszichológiai okai is vannak. Sokan sosem hagyták még el a szülői fészket, mások viszont kényszerből vagy tudatos megfontolásból költöznek “haza” a saját háztartásukból. Vajon miként hat egy ilyen helyzet a felmenőkre, adott esetben a nagyszülőkre és a felnőttség határán toporgó gyermekeikre?