Menü

Környezettudatos élet

Mennyire fontos az Ön számára, hogy környezettudatosan éljen? Szeretne a jelenleginél környezettudatosabban élni? Hallott már a szelektív hulladékgyűjtésről? Ön szelektíven gyűjti a háztartási hulladékot? Hallott már a komposztálásról?

Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre válaszolva kiderül, hogy mennyire élünk, szemetelünk, vásárolunk környezettudatosan. Amikor vásárolni megyünk, számtalan módon figyelhetünk a környezettudatosságra. Nemcsak arról van szó, hogy műanyagzacskó helyett papírtasakba tegyük a kenyeret, hanem arról is, hogy ne vegyünk meg mindenféle felesleges dolgot. Minden, amit megveszünk, anyag- és energiafogyasztással jött létre, a végén pedig hulladékká válik. A felesleges és ésszerűtlen, ész nélküli költekezésért nagyban hibásak a reklámok és a jól felépített marketing, melyek vadásznak a gyanútlan fogyasztókra.

Akkor is megveteti velünk, ha nincs rá szükségünk. Ha még nincs, legyen, ha elromlott, ne javíttassunk, legyen egy új, ha régi, akkor is új kell, ha van pirosban és feketében, legyen fehérben is. Lányos zavarunkban pedig sokszor nem vesszük észre, hogy az akciók olykor nem jelentenek mást, mint amit anyukám szokott mondani: „utána írnak egy nullát és áthúzzák”.

Nagyon fontos szempont a helyi, hazai termékek előnyben részesítése. Nem kell megvenni azt, ami éretlenül sokszáz km-t utazik, s útközben fólia alatt, a teherautón érik meg, sokkal egészségesebb a hazait választani, az idénygyümölcsöt és zöldséget, a frisset. A termékek szállítása mind a közúti és légi, nagymértékű környezetszennyezéssel jár. Belegondolunk ebbe?

Nagyon fontos (lenne) az iskoláskor előtti környezeti nevelés, tudatformálás. Ha gyermekünkkel vásárolunk, ezekre mind felhívhatjuk a figyelmét, hogy a későbbiekben természetessé váljon számára. A legjobb az lenne, ha mindenkinek már rutinná válna a környezettudatos gondolkodás és bevásárlás. A kicsik agya pedig olyan, akár a szivacs, mindenben bennünket utánoznak, könnyen befolyásolhatók.

Sajnos napjainkban az emberek túlnyomó része egyre több terméket, árut vásárol, úgymond „felhalmoz”. Az életszínvonalunk emelkedésével mind több és több tárgyat vásárolunk, vagy terméket fogyasztunk, szolgáltatást veszünk igénybe, ez pedig környezetünkre komoly hatással van, hiszen egyre jobban terheljük. Ezért lenne fontos új fogyasztási szokásokat kialakítani a vásárlókban. Célszerű bevásárlólista alapján körbejárni az üzleteket és nagy kiszerelésű termékekből vásárolni, hiszen így nemcsak pénz lehet spórolni, hanem a hulladék mennyiségét is csökkenthetjük. A statisztikák szerint vásárlásaink mintegy 40 százaléka nem előre megtervezett, s nagyon sok esetben felesleges is, az ebből származó csomagolások pedig tovább növelik a felhalmozódó hulladékmennyiséget.

Hogy melyik termék környezetbarát, a tájékoztató címkék alapján derülhet ki. Ahogy az is, hogy végeztek-e hozzá állatkísérleteket. Fontos szempont lehet az is, ha a nagybevásárló központok helyett az őstermelőket, a helyi kistermelőket részesítjük előnyben, ha piacokon vásárolunk.

Számtalan ötlettel lehetünk környezettudatos vásárlók, de sajnos még egy környezetet védő, tudatos fogyasztónak is nehéz eligazodnia sokszor a vásárlás útvesztőiben.

Az újrahasznosítás alapjai

Mi is pontosan az újrahasznosítás? Milyen tevékenységet takar, miért fontos, hogyan zajlik, ennek ismérveit gyűjtjük össze mai írásunkban!

Könnyen elkészíthető húsvéti dekorációk

Már csak néhány hét és itt a Húsvét, a legfontosabb keresztény ünnepünk. Ahogy más ünnepkor, úgy Húsvétkor feldíszítik sokan a lakásukat, ünnepivé varázsolják az étkezőasztalt, a nappalit, az előszobát, a teraszt. Az ünnepi dekorációt egy kis ügyességgel mi is könnyen elkészíthetjük.

Ez lett az év gyógynövénye

Ahogy minden évben, úgy 2023-ban is kiválasztotta a Magyar Gyógyszertudományi Társaság az év gyógynövényét.

Új szuperélelmiszer: az algák

Ma már egyre szélesebb körben ismert a tény, hogy az emberiség élelemmel való ellátása többé nem fenntartható. A bolygónak így is sok millió lakóját sújtja már az éhezés, ezért a kutatók egyik célkitűzése, hogy egy fenntarthatóbb módot találjanak az élelmiszertermelésre, és a legújabb eredmények szerint az algák ebben nagy segítségünkre lehetnek.

Hamarosan kezdődik a nyári időszámítás!

Március utolsó vasárnapján újra át kell állítani az órákat és ezzel elkezdődik a nyári időszámítás. Hogyan hat a szervezetünkre az óraátállítás?