Környezettudatos élet
- Dátum: 2019.05.28., 14:33
- Martinka Dia
- akció, csomagolás, energiafogyasztás, ész nélküli, felesleges, fogyasztó, fontos, gondolkodás, gyermek, háztartás, hulladékgyűjtés, kérdés, kistermelők, komposztálás, költekezés, környezetbarát, környezetszennyezés, környezettudatos, marketing, műanyagzacskó, reklám, spórol, statisztika, szelektív, szolgáltatás, teszt, tudatos, vásárol
Mennyire fontos az Ön számára, hogy környezettudatosan éljen? Szeretne a jelenleginél környezettudatosabban élni? Hallott már a szelektív hulladékgyűjtésről? Ön szelektíven gyűjti a háztartási hulladékot? Hallott már a komposztálásról?
Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre válaszolva kiderül, hogy mennyire élünk, szemetelünk, vásárolunk környezettudatosan. Amikor vásárolni megyünk, számtalan módon figyelhetünk a környezettudatosságra. Nemcsak arról van szó, hogy műanyagzacskó helyett papírtasakba tegyük a kenyeret, hanem arról is, hogy ne vegyünk meg mindenféle felesleges dolgot. Minden, amit megveszünk, anyag- és energiafogyasztással jött létre, a végén pedig hulladékká válik. A felesleges és ésszerűtlen, ész nélküli költekezésért nagyban hibásak a reklámok és a jól felépített marketing, melyek vadásznak a gyanútlan fogyasztókra.
Akkor is megveteti velünk, ha nincs rá szükségünk. Ha még nincs, legyen, ha elromlott, ne javíttassunk, legyen egy új, ha régi, akkor is új kell, ha van pirosban és feketében, legyen fehérben is. Lányos zavarunkban pedig sokszor nem vesszük észre, hogy az akciók olykor nem jelentenek mást, mint amit anyukám szokott mondani: „utána írnak egy nullát és áthúzzák”.
Nagyon fontos szempont a helyi, hazai termékek előnyben részesítése. Nem kell megvenni azt, ami éretlenül sokszáz km-t utazik, s útközben fólia alatt, a teherautón érik meg, sokkal egészségesebb a hazait választani, az idénygyümölcsöt és zöldséget, a frisset. A termékek szállítása mind a közúti és légi, nagymértékű környezetszennyezéssel jár. Belegondolunk ebbe?
Nagyon fontos (lenne) az iskoláskor előtti környezeti nevelés, tudatformálás. Ha gyermekünkkel vásárolunk, ezekre mind felhívhatjuk a figyelmét, hogy a későbbiekben természetessé váljon számára. A legjobb az lenne, ha mindenkinek már rutinná válna a környezettudatos gondolkodás és bevásárlás. A kicsik agya pedig olyan, akár a szivacs, mindenben bennünket utánoznak, könnyen befolyásolhatók.
Sajnos napjainkban az emberek túlnyomó része egyre több terméket, árut vásárol, úgymond „felhalmoz”. Az életszínvonalunk emelkedésével mind több és több tárgyat vásárolunk, vagy terméket fogyasztunk, szolgáltatást veszünk igénybe, ez pedig környezetünkre komoly hatással van, hiszen egyre jobban terheljük. Ezért lenne fontos új fogyasztási szokásokat kialakítani a vásárlókban. Célszerű bevásárlólista alapján körbejárni az üzleteket és nagy kiszerelésű termékekből vásárolni, hiszen így nemcsak pénz lehet spórolni, hanem a hulladék mennyiségét is csökkenthetjük. A statisztikák szerint vásárlásaink mintegy 40 százaléka nem előre megtervezett, s nagyon sok esetben felesleges is, az ebből származó csomagolások pedig tovább növelik a felhalmozódó hulladékmennyiséget.
Hogy melyik termék környezetbarát, a tájékoztató címkék alapján derülhet ki. Ahogy az is, hogy végeztek-e hozzá állatkísérleteket. Fontos szempont lehet az is, ha a nagybevásárló központok helyett az őstermelőket, a helyi kistermelőket részesítjük előnyben, ha piacokon vásárolunk.
Számtalan ötlettel lehetünk környezettudatos vásárlók, de sajnos még egy környezetet védő, tudatos fogyasztónak is nehéz eligazodnia sokszor a vásárlás útvesztőiben.
Mit kell tudni a jojobáról?
A Jojoba egy erős évelő örökzöld fás cserje, mely 4-4,5 m magasra nő meg. Hosszú gyökerei (akár 10-12m) és ehető gyümölcse van. Hosszú gyökereinek köszönhetően gyakorlatilag bármilyen körülmények között életben képes maradni, azonban elsősorban a száraz, kopár területeken érzi jól magát. A Jojoba Arizonában, Dél-Kaliforniában és Mexikóban őshonos.
Adaptogén gyógynövények: mik ezek, hogyan hatnak?
Stressz, álmatlanság, hangulatingadozás, állandó fáradtság – ha ezekkel a tünetekkel küzdünk érdemes szétnézni a gyógynövények, étrendkiegészítők terén!
Novemberi kerti teendők
Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.
Vigyázzunk a téli álomra húzódó sünökre
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület az őszi lombhullás kapcsán a téli álomra húzódó sünök védelmére hívta fel a figyelmet.
Hogyan öntözzük helyesen a kaktuszt
A kaktuszok koplalóművészek, és nagy mennyiségű vizet tudnak tárolni törzsükben. Így kell helyesen öntözni őket, hogy kellő módon fejlődjenek.