A hideg hatása szervezetünkre
- Dátum: 2019.01.09., 14:53
- Varga Ágnes Kata
- bőr, egészség, fagy, hideg, hidratálás, hidratáló krém, hó, immunrendszer, jég, kiszáradás, levegő, megbetegedés, megelőzés, megfázás, öltözködés, szárazság, szervezet, tél, test, testápoló, védekezés, védelem, vírus, vitamin
A fagypont alá csökkent hőmérsékletnek sok velejárója van. A pocsolyák befagynak, eső helyett hó hullik az égből, és a nagy zöld terek helyett nagy fehér terek jönnek velünk szembe, akárhol is legyünk. És ennek egy ideig a legtöbben örülnek. Csakhogy aztán ez a hideg magával hozza mindazt a kellemetlenséget is, ami ilyenkor szokott érni minket. Lássuk, mik ezek!
A kiszáradt bőr a nők első számú ellensége. Folyamatosan viszket, húzódik, és nincs az a mennyiségű testápoló vagy hidratáló krém, amely visszaadná a naptejjel kenegetett, strandon áztatott, szikrázó napfényben szárított puha, meleg, kellemes érintésű kéz érzését. Mit tehetünk ellene? Húzzunk kesztyűt, sapkát és sálat, a lehető legnagyobb részt takarjuk el magunkból. A hidratáló krémeket fürdés után használjuk! És, ami a legmegdöbbentőbb szokott lenni, próbáljuk meg visszaszorítani a forró vizes fürdőzések idejét. Ugyanis a forró víz rendkívül gyorsan szárítja a bőrt, hiába olyan jóleső érzés.
Állandó orrfolyás? Akár hiszed, akár nem, ez a szervezeted védekezési mechanizmusa miatt van. A szervezet ilyenkor igyekszik a nedvességtől megszabadulni (ezért van a sűrű vizelési inger is), ezért még a nyálkahártyát is kiszárítja. Ilyenkor nincs izzadás, az erek is összeszűkülnek, míg a melegben a test hűtése a fontos, ezért gazdagon kering a vér a testben, és a folyadék nem távozik izzadás által. A nyálkahártyát pedig ilyenkor irritálja a relatíve csípős, hideg, nedves levegő, ezért az állandó orrfolyás, és ezért párosul ehhez gyakran könnyezés is.
Megfázás, de hogyan? A legtöbben szembesülünk azzal a problémával, hogy egymás után érnek minket a megfázások, a papírzsebkendőt gyártó cégek pedig szinte tapsikolnak örömükben, amiért mi a téli időszakban a fizetésünk jelentős hányadát költjük a puha, illatos zsebkendőikre. Nos, ez ellen nem nagyon tudunk mit tenni. Egy kis orrfújás még nem a világ vége, és nem is igazán lehet elkerülni, de az ellen persze tudunk lenni, hogy hosszú időre lerántson a lábunkról a betegség. A vitamindús étrend segíti az immunrendszerünket a vírusos megbetegedések elleni védekezésben. Ez pedig sokkal csökkenti a felső légúti betegségek kialakulásának valószínűségét. Ha pedig rétegesen, de azért tudatosan öltözködsz, a megfázások számát is visszaszoríthatod. Fontos, hogy ez nem túlöltözést jelent, az ugyanis egyértelműen negatív hatással van a szervezetedre és felborítja a védekezést is.
Tehát, ha itt a tél, fogadd meg a neked adott tanácsokat, így elkerülheted a nagyobb kellemetlenségeket, és tudsz az évszak szépségeire koncentrálni.
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.
Vigyázzunk az utakon!

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, ilyenkor gyakoribbak a balesetek. Nagy kárunk származhat egy ilyen váratlan találkozásból, ezért különösen óvatosan kell vezetni az érintett útszakaszokon.
Télből tavaszba

A tavasz beköszöntével a nappalok hosszabbodnak, a hőmérséklet nő, a délutánok melegebbek és egyre több a napsütés. A természet újjászületése általában pozitív hatással van a hangulatunkra, mégis sokan panaszkodnak fáradtságra és levertségre. Mi lehet ennek az oka?
Ahogy véget ér a téli idő, egyre több a kullancs

Lassan véget ér a téli idő, egyre több a kullancs. A kullancscsípés és a Lyme kór veszélyét nem elég hangsúlyozni – a kirándulószezonnal ugyanis sajnos a kullancsszezon is indul minden évben.