Menü

Téli italok – nemcsak karácsonyra

Habár az évnek nemsokára vége, a télnek még koránt sincs. Ezért semmi akadálya, hogy fantasztikus italokkal dobjuk fel az estéinket. Ebben a cikkben két alkoholos és két alkoholmentes ital receptjét találhatjuk meg.

Forralt bor

Az első és legkézenfekvőbb ötlet természetesen a forralt bor. Egyetlen karácsonyi vásár sincs meg nélküle, és egy jó kis szánkózás vagy korcsolyázás után is nagyon jól tud esni. A vásárokban igen változó árban lehet kapni, de abban egyetérthetünk, hogy otthon elkészíteni nemcsak különlegesebb, de gazdaságosabb is. Kezdésnek egy üveg vörösbort hevíteni kezdünk. Mikor melegszik, akkor egy kis pohárnyi vizet öntünk hozzá, és megvárjuk, hogy felforrjon. Ekkor rakunk bele két evőkanál cukrot, egy teáskanál fahéjat, ízlés szerint szegfűszeget, és egy karikákra vágott citromot. Fontos, hogy a citrom jól meg legyen mosva, esetlegesen meg is hámozhatjuk, ha nem szeretjük a citromhéj kesernyés ízét. Ha valaki erősebb ízeket szeretne, ízlése szerint a víz helyett gyümölcslevet is önthet hozzá, ám szigorúan csak szűrtet. A legnépszerűbb ízesítés az almás, de van, aki a szilvásra vagy a szőlősre esküszik.

Forró csoki

Bár számos márkájú instant forró csokoládét kaphatunk a boltokban, ha igazi téli ízekre vágyunk, otthon érdemes elkészíteni. Ehhez fél liter sovány tejre, egy kis pohárnyi tejszínre vagy sűrített tejre, valamint egy egész tábla magas kakaótartalmú étcsokoládéra lesz szükségünk. A csokoládét olvasszuk meg gőz felett, majd rögtön adjuk hozzá a tejjel elkevert tejszínt és egy kis cukrot. Ez le fogja hűteni a csokoládét, amitől kezdetben darabos lesz, ezért érdemes kicsit forralni, hogy feloldódjon, vagy eleve forró tejet hozzáadni. Ha már homogén italt kaptunk, tejszínhabbal és reszelt csokoládéval feldobhatjuk. Sokkal finomabb, mint az instant változat.

Ír krémlikőr

Ez egy viszonylag költséges ital, viszont az árából a bolti krémlikőr mennyiségének sokszorosát készíthetjük el ugyanannyi (vagy talán kevesebb) pénzért. Szükségünk lesz hozzá 2 dl skót whiskey-re, 250 ml tejszínre, egy deci tejre, fél deci kávéra, 100 g cukorra, és egy tubus sűrített tejre, és két teáskanálnyi vanília kivonatra. A cukorból karamellát készítünk, majd hozzáadjuk a felforralt tejet és tejszínt. Ha az összes karamell feloldódott, hozzáadhatjuk a többi hozzávalót is. Néhány percig forraljuk, majd hagyjuk kihűlni. Tegyük lezárható vagy csatos üvegbe pihenni, egy nap alatt összeérnek az ízek. Hűtőben sokáig eltartható, és garantáltan bármelyik téli házibulihoz nagyon jó hozzávaló.

Krémlikőr – gyerek változat

Nyilván ilyenkor a gyerekeink is megkívánják az italt, amiből az alkoholtartalma miatt nem ihatnak. Az ő kedvükért elkészíthetjük alkohol- és koffeinmentes változatban is. Tetszőleges mennyiségű cukrot karamellizálunk, majd felöntjük annyi forró tejjel, hogy halvány színű legyen. Összeforraljuk és hozzáadunk egy kis csészényi koffeinmentes kávét. A végén sűrített tejet és vaníliaaromát is a keverékbe teszünk. Melegen és hidegen is fogyasztható.

Tehát ha tél, akkor házi italkészítés. Ezzel a négy recepttel egész biztosan nem lesznek unalmasat az estéid, még ilyen hidegben sem.

Ismerjük-e a zöld dió felhasználását?

A diónak számtalan jótékony hatása van a szervezetünkre nézve. Tápanyagokban és vitaminokban gazdag. Tele van omega 3 zsírsavakkal, antioxidánsokkal, csökkenti a vérnyomást és serkenti az agyműködést. De mire használhatjuk fel még éretlen zöld állapotában ezt az őszi finomságot?

Pörgesd fel az energiaszintedet pár apró trükkel!

Kimerülten minden cselekedet óriási erőfeszítést igényel, ezért folyton azon vagyunk, hogy újabb és újabb praktikákat kipróbálva mozgósítsuk az energiatartalékainkat. Az alábbi tippek is ezt a célt szolgálják.

Alacsony kalóriás édességek nyomában

Ne legyen ellenséged a nassolás, nem baj, ha szereted az édességeket, de igyekezz olyanokat válogatni, amelyektől nem fog többet mutatni a mérleg.Ha te is szereted édességgel befejezni az ebédet vagy a vacsorát, vagy édes reggelivel indítani a napodat, akkor néha biztosan megfordul a fejedben, hogy megpróbáld csökkenteni a cukorfogyasztásod. Ez nemcsak az alakod, hanem az egészséged megőrzése miatt is fontos. Ha úgy érzed, hogy túlzásba vitted a cukorfogyasztást, akkor ezekkel a módszerekkel csökkentheted.

Igyál sok vizet – de mennyit? Veszélyes is lehet a túlivás

Tudjuk, hogy fontos a folyadékbevitel, hiszen „már a csapból is ez folyik”. A víz az örök fiatalság, a kicsattanó egészség és a szépség szere, amelyből nem lehet eleget fogyasztani ahhoz, hogy elérjük ezt a jótékony hatást. Ez mind igaz, ám a túlzásba vitt folyadékfogyasztás ugyanolyan veszélyekkel járhat, mint a kiszáradás. De akkor mennyi az elég?

Mit kell tudni a gyógyvizekről?

Mit nevezünk gyógyvíznek? Azokat az ásványvizeket, amelyek tulajdonságaik, összetételük alapján gyógyító hatásúak és számukra rendelet alapján az ásványvíz vagy gyógyvíz megnevezést engedélyezték.