Lakótárs-etikett frissen költözőknek
- Dátum: 2019.08.28., 18:41
- Varga Ágnes Kata
- beszélgetés, bizalom, erkölcs, érzelem, etika, kapcsolat, kollégium, költözés, lakás, lakhatás, lakótárs, lélek, magánélet, magánszféra, nehézség, összeköltözés, psziché, szabály, szoba, szobatárs, szolidaritás, tanács, tipp, titok, tulajdon
Ahogyan beteszed a lábad abba a lakásba/szobába, amit ezentúl megosztasz valakivel, olyan bűvös világ határain lépsz át, amelyet csak azok érthetnek, akik hasonló helyzetben vannak. Ha idegen az illető, akinek a szennyese a tiéd mellé kerül ezentúl, az még bonyolultabbá teszi a helyzetet. De ne hidd, hogy az ismerősök mellett lakás sokkal könnyebb. Minden egy nagy kompromisszum, amelyben hiába kedveznek neked, úgyis vesztesnek fogod érezni magad. Kivéve akkor, ha már az elejétől helyén kezeled a dolgokat.
Állítsatok fel közös szabályokat, melynek mindketten eleget tudtok tenni. Ne várj el a lakótársadtól lehetetlent, de te se kötelezd magad olyanra, amit csak nagyon nagy erőfeszítések és lemondások árán tudsz betartani! Ne főzz minden nap, ha nincs rá időd, ne vásárolj be a másik helyett, ha magadnak is nehéz, és ne mondd azt, hogy későn kelsz, ha korán reggel dolgod van! Egyszerű a dolog, játssz nyílt lapokkal! Pontosan számolj be arról, hogy te mit tudsz nyújtani a másik felé, és pontosan írd körül azt, hogy mi az, amiben segíteni tudod az ő mindennapjait. Ugyanerre kérd meg őt is, és ha lehetetlen helyzettel találjátok szembe magatokat, próbáljátok közösen megoldani. Ha nem sikerül, legalább tudjátok, és kisebb az esély rá, hogy gyakori konfliktusforrás lesz.
Légy tekintettel arra, hogy ez nemcsak a te élettered. Akárhányan is vagytok egy fedél alatt, mindenkinek tennie kell a jó viszonyért. Nem szabad a társaidat kellemetlen helyzetbe hozni, mert ez csak bosszút és konfliktust vonz magával. Inkább próbáld meg kitapasztalni, mi az, amivel a kedvében járhatsz a többieknek, és mi az, amiben egy kicsit te is kérhetsz valami pluszt.
Ne teregesd ki soha a lakótársak titkait másoknak! Természetes, hogy akaratlanul is többet tudtok meg egymásról, ha együtt laktok. De ez nem jelenti azt, hogy visszaélhetsz azokkal az információkkal, melyet ez a közös tér szolgáltat neked. Sem a másik alvási szokásait, sem egészségügyi problémáit nem etikus felemlegetni, főképp nem másoknak. Ha pedig veled teszik meg, rögtön szólj, hogy ez helytelen és neked rosszul esik. Az egyenesség és a szolidaritás elengedhetetlen egy ilyen érzékeny kapcsolatban.
Ne adj okot bizalmatlanságra és ne is bizalmatlankodj! A bizalommal való visszaélés és a bizalom hiánya teljesen megöl egy kapcsolatot, ha pedig együtt laktok, ennek még nagyobb a tétje. Ne provokáld ki a másikból a titkait, ne vedd el a holmiját, tartsd tiszteletben a magánszféráját, és ugyanezt várd el tőle is! És csak akkor indíts ilyen témájú vitát, ha teljesen biztos vagy benne, hogy megsértettek vagy megkárosítottak. Mindenféle gyanúsítgatás tönkreteszi a jó emberi viszonyt, de még a tűrhetőt is.
A közös lakás/szoba kényes pontja az emberi kapcsolatoknak, ezért sok engedményt kell tennünk a békesség és a nyugalom érdekében. Azonban virágzó barátságokhoz juttathat minket, ha képesek vagyunk túljutni a nehézségeken.
Napközbeni szundikálás a munkahelyen
Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.
Karácsony hitelből
Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.
Becézgetések egy munkahelyen
Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.
Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?
Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!