Menü

Téli italok – nemcsak karácsonyra

Habár az évnek nemsokára vége, a télnek még koránt sincs. Ezért semmi akadálya, hogy fantasztikus italokkal dobjuk fel az estéinket. Ebben a cikkben két alkoholos és két alkoholmentes ital receptjét találhatjuk meg.

Forralt bor

Az első és legkézenfekvőbb ötlet természetesen a forralt bor. Egyetlen karácsonyi vásár sincs meg nélküle, és egy jó kis szánkózás vagy korcsolyázás után is nagyon jól tud esni. A vásárokban igen változó árban lehet kapni, de abban egyetérthetünk, hogy otthon elkészíteni nemcsak különlegesebb, de gazdaságosabb is. Kezdésnek egy üveg vörösbort hevíteni kezdünk. Mikor melegszik, akkor egy kis pohárnyi vizet öntünk hozzá, és megvárjuk, hogy felforrjon. Ekkor rakunk bele két evőkanál cukrot, egy teáskanál fahéjat, ízlés szerint szegfűszeget, és egy karikákra vágott citromot. Fontos, hogy a citrom jól meg legyen mosva, esetlegesen meg is hámozhatjuk, ha nem szeretjük a citromhéj kesernyés ízét. Ha valaki erősebb ízeket szeretne, ízlése szerint a víz helyett gyümölcslevet is önthet hozzá, ám szigorúan csak szűrtet. A legnépszerűbb ízesítés az almás, de van, aki a szilvásra vagy a szőlősre esküszik.

Forró csoki

Bár számos márkájú instant forró csokoládét kaphatunk a boltokban, ha igazi téli ízekre vágyunk, otthon érdemes elkészíteni. Ehhez fél liter sovány tejre, egy kis pohárnyi tejszínre vagy sűrített tejre, valamint egy egész tábla magas kakaótartalmú étcsokoládéra lesz szükségünk. A csokoládét olvasszuk meg gőz felett, majd rögtön adjuk hozzá a tejjel elkevert tejszínt és egy kis cukrot. Ez le fogja hűteni a csokoládét, amitől kezdetben darabos lesz, ezért érdemes kicsit forralni, hogy feloldódjon, vagy eleve forró tejet hozzáadni. Ha már homogén italt kaptunk, tejszínhabbal és reszelt csokoládéval feldobhatjuk. Sokkal finomabb, mint az instant változat.

Ír krémlikőr

Ez egy viszonylag költséges ital, viszont az árából a bolti krémlikőr mennyiségének sokszorosát készíthetjük el ugyanannyi (vagy talán kevesebb) pénzért. Szükségünk lesz hozzá 2 dl skót whiskey-re, 250 ml tejszínre, egy deci tejre, fél deci kávéra, 100 g cukorra, és egy tubus sűrített tejre, és két teáskanálnyi vanília kivonatra. A cukorból karamellát készítünk, majd hozzáadjuk a felforralt tejet és tejszínt. Ha az összes karamell feloldódott, hozzáadhatjuk a többi hozzávalót is. Néhány percig forraljuk, majd hagyjuk kihűlni. Tegyük lezárható vagy csatos üvegbe pihenni, egy nap alatt összeérnek az ízek. Hűtőben sokáig eltartható, és garantáltan bármelyik téli házibulihoz nagyon jó hozzávaló.

Krémlikőr – gyerek változat

Nyilván ilyenkor a gyerekeink is megkívánják az italt, amiből az alkoholtartalma miatt nem ihatnak. Az ő kedvükért elkészíthetjük alkohol- és koffeinmentes változatban is. Tetszőleges mennyiségű cukrot karamellizálunk, majd felöntjük annyi forró tejjel, hogy halvány színű legyen. Összeforraljuk és hozzáadunk egy kis csészényi koffeinmentes kávét. A végén sűrített tejet és vaníliaaromát is a keverékbe teszünk. Melegen és hidegen is fogyasztható.

Tehát ha tél, akkor házi italkészítés. Ezzel a négy recepttel egész biztosan nem lesznek unalmasat az estéid, még ilyen hidegben sem.

Könnyű ételek meleg napokra

Szeretnél valami finomat enni, de nincs kedved a kánikulában órákat tölteni főzéssel a tűzhely felett? Itt van néhány egyszerű recept, amelynek segítségével egészséges és laktató ételeket tudunk készíteni, főzés nélkül, akár tíz perc alatt!

Édesítőszerektől depresszió

A depresszió gyakori betegség, amely szinten minden felnőttet érint valamilyen formában az élete során. Jellemző rá, hogy negatívan befolyásolja az érzelmeket, a gondolkodást és a viselkedést is. Számos tünete van, ezek közül leggyakoribb a lehangoltság és az érdeklődés vagy az öröm hiánya. Viszont adódik a kérdés, hogy mi okozza a problémákat, hogyan lehetünk letörtek az édesítőszerektől?

A szinten tartó alkoholbeteg

Mielőtt még az alkoholizmus szintjeivel kezdünk el foglalkozni, a toleranciaszint kérdésköréről kell ejtenünk néhány szót. Toleranciaszintnek nevezzük az alkohollal kapcsolatos tűrőképességet, vagyis azt, hogy mennyi alkoholt tudunk egyszerre elfogyasztani különösebb probléma nélkül.

Alkoholmentes üdítők, mint belépő drog

Mindenki tudja, hogy a cukros üdítők rosszak, mert túl sok bennük a cukor – a kólában, energiaitalokban ráadásul sok sav és koffein is van –. A gyümölcslevek jelentős része is sok hozzáadott cukrot tartalmaz, a mesterséges édesítőkből-ízesítőkből készített löttyökről ne is beszéljünk. Ezekhez képest sokkal jobb választásnak tűnhet az alkoholmentes sör, citromos, meggyes ízben, amit lehet inni a nyári melegben. De biztosan olyan jó választás ez?

A nátrium-glutamát egészségre gyakorolt hatásai

A nátrium-glutamát, röviden MSG vagy E621 a világon legnagyobb mennyiségben használt ízfokozó adalékanyag, melyet az élelmiszeripar előszeretettel tesz bele a lehető legváltozatosabb ételekbe, a levesektől kezdve a sajton és a paradicsomszószon keresztül a húsfélékig. Kicsi az esélye annak, hogy egyáltalán nem fogyasztottunk MSG-t az elmúlt huszonnégy órában.