Ne félj a tűtől!
- Dátum: 2019.05.31., 14:48
- egészség, érzelem, félelem, felnőtt, fóbia, gyermekkor, kezelés, megoldás, ok, pánik, probléma, szorongás, terápia, tűfóbia, viselkedés
Nagyon kevesen élnek közöttünk, akik szeretik a tűt. A többség, ha teheti, elkerüli, sokan csak szükséges ellenségként tekintenek rá. A valódi tűfóbia azonban a népesség körülbelül 10%-át érinti. A tűfóbia mély szorongásban nyilvánul meg, ami az orvosi konzultáció előtti-közbeni-utáni félelemben, illetve például tű-/oltáskerülésben nyilvánul meg. A tűfóbia áldozatai ilyenkor feszültséget, félelmet, pánikot éreznek, és nemcsak akkor ha tűt látnak, de akár már a gondolatra is megjelenhetnek a kellemetlen tünetek. Vannak bizonyos érintettek, akik rémálmokkal küzdenek, vagy tudatosan kerülik azokat a helyeket, ahol esetleg tűvel találkozhatnak.
A lehetséges okok
Fontos, hogy igyekezzünk megbirkózni a problémával, és dolgozzunk a megoldáson, ehhez azonban az első két fontos lépés, hogy semmiképpen se szégyelljük magunkat, illetve próbáljuk megtalálni a probléma okát.
A szakértők szerint általánosságban elmondható, hogy két forrásból eredhet a fóbia megjelenése:
Gyermekkori negatív élményből fakad: Lehet, hogy gyermekkorunkban olyan szituációba keveredtünk, amely annyira erős negatív élményként maradt meg az emlékezetünkben, hogy később emiatt alakult ki az állapot. Kialakulhatott az orvos miatt, aki egyébként is egy fehér köpenyes, magas idegen volt számunkra, ráadásul fájdalmat is okozott.
Egy, az életünkben fontos felnőtt miatt alakult ki, akinek szintén tűfóbiája van.
A tűfóbiában szenvedők a tű látványára rendkívül hirtelen vérnyomás emelkedést tapasztalhatnak, ami bizonyos esetekben akár eszméletvesztést is okozhat.
Terápia
A kialakult állapot szerencsére kezelhető. A kognitív viselkedésterápia erre egy rendkívül hatékony eszköz. Ennek során olyan technikákat tanulhatnak a páciensek, amelyek segítségével a negatív gondolatokat képesek lesznek átalakítani, illetve a helyzettel kapcsolatban kialakult érzéseket és viselkedésmintázatokat meg tudják változtatni.
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.
Vigyázzunk az utakon!

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, ilyenkor gyakoribbak a balesetek. Nagy kárunk származhat egy ilyen váratlan találkozásból, ezért különösen óvatosan kell vezetni az érintett útszakaszokon.
Télből tavaszba

A tavasz beköszöntével a nappalok hosszabbodnak, a hőmérséklet nő, a délutánok melegebbek és egyre több a napsütés. A természet újjászületése általában pozitív hatással van a hangulatunkra, mégis sokan panaszkodnak fáradtságra és levertségre. Mi lehet ennek az oka?
Ahogy véget ér a téli idő, egyre több a kullancs

Lassan véget ér a téli idő, egyre több a kullancs. A kullancscsípés és a Lyme kór veszélyét nem elég hangsúlyozni – a kirándulószezonnal ugyanis sajnos a kullancsszezon is indul minden évben.