Menü

Ha túl sok…

„Oltsd el a lámpát, kicsit tedd takarékra az agyad, lassíts le egy percre ember, leelőzted magad.” (Quimby). Találó gondolat és tanács. Bizony, hogy sokszor túlfeszítjük a húrt, néha két végén égetjük a gyertyát. Ha sokáig túlterheltük magunkat, akkor már sokszor késő leállni… Hogy jelzi a testünk, ha túlhajszoltuk?

Mindenki volt már kimerült: egy-egy hosszú munkanap után legtöbbször már csak be akarunk dőlni az ágyba. Biztos sokan érezték már, hogy a hétköznapi mókuskerék szinte felőrli az embert, pedig vannak tünetek, melyek folyamatosan jeleznek: lassítani kellene!

Az egészségünk hamar a rovására megy a túlhajszolt életmódnak, a napi sok kávé, a tartalmatlan és tápanyagok nélküli gyorskaják, az energiaitalok, hétvégi tivornyázások, amivel levezetjük a stresszt, csak rámegy az egészségi állapotunkra.

A megállás nélküli robot egészségünkre is rá tudja nyomni bélyegét. Fájni kezd a fejünk, nyakunk, hátunk. A sok stressz és rendszertelen étkezések miatt gyomorpanaszaink lesznek, emésztési gondjaink. Ezek gyakran a stressz okozta izomfeszültség jelei.

A kimerültség egyik jele szintén, hogy nem vagyunk hatékonyak. Nem tudunk koncentrálni a munkára, nem megy az edzés sem, nincs annyi energia, nem haladunk előre.

Akik irodai munkát végeznek és sokat ülnek egész nap, azok gerincproblémákkal számolhatnak, nekik kiemelten fontos az egésznapos ülőmunkát valamilyen sporttal levezetni, illetve az egészséges, kalóriaszegényebb étkezésre fokozottan odafigyelni, hiszen ők nem fizikai munkát végeznek, munkájukból kifolyólag kevesebbet mozognak.

A fáradtság egyértelmű és elsődleges jele a kimerültségnek, kialvatlanságnak. A kevés alvás fáradttá tesz, ingerlékennyé, nyűgössé, levertté, enerválttá és ezt minél hosszabb ideig tesszük a testünkkel, szervezetünkkel, annál rosszabb lesz ez az ördögi kör, egyszer pedig a szervezetünk visszavág. Majd amikor leginkább nem számítunk rá.

A kávétól nem leszünk fittek és éberek, ahhoz elegendő alvás kell, sport és megfelelő étkezés, folyadékfogyasztás. A kevés alvás pedig nem csak ingerlékennyé tesz, hanem táptalaja lehet különböző megbetegedéseknek, mint például a 2-es típusú cukorbetegségnek, de a pajzsmirigynek és immunrendszernek sem tesz jót hosszú távon.

Megkülönböztethetünk testi és szellemi kimerültséget. A fizikai egészségen túl a mentális egészségünket is tönkreteszi a kevés alvás, depresszióssá válhatunk, romlik a memóriánk, rosszkedvűek leszünk és levertek, tönkremegy az idegrendszerünk.

A kortizolról már korábban írtunk. Stresszhormon a neve. Idegesség hatására ebből sok szabadul fel a szervezetben, ami megterheli a szívet és növelheti a stroke kockázatát. Mellékvese kifáradásról nem is beszélve.

A kapcsolatok felbomlása is intő jel. Rámegy a párkapcsolatunk, a sok munkát megsínyli a házasságunk, a családi kapcsolatok szétesnek, a barátok lemaradoznak, hiszen semmire és senkire nem lesz elég minőségi idő.

Ha valaki ebben a cikkben tudja, hogy miről beszélek és érzi magán a jeleket, tüneteket, mielőbb tervezzen be több pihenést, több alvást, több kint létet a friss levegőn, több sétát hazafelé a munkából, lassabb evést, több folyadékot, kevesebb kávét, cigit és energiaitalt. Még most, mielőtt nagyobb baj lenne

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.

Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.