Ne félj a tűtől!
- Dátum: 2019.05.31., 14:48
- egészség, érzelem, félelem, felnőtt, fóbia, gyermekkor, kezelés, megoldás, ok, pánik, probléma, szorongás, terápia, tűfóbia, viselkedés
Nagyon kevesen élnek közöttünk, akik szeretik a tűt. A többség, ha teheti, elkerüli, sokan csak szükséges ellenségként tekintenek rá. A valódi tűfóbia azonban a népesség körülbelül 10%-át érinti. A tűfóbia mély szorongásban nyilvánul meg, ami az orvosi konzultáció előtti-közbeni-utáni félelemben, illetve például tű-/oltáskerülésben nyilvánul meg. A tűfóbia áldozatai ilyenkor feszültséget, félelmet, pánikot éreznek, és nemcsak akkor ha tűt látnak, de akár már a gondolatra is megjelenhetnek a kellemetlen tünetek. Vannak bizonyos érintettek, akik rémálmokkal küzdenek, vagy tudatosan kerülik azokat a helyeket, ahol esetleg tűvel találkozhatnak.
A lehetséges okok
Fontos, hogy igyekezzünk megbirkózni a problémával, és dolgozzunk a megoldáson, ehhez azonban az első két fontos lépés, hogy semmiképpen se szégyelljük magunkat, illetve próbáljuk megtalálni a probléma okát.
A szakértők szerint általánosságban elmondható, hogy két forrásból eredhet a fóbia megjelenése:
Gyermekkori negatív élményből fakad: Lehet, hogy gyermekkorunkban olyan szituációba keveredtünk, amely annyira erős negatív élményként maradt meg az emlékezetünkben, hogy később emiatt alakult ki az állapot. Kialakulhatott az orvos miatt, aki egyébként is egy fehér köpenyes, magas idegen volt számunkra, ráadásul fájdalmat is okozott.
Egy, az életünkben fontos felnőtt miatt alakult ki, akinek szintén tűfóbiája van.
A tűfóbiában szenvedők a tű látványára rendkívül hirtelen vérnyomás emelkedést tapasztalhatnak, ami bizonyos esetekben akár eszméletvesztést is okozhat.
Terápia
A kialakult állapot szerencsére kezelhető. A kognitív viselkedésterápia erre egy rendkívül hatékony eszköz. Ennek során olyan technikákat tanulhatnak a páciensek, amelyek segítségével a negatív gondolatokat képesek lesznek átalakítani, illetve a helyzettel kapcsolatban kialakult érzéseket és viselkedésmintázatokat meg tudják változtatni.
Elsősegélymódszerek, amiket érdemes megtanítani a gyerekeknek
Az elsősegélymódszerek elsajátítását nem lehet elég korán kezdeni, vannak módszerek, amiket érdemes megtanítani a kicsiknek is. Mely elsősegélynyújtási módszerek megtanulása fontos már gyerekkorban is?
Fecskementés
Sajnos nagy bajban vannak a fecskék, országos szinten. Az utóbbi napokban hazánk számos pontján tapasztalható volt a fecskék tömeges megjelenése, ennek oka, hogy szinte egyik napról a másikra 35 fok helyett 10 fok vagy azalatti hőmérséklet köszöntött be, ez pedig nehéz próba elé állítja a természetben élő állatokat, madarakat, köztük a fecskéket is.
Allergia ősszel
Az allergiás tünetek jó néhány ember számára ősszel sem múlnak el. Bár a legtöbb allergén növény már nem virágzik ilyenkor, a nedves idő hatására megjelennek a poratkák és a penészgombák. Ezek olyan tünetek hátterében állhatnak, amikről nem is hinnénk, hogy ez az oka, így érdemes odafigyelni rájuk!
Csótányinvázió
A csótányok a természetben hasznos rovarok, ám az otthonainkban azonban nem látjuk szívesen.
Parlagfű és társai, avagy mit jelent a keresztallergia
A parlagfű ártatlannak tűnő növénykénk, ám amikor virágba borul, több ezer ember életét keseríti majd meg. A parlagfű veszély alapján Magyarország Európa legfertőzöttebb országának tekinthető, nálunk több millió ember érzékeny a parlagfűre.