Menü

Jelek, hogy alacsony az érzelmi intelligenciád

Mire „jó” az EQ?

Az EQ segít eligazodni az érzelmi dimenzióban, lehetővé teszi, hogy mások emócióit megértsük és feltárjuk az ok-okozati összefüggéseket. Mondanunk sem kell, hogy ez a fajta képesség elengedhetetlen például egy olajozottan működő vállalati környezetben, ahol egyszerűen nincs idő, sem energia cégen belüli konfliktusokkal foglalatoskodni nap mint nap, de egy családban sem árt, ha egymás arcáról le tudjuk olvasni az adott érzelmi állapotot.

Nehezen érvényesíted magad

A magas érzelmi intelligenciával rendelkező emberek képesek a jó modort, az empátiát és a kedvességet egyensúlyban tartani az önérvényesítés és a határaik meghúzásának képességével. Ez a kombináció ideális a konfliktusok kezeléséhez, azonban ennek hiányában viselkedésünk passzívvá vagy túlságosan agresszívvá válik.

Nem tudod elengedni a negatív érzelmeket

Gondolj egy olyan fenyegető helyzetre, amitől a tested harci üzemmódba került, ami küzdelemre vagy menekülésre kényszerített. Amikor veszély fenyeget, ez a reakció nagyon fontos a túlélés szempontjából, de amikor ez a veszély már rég elmúlt, a stresszhez való ragaszkodás rombolja a testet, és akár olyan egészségügyi következményei is lehetnek, mint a magas vérnyomás vagy a szívelégtelenség.

Könnyen megsértődsz

Ha tudod, ki vagy, magabiztos és nyitott vagy, mások nem tudnak egykönnyen feldühíteni. Az sem jelenthet gondot, ha mások ugratnak, hiszen képes vagy mentálisan vonalat húzni a humor és a lekicsinylés között.

Nem ismered a gyenge pontjaidat

Mindenkinek vannak gyenge pontjai– olyan helyzetek és emberek, amelyek és akik impulzív válaszokra sarkallnak minket. A magas érzelmi intelligenciával rendelkező emberek ismerik ezeket a gyenge pontokat, és arra használják ezt a tudást, hogy kikerüljék azokat a szituációkat és embereket, akik nem a legjobbat hozzák ki belőlük.

Hamar ítélkezel, és utána vehemensen véded az álláspontodat

Az alacsony EQ-jú emberek gyorsan alkotnak véleményt, és csak azokat a bizonyítékokat veszik figyelembe, amelyek alátámasztják a véleményüket, az ellenérveket pedig figyelmen kívül hagyják. Akár orrvérzésig is kiállnak helytelen véleményük mellett, ami különösen veszélyes a vezetők esetében, amint átgondolatlan ötleteik a csapat stratégiájává válnak

Az EQ fejlesztése

Az érzelmi intelligenciánk a korral fejlődik és változik, erősödik. Azoknál a felnőtteknél, akiknél ez nem fejlődik ki, az érzelem kimutatása nagyon egyszerű, olyan mint a kisbabáknál. Sírás, hisztizés, kiabálás.

A kisgyermekkor után a legjobban tinikorban fejlődik az EQ, hiszen ebben az időszakban rengeteg új emberrel és szituációval találkozunk. Ezeket az érzéseket ne utasítsuk el! Tudatosítsuk őket, és ne féljünk megismerni más emberek érzelmeit. A másokra való odafigyelés nagyon fontos. Ezáltal rengeteg dolgot fedezhetünk fel akár magunkban is.

Az érzelmi intelligencia folyamatosan fejleszthető. Van olyan ember, akinek többet kell dolgoznia rajta, de a végeredmény ugyanaz: fejlődés.

Értsük meg és éljük át az érzéseket, így könnyebb lesz kezelni a mindennapi helyzeteket!

Szerző:Udvari Fanni

Melyek a verbális bántalmazás jelei?

Rengetegen válnak életük során szóbeli bántalmazás áldozatává, sokakban azonban nem is tudatosul, pedig a verbális bántalmazást fontos időben felismerni. Milyen jelei vannak?

Hogyan vészeljük át az életközépi válságot?

A 35-50 éves életkor kiváló időszak a visszatekintésre, de még nem túl késő az előre tekintésre sem, az esetleges újratervezésre. A nők esetében előtérbe kerül a gyermekvállalás kérdése, ha még nem szültek. A férfiak pedig megdöbbennek, milyen régóta vannak házasságban. Sokan kapuzárási pánikot is megélnek ebben az időintervallumban.

Tehetünk a lámpaláz ellen!

Azt gondolom bármennyi ideje is dolgozik valaki színészként, tart előadásokat, szerepel gyakran, konferál rendezvényeken, bemondó egy tévében, rádióban, egy érzés sosem fog megszűnni, elmúlni, megváltozni, de még enyhülni sem: ez pedig a lámpaláz.

Miért gyakoribbak a szakítások ősszel?

Az ősz egy elég éles váltást hozhat az életünkbe egy kellemes nyári kikapcsolódás után, amit sokszor a párkapcsolatok is megsínylenek. Mindenkinek ismerős lehet a helyzet, amikor a környezetében, vagy akár a saját maga bőrén elkezdi tapasztalni, hogy a rossz idő kezdetével a konfliktusok száma is megnövekszik.

A rózsaszín viselkedésre gyakorolt hatása

A színek pszichológiája azt állítja, hogy a különböző színek hatással vannak a hangulatunkra, az érzéseinkre, sőt a viselkedésünkre is. A rózsaszín például nyugalmat áraszt. A szerelemmel, kedvességgel és nőiességgel azonosítják. Kislányként bizonyára mindannyian imádtuk a rózsaszínt, és a divat világa sem nélkülözheti a rózsaszínt. Lehet lágy, halvány, vagy élénk pinkes, de lazacos vagy tüdőrózsaszín árnyalata is.