Lakótárs-etikett frissen költözőknek
- Dátum: 2019.08.28., 18:41
- Varga Ágnes Kata
- beszélgetés, bizalom, erkölcs, érzelem, etika, kapcsolat, kollégium, költözés, lakás, lakhatás, lakótárs, lélek, magánélet, magánszféra, nehézség, összeköltözés, psziché, szabály, szoba, szobatárs, szolidaritás, tanács, tipp, titok, tulajdon
Ahogyan beteszed a lábad abba a lakásba/szobába, amit ezentúl megosztasz valakivel, olyan bűvös világ határain lépsz át, amelyet csak azok érthetnek, akik hasonló helyzetben vannak. Ha idegen az illető, akinek a szennyese a tiéd mellé kerül ezentúl, az még bonyolultabbá teszi a helyzetet. De ne hidd, hogy az ismerősök mellett lakás sokkal könnyebb. Minden egy nagy kompromisszum, amelyben hiába kedveznek neked, úgyis vesztesnek fogod érezni magad. Kivéve akkor, ha már az elejétől helyén kezeled a dolgokat.
Állítsatok fel közös szabályokat, melynek mindketten eleget tudtok tenni. Ne várj el a lakótársadtól lehetetlent, de te se kötelezd magad olyanra, amit csak nagyon nagy erőfeszítések és lemondások árán tudsz betartani! Ne főzz minden nap, ha nincs rá időd, ne vásárolj be a másik helyett, ha magadnak is nehéz, és ne mondd azt, hogy későn kelsz, ha korán reggel dolgod van! Egyszerű a dolog, játssz nyílt lapokkal! Pontosan számolj be arról, hogy te mit tudsz nyújtani a másik felé, és pontosan írd körül azt, hogy mi az, amiben segíteni tudod az ő mindennapjait. Ugyanerre kérd meg őt is, és ha lehetetlen helyzettel találjátok szembe magatokat, próbáljátok közösen megoldani. Ha nem sikerül, legalább tudjátok, és kisebb az esély rá, hogy gyakori konfliktusforrás lesz.
Légy tekintettel arra, hogy ez nemcsak a te élettered. Akárhányan is vagytok egy fedél alatt, mindenkinek tennie kell a jó viszonyért. Nem szabad a társaidat kellemetlen helyzetbe hozni, mert ez csak bosszút és konfliktust vonz magával. Inkább próbáld meg kitapasztalni, mi az, amivel a kedvében járhatsz a többieknek, és mi az, amiben egy kicsit te is kérhetsz valami pluszt.
Ne teregesd ki soha a lakótársak titkait másoknak! Természetes, hogy akaratlanul is többet tudtok meg egymásról, ha együtt laktok. De ez nem jelenti azt, hogy visszaélhetsz azokkal az információkkal, melyet ez a közös tér szolgáltat neked. Sem a másik alvási szokásait, sem egészségügyi problémáit nem etikus felemlegetni, főképp nem másoknak. Ha pedig veled teszik meg, rögtön szólj, hogy ez helytelen és neked rosszul esik. Az egyenesség és a szolidaritás elengedhetetlen egy ilyen érzékeny kapcsolatban.
Ne adj okot bizalmatlanságra és ne is bizalmatlankodj! A bizalommal való visszaélés és a bizalom hiánya teljesen megöl egy kapcsolatot, ha pedig együtt laktok, ennek még nagyobb a tétje. Ne provokáld ki a másikból a titkait, ne vedd el a holmiját, tartsd tiszteletben a magánszféráját, és ugyanezt várd el tőle is! És csak akkor indíts ilyen témájú vitát, ha teljesen biztos vagy benne, hogy megsértettek vagy megkárosítottak. Mindenféle gyanúsítgatás tönkreteszi a jó emberi viszonyt, de még a tűrhetőt is.
A közös lakás/szoba kényes pontja az emberi kapcsolatoknak, ezért sok engedményt kell tennünk a békesség és a nyugalom érdekében. Azonban virágzó barátságokhoz juttathat minket, ha képesek vagyunk túljutni a nehézségeken.
Tavaszi takarítás és lakásfrissítés

A klasszikus tavaszi nagytakarítás mindig örök téma, de ezen kívül egy lakásfrissítésről is érdemes egy pár gondolatot írni. Hogyan varázsoljunk friss, tavaszi hangulatot otthonunkba?
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.